Žilní onemocnění se řadí do skupiny tzv. kardiovaskulárních chorob. Přestože se daleko častěji hovoří o problémech srdce a tepen, žilní nemoci jsou svým rozsahem, významem i četností výskytu stejně závažné. V západním světě jim podléhá 50 – 85 % populace.

Žilní onemocnění

Zdroj: Tisková zpráva

Žilní onemocnění může být akutní nebo chronické. Chronické formy sice přímo neohrožují život nemocného, ale mohou mít výrazný dopad na jeho kvalitu. Díky jeho vysoké četnosti v několika posledních desetiletích o něm hovoříme jako o civilizační chorobě. Tento druh žilního onemocnění úzce souvisí se současným životním stylem, pro který jsou typické nedostatek pohybu, dlouhé sezení u počítače, špatný pitný režim, obezita a mnoho dalšího. Nejběžnějším projevem pak bývají křečové žíly na dolních končetinách. „Ty jsou způsobeny porušením cesty pro návrat žilní krve zpět k srdci, během které musí žíly bojovat s gravitací. Zdravé žíly jsou vybaveny tak, aby zabraňovaly zpětnému toku. Nezdravé žíly to však nedokáží,“ vysvětluje MUDr. Petra Zimolová z Fakultní nemocnice v Motole v Praze.

Vznik chronického žilního onemocnění dolních končetin

Existují tři základní faktory, které se podílejí na vzniku chronického žilního onemocnění dolních končetin. Prvním z nich je reflux spojený s insuficiencí chlopně, tedy zpětný tok krve způsobený nedomykavostí chlopní. Dalším z faktorů je selhání svalové pumpy v lýtku při obezitě nebo nedostatečném pohybu končetin a posledním obstrukce neboli neprůchodnost žilního řečiště. Všechny tyto problémy vedou k hromadění krve v žilách, tlaku na žilní stěnu a následnému poškození žil.

Žilní onemocnění

Zdroj: Tisková zpráva

Rizikové vlivy

Spoustu rizikových vlivů, jako jsou například věk, dědičnost, pohlaví nebo těhotenství, příliš ovlivnit nemůžeme. Na druhou stranu existuje celá řada faktorů, kterým se naopak vyvarovat lze. Prvním z nich je strava. Je obecně známo, že obézní lidé trpí chronickým žilním onemocněním daleko častěji než lidé se zdravou tělesnou hmotností. „Strava s vysokým obsahem vlákniny, dostatečný příjem tekutin (minimálně 1,5 litru vody denně) a omezený příjem nasycených tuků (máslo, tučné maso) působí proti dvěma dalším činitelům zodpovědným za zvýšený žilní tlak – zácpě a nadváze,“ upozorňuje MUDr. Zimolová.

Mezi doporučené potraviny patří například pohanka, ovoce, zelenina, citrusové plody, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže nebo červená řepa. Nevhodné jsou potom například konzervované potraviny a polotovary, smažená jídla, dorty, sušenky a sůl. Na žíly působí negativně také dlouhé stání nebo sezení bez pohybu, neboť nedochází k aktivaci svalově-žilní pumpy a zvyšuje se tak riziko vzniku nebo rozvoje chronického žilního onemocnění. „Snažte se pohybovat nohama při všech možných příležitostech. Pokud v zaměstnání dlouho stojíte nebo sedíte, dělejte si krátké přestávky, projděte se nebo provádějte nohama jednoduché cviky (např. kroužení). Ve volném čase podnikejte krátké procházky, které prospívají krevnímu oběhu a podporují žilní návrat,“ radí paní doktorka Zimolová.

Žilní onemocnění

Zdroj: Tisková zpráva

Na vznik a progresi žilního onemocnění působí také opalování, které vede k rozšíření cév. Stejným způsobem na naše žíly působí i horké koupele nebo pobyty v sauně. Proto se vyvarujte jakémukoliv přímému působení tepla. Na konci teplé koupele osprchujte dolní končetiny studenou vodou, což povzbudí žilní funkci a zároveň sníží pocit těžkých nohou a bolest. Důležité je i oblékání, dávejte přednost volnějším oděvům, a to zejména co se ponožek či podkolenek týče, ty by rozhodně neměly mít pevné lemy. Negativní vliv má také nošení obuvi na vysokém podpatku. Podpatek by neměl být vyšší než 3 nebo 4 centimetry. Pomoci a ulevit svým nohám můžete rovněž během spánku, stačí si podložit nohy tak do výšky 10 až 15 centimetrů. Také masáže dolních končetin od chodidel směrem nahoru zvýší žilní návrat.

Příznaky

Symptomy chronického žilního onemocnění jsou velmi různorodé a často se vzájemně kombinují. Mezi nejběžnější patří pocit napětí a tíhy nohou, otoky, únava, noční křeče a bolest nohou, pálení a svědění kůže.  Důležitým příznakem jsou také rozšířené žíly, které dle kalibru dělíme na metličkovité, retikulární a kmenové varixy. S postupující nemocí dochází k zesilování problémů a ke zhoršování objektivních příznaků. Může tak dojít ke zvýšené pigmentaci, odlupování kůže, vzniku ekzémů a bércových vředů, které jsou nejvyšším stupněm tohoto onemocnění. „Abyste předešli pokročení nemoci do závažného stádia, je nutná léčba od prvních příznaků se snahou zmírnit progresi vývoje onemocnění. Nutné je zejména včasné vyšetření lékařem,“ varuje MUDr. Zimolová.

Žilní onemocnění

Zdroj: Tisková zpráva

Nejdůležitější je včasná diagnostika - stádium C0

Navštívit lékaře byste měli již během úvodních fází nemoci i přes to, že zatím chybí objektivní, tedy viditelné, známky onemocnění a symptomy jsou pouze subjektivní. Vyskytují se zejména nepříjemné pocity - například chronická smíšená bolest s proměnlivou intenzitou a neschopností ji lokalizovat. „Tyto problémy se vyskytují především ve večerních hodinách, zatímco k lékaři většinou pacienti dochází ráno nebo dopoledne a svoje potíže pak hodnotí mírněji. Jedná se však o počátek choroby, jejíž progresi lze včasným zásahem a správnou léčbou podstatně ovlivnit,“ dodává paní doktorka.

Léčba chronického žilního onemocnění

Léčba chronického žilního onemocnění bývá dlouhodobá, obtížná a bez spolupráce pacienta i málo efektivní. Dělí se na operativní a konzervativní. Nutné je také odbourat všechny rizikové faktory, které jste schopní ovlivnit, a dodržovat veškerá nařízení lékaře ve velmi dlouhém časovém horizontu. Součástí konzervativního způsobu léčby jsou zejména veškerá režimová opatření zmíněná výše, kompresivní léčba (zlepšuje výkon svalově-žilní pumpy, podporuje návrat krve k srdci, zvyšuje rychlost proudění krve, zmenšuje tvorbu otoku), a venoaktivní léky. „Role venofarmak, která vám předepíše ošetřující lékař, je během léčby velmi důležitá, neboť podporují žilní oběh, zmírňují žilní hypertenzi, zpevňují žilní stěnu, zlepšují průtok krve žilami a zasahují již na úplném počátku kaskády změn žilní stěny,“ vysvětluje MUDr. Petra Zimolová.

 

Pokud trpíte chronickým žilním onemocněním nebo spadáte do rizikové skupiny, snažte se dodržovat následující zásady:

 • Předcházejte zácpě a nadváze
 • Jezte dostatek vlákniny
 • Dodržujte pitný režim
 • Omezte příjem nasycených tuků
 • Dopřejte si dostatek pohybu vedoucí k aktivaci svalově-žilní pumpy
 • Vyvarujte se přímému působení tepla
 • Sprchujte si nohy studenou vodou
 • Dávejte přednost volnějším oděvům
 • Nenoste vysoké podpatky
 • Podložte si v noci dolní končetiny
 • Dopřejte si masáž dolních končetin od chodidel směrem nahoru
 

BOLÍ VÁS NOHY?

Stáhněte si novou mobilní aplikaci „BOLÍ VÁS NOHY?“, nebuďte na své trápení sami a zjistěte více o tom, jak ulevit bolavým a oteklým nohám.

Oteklé nohy, bolesti nohou nebo křečové žíly jsou problémy, které mohou znamenat chronické žilní onemocnění dolních končetin. Nová a přehledná aplikace pro chytré telefony „BOLÍ VÁS NOHY?“ přináší tipy a triky týkající se této závažné nemoci. Najdete v ní potřebné informace o chronickém žilním onemocnění dolních končetin rozčleněné dle jednotlivých stádií, vysvětlení možností léčby nebo třeba doporučení na vhodné cvičení.

Aplikace je ke stažení zdarma pro Android a iOS. 

Více informací k chronickému žilnímu onemocnění naleznete na www.zilniporadna.cz

Reklama