Každé jaro nás zasáhne masivní reklama na očkování proti klíšťové encefalitidě způsobená skupinou virů Tick- borne encephalitis virous group z rodu Flavivirů. Má to kýžený dopad - většina lidí se klíšťat bojí, někteří kvůli tomu dokonce přestali chodit do lesa. Běžně ale klíště můžete chytit na procházce v městském parku.

Většina populace má klíšťata spojena s nepříjemným onemocněním - klíšťovou encefalitidou, zánětem mozku. Ve skutečnosti flavivirus klíšťové encefalitidy pro zdravého člověka ani děti není tím hlavním nebezpečím. U zdravého organismu proběhne jako lehčí chřipka a výhodou na rozdíl od očkování je celoživotní imunita. Klíšťata však kromě flavivirů, parazitů a rickettsií, často přenáší bakterii z řádu Spirochet Borrelii. Nákaza borreliemi je mnohem častější než nákaza virem klíšťové encefalitidy.  Sice se přímo na boreliózu neumírá, ale dokáže nám hodně znepříjemnit život. Díky ní nás bolí klouby a pohybový aparát, trpíme kožními problémy, poruchami citlivosti a pálením, autoimunitními záněty (revmatoidní artitida, roztroušená skleróza, kardiovaskulární záněty..), jsme unavení, podráždění, s celou řadou psychických problémů. Je nebezpečná i pro naše budoucí děti, protože vrozená borrelie poškozuje mozek a stojí za řadou diagnóz jako je autismus, ADHD  a dys-poruchy.

Borrelie je blízká příbuzná bakterii Treponemy, která způsobuje pohlavní nemoc syfilis, v minulosti velmi rozšířenou po celé Evropě. Běžně se na ni umíralo, způsobovala invaliditu, řadu poruch nervového systému, demenci a rozpad osobnosti. Naštěstí bakterie Treponema je citlivá na antibiotika a díky jejich širokému používání její výskyt rapidně poklesl. O její příbuzné Borrelii, se začalo mluvit až v posledních letech. Mohlo by se zdát, že borelióza je nová nemoc. Řada lékařů ji dokonce vnímá jako módní diagnózu, na kterou se dá svést celá řada potíží od chronické únavy až po různé bolesti. Borrelie byla objevena až v 80. letech díky epidemickému výskytu zánětu kloubů u dětí v oblasti Lyme v USA. Ve skutečnosti je ale mnohem starší. Už ve zbytcích klíšťat starých 20 miliónů let byly nalezeny zbytky borrelií, podobně i ledový muž Otzi trpěl na bolesti kloubů kvůli borrelii. Také příznaky typické pro onemocnění borreliozóu byla popsány dávno. Můžeme se jen domnívat, co v minulosti byla opravdu syfilis a co měla na svědomí borrelie.

Joalis

Borrelie je skupina bakterií infikující celou řadu obratlovců, hlodavce, ptáky, lesní zvěř. Těm nepůsobí potíže a jsou rezervoárem infekce. Klíšťaty jsou borrelie přenášeny na větší savce, včetně člověka, kde způsobují celou řadu problémů. V přírodě je nakaženo přibližně 10 - 30% klíšťat, naštěstí ne každé nakažené klíště, které se na nás přisaje, nás nakazí. Velmi záleží na době sání, udává se, že je třeba, aby probíhalo alespoň 24 hodin a pravděpodobnost nákazy po delší době sání je přibližně 30%. Proto je důležité se po pobytu v přírodě velmi pečlivě prohlédnout, protože paradoxně nejvíce nakažlivé jsou nejmenší stádia klíšťat, larvy a nymfy ve velikosti cca 1 mm. Borrelie žijí v trávicím traktu klíšťat a nákaza může probíhat nejenom přes sání, ale mnohem větší množství borrelií než v jejich slinách je v jejich trusu. Proto by se klíšťata měla odstraňovat velmi opatrně, nejlépe v rukavicích.

Proč je ale pro nás borrelie tak nebezpečná? Na rozdíl od jiných patogenních mikroorganismů, které jsou většinou přizpůsobeny určitému typu buněk nebo typicky napadají konkrétní orgány, borrelie parazitují ve všech typech buněk a tkání. Na rozdíl od většiny bakterií, které v organismu žijí v extracelulárních (mezibuněčných) prostorech, borrelie kromě extracelulárních prostorů parazitují i intracelulárně (uvnitř) buněk. Dokáží tak škodit doslova úplně všude. Borrelií existují různé druhy, které nejprve napadají určité tkáně. Borrelie afzelii hlavně kůži a vazivo, B. burgorferi senzu stricto hlavně klouby a srdce, B. afzelii potom nervový systém. Pokud nedojde po nákaze k její úspěšné eliminaci,

plíživě se rozmnoží v těle, vznikne celá řada jejích ložisek, které se mohou kdykoli aktivovat. Obrovským problémem je chronická neuroborelióza, kdy borrelie napadne nervový systém a postupně se přes nervové výběžky dostává do mozku. Produkuje neurotoxin, který je podobný botulotoxinu a blokuje přenos nervových vzruchů. Tím může být narušena jakákoli funkce nervového systému včetně center řídící paměť, emoce, kognitivní schopnosti. U vrozené neuroboreliozy se pak můžeme ptát, co jsou skutečné vlohy a co poškození mozku. Některé práce považují borrelii za hlavní příčinu poruch autistického spektra. Naše zkušenosti ukazují, že většina plačtivých, předrážděných kojenců s bolestmi břicha, děti s poruchami vývoje, pozornosti, učení mají vrozenou neuroboreliozu. 

Joalis

Pro organismus je poměrně problematické se borrelie zbavit, zvlášť když došlo k jejímu většímu rozšíření. Borrelie bokáže velmi účinně blokovat a rozvracet imunitní systém. Napadá všechny typy imunitních buněk, zabíjí je, aktivně zasahuje do řízení imunitního systému produkcí vlastních cytokinů. Dokáže aktivně vychytávat a neutralizovat protilátky a bránit se fagocytóze. Klasická léčba antibiotiky nám ale bohužel v chronické fázi také moc nepomůže, protože borrelie se přeměňuje na různé cystické formy, na které antibiotika nepůsobí.

Zbavit se chronické boreliózy není úplně jednoduché a postupy klasické medicíny téměř nemožné. Přírodní medicína je často označována jako alternativní, tedy jako jiná, druhá, naznačuje, že máme dvě možnosti, alternativy. Musíme volit buď klasické lékařské řešení, nebo přírodní cestu. Škoda, že oficiální lékařství přírodní medicínu staví do opozice vůči sobě, že ji nevnímá jako sobě rovnou. Zrovna u chronické boreliózy by spolupráce přinesla pacientům ohromné výhody. Paradoxně boreliózu klasická medicína vzala na vědomí až po řadě let, kdy na ni upozorňovaly zkušenosti přírodní medicíny. Firma Joalis se boreliózou zabývá již 15 let a pomohla řadě lidí s chronickou boreliózou. Problémem je, že řada lékařů nemá potřebné informace a její laboratorní testování je velmi problematické a nepřesné, protože se zkoumá množství protilátek. Paradoxně boreliózy v horším stavu se často nezachytí, protože imunitní systém je tak zdecimovaný, že protilátky neprodukuje.

Celostní medicína a detoxikace organismu informačními preparáty Joalis nabízí cestu, jak boreliózu řešit. Je nutné dát do pořádku imunitní systém, aby účinně odstranil borreliová ložiska. Je nutné detoxikovat slezinu preparátem VelienDren, mozek imunity, posílit játra LiverDrenem, která zajišťují nespecifickou imunitu. K dispozici je také preparát Spirobor, který navádí imunitu proti borreliím a pomáhá při jejich likvidaci.

Metoda CIC – kontrolované a řízené vnitřní očisty Vám pomůže poznat, které konkrétní toxiny a které orgány a nezvládnuté emoce se na přecitlivělé imunitě podílejí, pomůže je z těla odstranit a v podvědomí zpracovat, imunitu zklidnit a zbavit se široké škály problémů.

Mgr. Marie Vilánková

Reklama