A je to tu zase. Podzim a zima s sebou přináší období, které nahrává bakteriím a virům. Jak efektivně bojovat s nemocemi, věděly už naše babičky. Co když nás ale zrovna přepadla nemoc, na kterou babské rady nestačí, a je na čase nasadit antibiotika? Poradíme vám, kdy zkusit přírodní medicínu, a kdy se vypravit k lékaři.

chřipka

V případě běžných nemocí, jakými jsou chřipka nebo angína, funguje jednoduché pravidlo. Na virové onemocnění většinou platí klid na lůžku a triky našich babiček. Vyzkoušet můžete klasické recepty jako zázvorový čaj, odvar z tymiánu či cibule, žvýkání česneku nebo strouhaný křen s medem. Pro uvolnění dýchacích cest je ideálním pomocníkem eukalyptus. Jedinečné produkty speciálně určené pro lidi bojujícími s nachlazením nabízí například přírodní kosmetika Kneipp. Ve vybraných drogeriích naleznete například sprchový gel, sůl, olej či tabletu do koupele Eukalyptus Nachlazení, které spolehlivě uvolní ucpaný nos a uleví.

chřipkaPři bakteriálním onemocnění je však nutné na pomoc povolat sofistikovanější léčbu, svěřit se do péče lékaře a užívat antibiotika. Jak ale rozeznat, zda je návštěva lékaře opravdu nezbytností? Díky moderním diagnostickým metodám je to jednoduché – pomůže domácí CRP test, který z kapky krve spolehlivě zjistí, zda je onemocnění bakteriálního nebo virového původu.

„Pomocí CRP testu zjišťujeme koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace vysoká, pravděpodobně v organismu probíhá těžší bakteriální zánět, což pro nás znamená nutnou návštěvu lékaře a nasazení antibiotik,“ vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a dodává: „Běžná virová onemocnění obvykle hladinu CRP nezvyšují, takže léčba antibiotiky není nutná.“  

Provedení CRP testu nezabere víc než pět minut. Balení obsahuje vše potřebné od lancety k odebrání kapky krve z bříška prstu po test s vyhodnocovacím okénkem. V jednom balení jsou CRP testy dva, takže je možné CRP test po 24 hodinách zopakovat a ověřit si, jestli je bakteriální infekce na ústupu, nebo se zvětšuje. Díky nastavitelné hloubce vpichu jehly lze CRP test využít nejen k ověření zdravotního stavu dospělých, ale i dětí.

Výhradním distributorem CRP testů pro domácí použití do lékáren v České republice je přední výrobce zdravotnických prostředků HARTMANN – RICO. Doporučená maloobchodní cena za jedno balení, které obsahuje dva testy, je 266 korun.

chřipka

Více informací včetně instruktážního videa použití testu najdete na www.crptesty.cz.