5a8e98e4ca0e6singa1.jpg

Jsou oblasti, kde je sopek mnoho, jako je například Indonésie. Jak jsem měla možnost poznat místní obyvatelstvo, lidé si propojují všechny přírodní úkazy s duchy a démony, se svou vírou. Museli tu s těmito žhavými vulkány žít po staletí, chovají k nim úctu a pokoru. Čas od času se nějaká sopka probudí a stává se rizikem pro lokalitu, kde vznikla. Jako nedávno na Bali, nebo nyní na Sumatře. Ta na Bali jen doutná a zhluboka vydychuje pekelný dým a hraje na nervy místním obyvatelům, ta na Sumatře to vzala z gruntu a s velkou ránou si už odpálila vršek.

 blobid0.jpg
Jak můžeme vidět ve zpravodajství, situace kolem sopky Sinabung, vysoké 2600 metrů, na indonéském ostrově Sumatra není vůbec bezpečná. Sice zatím nebyl nikdo zraněn, ale sopka při pondělní erupci vychrlila sedm kilometrů vysoký oblak popela a její vrchol byl při výbuchu ničen. Díky těkavé aktivitě sopky Sinabung jsou nastolena přísná bezpečnostní opatření, kolem sopky je zapovězená zóna a úřady vyhlásily nejvyšší stupeň varování pro leteckou dopravu.

 blobid1.jpg
Sopka Sinabung na indonéském ostrově se po mnoha staletí nečinnosti a sopečného spánku probudila v roce 2010 a od té doby je aktivní. Patří mezi 120 vysoce aktivních vulkánů v Indonésii. Indonéské ostrovy leží v pásu „Tichomořského lemu“ který se také díky sopkám nazývá Ohnivý kruh. Setkávají se v něm podzemní tektonické desky a jejich pohyb se projevuje seizmickou a vulkanickou činností.

 fi3.jpg
Zajímáte se o sopky? Už jste na nějaké byli?

Zdroj fotografií: Shutterstock, Profimedia
 
Můj seznam sopek, které jsem viděla a zažila na cestách:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama