Chřipková epidemie podle odborníků už překlenula svůj vrchol a je na pomalém ústupu. Rozhodně se s ní však zatím neloučíme. Hlavně dospělí nad 25 let, u nichž podle národní referenční laboratoře pro chřipku výskyt i nadále mírně roste. Možná i proto, že málokdo v produktivním věku zůstane se svou nemocí doma a roznese ji tak mezi kolegy. Podle posledního průzkumu chodí do práce s chřipkou více než čtvrtina churavějících. Že si to polovina z nich vyčítá, je jen slabá útěcha pro nakažené.

Ať už je to obava z nižšího příjmu, nebo přespříliš práce, kterou není na koho delegovat, do zaměstnání se podle zjištění STEM/MARK vydá i přes svou nemoc 28 % dotázaných. K lékaři jde třetina nemocných, ale rozhodně ne všichni pak zůstanou na nemocenské. S neschopenkou se vrátí jen 15 % z nich. Ostatní po dobu nemoci raději čerpají dovolenou, takže svůj výpadek na výplatě nepocítí. Dovolenou bez návštěvy lékaře volí 17 % nakažených. Možnost pracovat v průběhu nemoci z domova je ideálním řešením pro 15 procent respondentů.

Jak uvedla ČTK, dvě pětiny lidí, kteří s chřipkou chodí do práce, vede do práce obava z poklesu příjmu. Ta převažuje zejména mezi lidmi bez maturity. Další dvě pětiny chtějí dodržet pracovní závazky, termíny zakázek, případně pracují na směny. Tento důvod převažuje naopak u lidí s vysokoškolským vzděláním. Ztráty zaměstnání se obává sedm procent pracujících nemocných, osm procent má pocit nepostradatelnosti.

A jak řešíte virózy a chřipky vy?

nemoc

Reklama