Celý tento měsíc se intenzivně zabýváme chřipkou a prevencí, protože je to nemoc, která může mít nepříjemné a nebezpečné následky.
Přinášíme vám odpovědi odborníka MUDr. Jána Moravíka, CSc., který nám odpovídal na naše dotazy.

Jaká se souvislost mezi SARS a chřipkou?
Je dobré chřipku čas od času dostat, aby se organizmus pročistil a posílil?

1) Jaká je souvislost mezi SARS a chřipkou? Lze se proti SARS očkovat?

SARS má, bohužel, stejné prvotní projevy jako chřipka. Zatím není vyvinuta žádná vakcína proti tomuto smrtelně nebezpečnému onemocnění. SARS, který se objevil loni v listopadu v Číně a zasáhl jihovýchodní Asii a Kanadu, onemocnělo asi deset tisíc lidí, z nichž každý desátý této nemoci podlehl.
Virologové předpokládají, že by se SARS mohl chovat obdobně jako chřipka a mohl se vracet v ročních intervalech.
O to větší má nyní význam očkování proti chřipce, protože u osob, které přesto onemocní, bude ulehčena diagnostika, zda se jedná o SARS, když bude možné chřipku vyloučit.

Je však dobré vědět, že ochrana očkováním proti chřipce je velmi specifická, to znamená, že chrání pouze proti chřipce a na ostatní respirační viry nemá vliv.
Stále platí, že je třeba si imunitu budovat také přirozenou cestou – otužováním organismu, dostatečným přísunem vitaminů v přirozené podobě, správnou životosprávou, pitným režimem, dostatkem odpočinku a vyhýbáním se podchlazení.

2) Dr. Otakar Motel považuje očkování za největší objev lidstva, souhlasíte s tímto názorem?

Očkování je významný a účinný způsob prevence.
Výroba vakcín proti chřipce prošla velkým vývojem. Dnes se již pracuje pouze s neživým materiálem a je i minimalizovaný obsah dalších komponentů tak, aby byl omezen i výskyt nežádoucích účinků, jako jsou lokální projevy – zčervenání nebo svědění místa vpichu a méně časté celkové projevy, jako např. zvýšená teplota, únava.

3) Co si myslíte o názoru, že je dobré chřipku čas od času dostat, aby se organismus pročistil a posílil?

S tímto názorem samozřejmě nesouhlasím, protože zátěž organismu a všechny možné komplikace, které toto onemocnění může přinést, jsou příliš velkým rizikem i pro zcela zdravého člověka.

Dotazy zodpověděl MUDr. Ján Moravík, CSc.

Pokud vás zajímají informace o očkování, vstupte na stránky http://www.protichripce.cz 

        
Reklama