Portugalsko už má chřipkovou epidemii za sebou, Španělsko a Francie prožívá její vrchol. Chřipka potrápila také obyvatele severní  Evropy a zdá se, že udeřila už i v Čechách. Podle Martiny Havlíčkové ze Státního zdravotního úřadu už lze hovořit o počínající epidemii.

„Už jsme prokázali za minulý týden přes 30 procent pozitivních záchytů a stoupá i nemocnost, i když ještě nedosahujeme epidemického prahu," dodala Havlíčková. Lékaři na jihu Moravy zaznamenali za poslední měsíc již několik případů pravé chřipky.

Chřipku vyvolávají viry, které se uchytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Příznaky chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem pokusů organismu odvrátit infekci.

Chřipka i nachlazení jsou častější v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vysušuje nosní sliznici, a vytváří tak dokonalou základnu k množení virů. Přestože se chřipka šíří především v zimních měsících, chladné počasí samo o sobě chřipku nezpůsobí. Může za to chřipkový virus, který je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu.

Nemoc se projeví horečkou, těžkou únavou, bolestmi hlavy a svalů, zimnicí, škrábáním v krku, pálením očí a suchým kašlem. Může způsobit také těžký zánět průdušek i zápal plic. Může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů.

Podle hygieniků má očkování proti chřipce ještě stále smysl. Protilátky se vytvoří zhruba za 10 až 14 dní po aplikaci očkovací vakcíny. Vakcíny můžete zakoupit v lékárnách, aplikovat je ale musí váš lékař. Cena jedné vakcíny se pohybuje od 150 do 250 korun.

 

Dorazila chřipka i k vám?