Ano, píšu to záměrně v čase přítomném, neboť Dior stále žije. A jeho značka patří stále k těm nejluxusnějším. Stal se legendou. No řekněte, co lepšího by si mohl k narozeninám přát?  

 Víte, kolik by mu bylo let? Nehledejte ve Wikkipedii, dnes je to 110 let od jeho narození. Jeho stručný životopis si můžete přečíst v článku Christian Dior - venkovan z růžového marcipánu.

Jeho začátky neměly s nesmělými krůčky nic společného. Do světa velké módy vtrhl doslova jako vichřice svou kolekcí, která se ujala pod názvem New Look. Po druhé světové válce a časech odříkání mu doba nemohla být lépe nakloněna. Bohatými sukněmi, krásnými barvami a dokonalými ženskými křivkami oslnil nejen módní svět, ale i ženy samotné. Všechny prahly po kráse. Chtěly se zase oblékat tak, aby jim muži padali k nohám. Nechtěly pohodlí ani emancipaci, chtěly bohatství a luxus, který z těchto šatů přímo čišel.

Občas se sice ozvaly hlasy kritiků, mezi nimiž byla i Chanelová, že plýtvá látkami, ženské tělo opět stahuje do korzetu a dokonalých křivek dosahuje díky vycpávkám, ale to nic neměnilo na tom, že určil nový směr, který se stále s oblibou vrací na přehlídková mola.

Důstojeného nástupce našel v bouřliváckém a velmi kontroverzním Johnu Gallianovi, který podle mého nejlépe vystihl Diorova ducha. Viz. obrázek dole

g

Odchodem Galliana z módního domu Dior to zrovna žádná sláva není.

Co by asi říkal „své“ kolekci na jaro 2015.

Reklama