Ze statistik vyplývá, že případů běžného nachlazení i chřipky letos výrazně ubylo. Viry, které tyto choroby způsobují, bohužel nezanikly. Jejich masivnímu šíření, jak v tomto ročním období bývá zvykem, však zabraňují přísná opatření v souvislosti s infekcí Covid-19.

Nápovědou bývá rychlost

Největší lékárna na českém internetu Lékárna.cz nabízí rady i pomoc. K základním příčinám nachlazení patří ustavičné přechody z vytopeného prostředí do chladného, až mrazivého počasí. Důsledkem je vysušení sliznic krku a nosu, které jsou náchylnější k tomu, že se v nich viry usadí a následně postupují do horních cest dýchacích. Rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, chrapot, kašel, zvýšená teplota, to jsou klasické příznaky nachlazení.

„Pro chřipku jsou typické prudký nástup vysoké horečky, zimnice, intenzivní bolesti hlavy, svalů a kloubů, extrémní únava, později suchý, dráždivý a vyčerpávající kašel, ale obyčejně bez rýmy,“ shrnuje Mgr. Pavla Horáková v odborné poradně největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz. Na tuto on-line Poradnu s lékárníkem se můžete s důvěrou obrátit v pracovních dnech s libovolným dotazem, tedy nejen ohledně respiračních chorob.

Pilulky, čaje i polévky

Při nachlazení je snad nejvíc protivný ucpaný nos. Jako „první pomoc“ se osvědčila mořská voda, kterou si stříknete do obou nosních dírek, pořádně se vysmrkáte a následně aplikujete sprej nebo kapky s účinnými látkami, například Sanorin, Otrivin nebo Olynth. Zabírají rovněž výplachy solným roztokem a pravidelné popíjení čaje z černého bezu.

Postrachem při chřipce jsou zase urputné bolesti svalů, kloubů a hlavy. Úlevu přinášejí přípravky s obsahem nesteroidních protizánětlivých látek, kupříkladu Paralen, Ibuprofen nebo Ibalgin. Pokud to jen trochu jde, horečku kolem 38 °C byste alespoň zpočátku srážet neměli, jelikož to je průvodní jev toho, že se imunitní systém snaží bacily likvidovat. Je proto rozumné, ba přímo žádoucí, posilovat přirozenou obranyschopnost. Prvořadý je navýšený přísun vitaminu C, ať už ve formě potravinových doplňků, nebo přírodní podobě.  Citrusové plody jsou slušným zdrojem vitaminů C, nicméně je hravě předčí kysané zelí, šípky nebo rakytník řešetlákový. Velice účinnou kombinací látek, které utužují imunitu, vykazuje hlíva ústřičná, navíc je chutná, ať už si z ní připravíte rizoto, guláš, omáčku, nebo polévku. Mimochodem, naši předkové nedali dopustit na silný slepičí vývar a česnečku, i to vás postaví na nohy.

Být v obraze vždy a všude

Stěžejní informace, a to naprosto kdykoli, načerpáte rovněž v e-booku nazvaném Respirační onemocnění: Kašel, rýma, chřipka, COVID-19. Obsahuje podrobné návody, jak spolehlivě rozlišíte příznaky nachlazení, chřipky a koronavirové nákazy. Upozorní vás na to, jak se v případech toho kterého onemocnění máte zachovat a v čem spočívají hlavní rizika. V e-booku se rovněž dozvíte účinné postupy léčby, a to jak z oblasti klasické, tak podpůrné alternativní medicíny.

Důležitou kapitolou je prevence proti respiračním nemocem, což je v současné době téma navýsost aktuální. Stejně jako další z řady e-booků nazvaný Stres a jak ho zvládat. Ostatně japonské přísloví praví, že „stres jsou popírané výčitky svědomí, že člověk dělal, co neměl, a neudělal, co měl“.

Reklama