Přestože se v uplynulých dnech v některých regionech republiky naplno projevila chřipková epidemie a výrazný nárůst nemocných hlásí i jiné evropské země, lidé nejen z rizikových skupin stále podceňují přínos preventivního očkování proti chřipce.

flu

Od podzimu se proti ní nechalo naočkovat jen zhruba 614 000 lidí, tedy pouze pět lidí ze sta. V západní Evropě je přitom proti chřipce proočkováno až 30 % populace. Nejohroženější jsou zejména senioři nad 65 let věku, lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater nebo diabetici. Očkování se doporučuje také těhotným ženám a všem, kteří často přicházejí do styku s rizikovými skupinami, například lékařům, pracovníkům v sociálních zařízeních nebo příbuzným vážně nemocných pacientů. Očkování lidem v rizikových skupinách plně hradí zdravotní pojišťovny.

„Čelíme chřipkové sezóně, která by mohla být mnohem závažnější a vyvolat větší tlak na systémy zdravotní péče, než v posledních několika letech,” uvedl Dr. Marc Sprenger, ředitel Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC)1.

Počet lidí, kteří onemocněli chřipkou, vzrostl na konci ledna o 122,4 %4 a v prvním únorovém týdnu    o 94,9 %4, Národní referenční laboratoř upozorňuje, že epidemie se rozvíjí směrem k plošnému výskytu. V současnosti připadá v ČR na sto tisíc obyvatel 2213 nemocných (hranice pro epidemii je 1700 nemocných). Nejrychlejší nárůst chřipky od roku 2010 se vyskytl letošní sezónu v Praze (chřipkových onemocnění u dospělých přibylo o víc než 40 %), nejvyšší nárůst nemocných aktuálně hlásí Karlovarský, Jihomoravský, Pardubický a Olomoucký kraj4. Plošnou epidemii hlásí již také dvanáct evropských zemí.

V regionech, ve kterých byla vyhlášena chřipková epidemie, musí lidé počítat se souvisejícími komplikacemi. Rostoucí počty nemocných vedou v některých krajích k uzavření mateřských a základních škol, zákazu návštěv ve vybraných domovech důchodců a návštěvy omezují i některá nemocniční oddělení.

Dosud byly v ČR hlášeny téměř tři desítky klinicky závažných případů chřipky, které si vyžádaly intenzivní zdravotní péči. Z nich ve čtyřech případech došlo k úmrtím na následky chřipky a komplikace s ní spojené.

Očkování stále účinnější prevence než jen vitaminy

Od druhé poloviny ledna začíná podle hygieniků období, kdy se chřipkovým epidemiím tradičně daří.     V kombinaci s vhodným počasím následně trvá až 8 týdnů. Letošní chřipková sezóna je výjimečná -  od těch předchozích se liší v tom, že chřipkový virus zmutoval a je agresivnější. Účinnost očkování proti chřipce se tedy snížila zhruba o 25 %, nicméně podle epidemiologa prof. MUDr. Romana Prymuly CSc. PhD. je padesátiprocentní účinnost vakcíny stále výrazně vyšší, než účinnost různých vitamínových kombinací6.

Zejména lidé z rizikových skupin (senioři nad 65 let věku, lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater nebo diabetici, pacienti po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk, osoby s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému, s cystickou fibrózou nebo chronickou anémií) by se měli proti chřipce nechat očkovat – a stále ještě mohou.

Komplikace způsobené chřipkou bývají u těchto pacientů totiž velice vážné, ať už se jedná o zhoršení základního onemocnění nebo o další komplikace, jakými může být zánět plic, encefalitida, meningitida nebo bakteriální pneumonie8. Vzhledem k vrcholící sezóně chřipky je očkování těmto rizikovým skupinám doporučeno. Náš největší výrobce vakcín má momentálně k dispozici ještě zhruba 80 000 očkovacích dávek. Rizikové skupiny a občané nad 65 let mají očkování včetně aplikace zdarma.

Každoročně se v České republice chřipkou nakazí statisíce obyvatel. Přitom právě vyšší proočkovanost populace může výrazně zpomalit šíření viru chřipky a omezit fatální následky, které sebou toto onemocnění přináší. Jen v ČR chřipce a následným komplikacím ročně podlehne až 2 000 lidí3. Bohužel Česká republika stále patří mezi evropské země s nejmenší proočkovaností proti chřipce. Přitom nejefektivnější prevencí proti chřipce je právě očkování3. U zdravých dospělých zabrání vakcína vzniku onemocnění v 70 - 90 % a u starších lidí sníží riziko hospitalizace o 30 - 70 % a riziko úmrtí až o 80 %. 

bb

Více informací najdete na www.ockovaniprotichripce.cz.

Věděli jste, že….

V minulých letech byl dominantním kmenem chřipky H1N1, letos dominuje kmen H3N2, který zde delší dobu nebyl. Imunitní systém člověka tedy není na nový chřipkový virus zcela připraven. Tento nový virus v posledních měsících zmutoval, je agresivnější a proto i průběhy onemocnění chřipkou jsou letos závažnější, než loni.

Zdroje:

1http://www.ecdc.europa.eu/en/press/news/_layouts/forms/News_DispForm.aspx?List=8db7286c-fe2d-476c-9133-18ff4cb1b568&ID=1158

2http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/zdravi/cesko-zasahla-chripkova-epidemie-zemreli-prvni-lide_257473.html#.VMsv0P7HlcQ

3http://mzcr.cz/dokumenty/ministerstvo-zdravotnictvi-upozornuje-na-blizici-se-sezonni-chripku-_6879_1.html

4http://www.szu.cz/tema/prevence/chripkova-sezona-2014-2015

5 MUDr. Jan Kynčl, PhD., Chřipka – neviditelný nepřítel: zvýšíme proočkovanost u indikovaných pacientů na 75 %?, Státní zdravotní ústav Praha

6http://zpravy.aktualne.cz/domaci/vitaminy-nebo-vakcina-ptejte-se-lekare-jak-na-chripku/r~abc4cc2aab9811e49e4b0025900fea04/

7http://www.vakcinace.cz/cs/lidska-a-ptaci-chripka/lidska-chripka-2/

8http://www.mzcr.cz/verejne/dokumenty/sezonni-chripka_4664_2073_5.html

Reklama