Stejně jako každý rok, nastává období, kdy se Českou republikou začíná postupně šířit chřipková epidemie. Na začátku tohoto týdne evidoval SZÚ 1158 případů na 100 tis. obyvatel, přičemž chřipková epidemie se vyhlašuje při dosažení hranice 1500 případů.

Nakažlivé virové onemocnění většinou zaútočí s velkou razancí a pacientův zdravotní stav se výrazně zhorší během několika málo hodin. Nepříjemný průběh má i nachlazení, se kterým se během chladných měsíců setká téměř každý. Mnoho nemocných spoléhá v těchto případech na samoléčbu, která by však měla být podpořena odbornou radou zdravotníka.

5c4b08cf16a2eobrazek.png

Základem je imunita

Zatímco chřipka obvykle trvá 1–2 týdny a projevuje se výrazně zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí hlavy, kloubů a svalů i celkovou slabostí, nachlazení mívá výrazně lehčí průběh po dobu několika dní až týdne. Základem prevence je především přirozené posílení imunity prostřednictvím pravidelných sportovních aktivit, otužování se a konzumace stravy bohaté na vitaminy i minerály. „V zimě, kdy je nemocnost nejvyšší, je vhodné podpořit obranyschopnost organismu příjmem dostatečných dávek vitaminu C, nejlépe v přirozené formě, zinku a vitamínu D. Vhodné jsou také přípravky s hlívou ústřičnou s obsahem betaglukanů, radí viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D, s tím, že důležitá je rovněž hygiena jakožto prevence šíření chřipky i dalších onemocnění. „Protože se chřipka přenáší při kašli, kýchání a smrkání, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí, jako je MHD, či obchodní centra. Není vhodné sdílení nápojů a příborů nebo předávání mobilních telefonů. Samozřejmostí musí být časté a důkladné mytí rukou.“

Týká se nachlazení či chřipka i vás?

Reklama