panadol

Mrazivé počasí, změny teploty a dětské kolektivy jsou pro chřipku a nachlazení ideálním působištěm. Stačí, aby ve školce či ve škole některé dítě přišlo nemocně a nákaza se šíří pozoruhodnou rychlostí mezi všemi zdravými dětmi. Mnoho dětí má díky alergiím či jiným častým onemocněním sníženou imunitu, takže s útočícími viry a bacily nemohou dostatečně bojovat. Stane se za zimní období, že se dítě nakazí chřipkou či virózou opakovaně. Nyní propukla chřipková epidemie, která se šíří jako lavina a nejvíce nemocných je právě mezi dětmi. Jak se na chřipku a horečnaté stavy připravit?

panadolKaždá maminka zná tyto stavy. Dítě se nakazí chřipkou či silným nachlazením a během krátkého času se objeví příznaky nemoci - malátnost, únava, zvýšená teplota a následně horečka. Dítě je podrážděné, plačtivé, v jeho tělíčku probíhá zápas s nemocí. Čím je teplota vyšší, tím malátněji dítě vypadá. Někdy horečka dítě úplně ochromí - jen leží, odmítá potravu, protože nemá na nic chuť a chce se mu spát.

Horečka sama o sobě není nemoc, je jen příznakem onemocnění a patří k obranným mechanismům v těle, proto není třeba se jí za každou cenu a ihned od nástupu bránit. Při zvýšené teplotě se nemohou choroboplodné zárodky dobře množit a zároveň také vyšší teplota podporuje prokrvení orgánů a tkání, a umožňuje tím tělu přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.

Odborníci se v posledních letech shodují v tom, že je dobré vyšší teplotu nad 38°C snižovat vhodnými medikamenty, které můžeme bez receptu koupit v lékárně. Jsou většinou buď ve formě sirupů, tablet nebo čípků - ty jsou vhodné pro děti, které při horečce zvrací. Při podání těchto léčivých přípravků je zásadní, aby byly podány v dávce vypočítané přesně podle tělesné hmotnosti dítěte tak, abychom se vyvarovali předávkování, ale i poddávkování. Pro maminky, které si dělají starost o své nemocné dítě není lepší pohled, než na dítě, kterému se viditelně uleví.

Obecná pravidla pro podávání léků proti horečce:

  • Vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.
  • Dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat.
  • Pozor, abyste nepřekročili dávkování na 24 hodin.
  • Velmi pečlivě se informujte o druhu účinné látky, abyste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě.
  • Kombinování účinných látek se nedoporučuje pro jeho neúčelnost.
  • Bez porady s lékařem nepodávejte léky déle než 3 dny.

panadolNáš tip: Mezi nejčastěji používané přípravky na snižování horečky u dětí patří Panadol Baby. Snižuje horečku a bolest u dětí jemně a účinně. Paracetamol, účinná látka Panadolu Baby, je doporučovaný jako lék první volby pro snížení horečky u dětí i Světovou zdravotnickou organizací. Je to pro jeho bezpečnost u dětí, pokud je podáván v doporučených dávkách.

Navštivte stránky www.malypacient.cz. Najdete tam zábavu pro vaše maličké nejen do postýlky, ale taky rady týkající se dětských nemocí a on-line poradnu pediatra.

Získejte dárek od redakce! Jedna z Vás vyhraje balíček dětské péče od Oriflame. Soutěžní úkol je jednoduchý, napiště nám pod článek: Jak snižujete horečku u svých nemocných dětí, jaké máte zkušenosti? Zastihla vás aktuálně chřipka? Myslíte, že u vás brzy propukne?

 

Reklama