Podle zpráv Státního zdravotního ústavu a hlavního hygienika stojíme na prahu plošné chřipkové epidemie. Čtyři kraje hlásí oproti předchozímu týdnu nárůst nemocnosti o více než 200 %, chřipka si bohužel vybírá své první oběti. Máte ve svém okolí, koho už chřipka postihla?

 Důležitá je prevence, zejména pak u rizikových skupin, např. dětí a těhotných a kojících žen a seniorů.

Základem prevence chřipky zůstávají přísná hygienická a preventivní opatření. V průběhu epidemie se již většinou nedoporučuje očkování, o to důležitější je proto vyvarovat se míst s velkou koncentrací lidí, omezit bezprostřední kontakt s ostatními – objímání, líbání, ale i obyčejné podání ruky. Je vhodné udržovat určitý odstup, aby se člověk vyvaroval přímého předání chřipkového viru šířeného vzdušnou cestou. Cesta městskou hromadnou dopravou, kde minimálně pět lidí kašle, je dnes sázkou do loterie, kolik virů si odnesete a jak se s nimi vaše tělo popere…

chripka

Co radí lékaři?

Vhodné je posilovat imunitu zvýšeným podáváním vitamínu C, dostatkem spánku, dostatečným pitným režimem, pobytem na čerstvém vzduchu apod. V případě, že onemocníme, je důležité zůstat doma a chřipku alespoň několik dní „vyležet“, a pokud možno zabránit tak dalšímu šíření viru. Chřipce je možné účinně předcházet také pomocí homeopatie.

Jak se chráníte před chřipkou? Bojíte se, že padne i na vás? Nebo jste zrovna s chřipkou v posteli? U nás řádila v redakci minulý týden – vysoké horečky, bolesti kloubů.

Máte nějaký osvědčený recept nebo fígl, jak se jí co nejrychleji zbavit?

Zdroj: tisková zpráva

Reklama