Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Má výrazné celkové příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Virus chřipky
Laboratorně se ho podařilo identifikovat až v roce 1932. Zmínky o chřipkových epidemiích jsou však mnohem starší. První pocházejí snad už z 5. století před naším letopočtem. Hippokrates tehdy popsal onemocnění, které svými příznaky nápadně připomínalo chřipku. Podle jeho záznamů dokázala epidemie zdecimovat celou athénskou armádu. První spolehlivě zaznamenaná pandemie měla proběhnout již v roce 1173. Existuje však mnoho pochybností, zda se jednalo skutečně o chřipku. Více autorů se shoduje, že až v roce 1580 proběhla vlna onemocnění v Asii, která se následně rozšířila do Afriky a Evropy

Chřipka dnes
Dlouhodobé statistiky ukazují, že chřipkou rok co rok onemocní třicet procent obyvatel. Odhaduje se, že celosvětově ročně onemocní závažnou formou chřipky 3 až 5 milionů lidí. Stejně jako ne každé nachlazení je chřipka, je třeba si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém. Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. Myslete na to, pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva zůstává. V takových případech je na místě dojít si, nejlépe hned, k lékaři.

Kde je původ slova
Typicky česky znějící slovo chřipka má pravděpodobně svůj původ ve staročeském slově chřípěti, které označovalo chraptění nebo sípání. Zajímavý je i další osud slova. Ruská podoba základu chrip byla přibližně v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení grippe. Odtud se slovo vrátilo zpět do ruštiny a polštiny. Dnes v ruštině najdete slovo grip a v polštině grypa. Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako influenza. Tento název vychází z latinského označení influere - vtékat, vlévat se. Souvislost chřipky a tečení si lze vysvětlovat jakoby rozlévající se epidemií.

P.S.: Vyležet, nepřecházet! Oželte třicet korun a jděte k doktorovi. Bude vám líp. Určitě!

Máte nějaký specielní trik na léčbu chřipky? Jdete si s chřipkou lehnout, až když se už neudržíte na nohou, anebo v začátcích nemoci?

Reklama