Nachlazení, nebo chřipka? „Ačkoliv tyto pojmy často pacientovi splývají v jedno, rozdíl je obrovský,“ říká MUDr. MUDr. Ethel Ludvíková z pražské kliniky Medicina Centrum a dodává: „liší se razancí obtíží, délkou nemoci a zejména závažností případných komplikací.“

panid

NACHLAZENÍ

Paní doktorko, můžete nám objasnit, co je tedy nachlazení a jaké jsou první příznaky?
Nachlazení je snadno šiřitelná infekce horních cest dýchacích a způsobuje ho nejčastěji rinovirus. Tradiční teorie vychází z toho, že nachlazení je způsobeno dlouhým pobytem v chladném počasí, například v dešti či zimě. To také vysvětluje obecný původ názvu nemoci. Role prochladnutí těla jakožto rizikového faktoru při nákaze nachlazením je kontroverzní.

A ty první projevy?
První a typické projevy nachlazení jsou únava, pocit chladu, kýchání a bolest hlavy. Pak také rýma, která je intenzivní a vodnatá. V krku pociťujeme pálení, později nastupuje kašel. Pocity nachlazení ustupují obvykle 3. až 5. den od začátku prvních příznaků.

Jak často postihuje v průměru nachlazení dospělého člověka?
Dospělý člověk takto onemocní průměrně dvakrát až třikrát ročně, bez závislosti na ročním období nebo počasí.

Existuje cílená prevence proti nachlazení? Třeba očkování?
Cílená prevence v podobě očkování neexistuje. Nachlazení obvykle zvládne pacient samoléčbou, tedy léky tlumícími rýmu, bolest v krku, horečku. Lékaře je potřeba pouze v případě komplikací.

Přečtěte si také:

CHŘIPKA

Nachlazení jsme probraly, nyní se dostáváme k chřipce. Co znamená definice chřipky?
Chřipka je také virové onemocnění, ovšem mnohem závažnějšího charakteru. Způsobuje ho virus chřipky, který se v období epidemie dokáže měnit, to znamená, že mutuje.

V jakém období se nejčastěji vyskytuje?
Doznívá ještě nyní, pro Českou republiku je typické chřipkové období od ledna do konce března.

Jak rozeznáme, že jde o pravou chřipku a ne o nachlazení?
Pravá chřipka se hlásí vysokou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, svalů, kloubů a celkovou slabostí, která nemocného vysloveně upoutá na lůžko. Horečku dostane i ten, kdo si myslí, že „na horečku netrpí“. Tím se chřipka zpravidla liší od běžného nachlazení, které se projevuje daleko mírněji a ze kterého se nemocný rychle uzdraví. Později se může přidat také ještě pálení v krku a kašel.

Na chřipku se může i umřít…
Bohužel ano, týká se to zejména starších lidí nebo jedinců s oslabenou imunitou, například dlouhodobě upoutaných na lůžko. Chřipka je devastující onemocnění s vysokou frekvencí komplikací a ročně v České republice onemocní  1,5–2 miliony lidí. Následně pak zemře pak 2–3 000 lidí. Před chřipkou chrání cílené očkování, které se každoročně obnovuje v podzimních měsících.

Pokud nejsme očkovaní, jak chřipku léčit?
Léčba je zpočátku zaměřená na tlumení nepříjemných pocitů, zejména tlumení horečky a mírnění bolestí. Pokud se stav komplikuje, je nutný zásah lékaře.

Jak se chřipka a potažmo i nachlazení přenáší?
Jak „nachlazení“, tak chřipka se přenáší kapénkovou infekcí, tedy přímým kontaktem s nemocným člověkem.

A jak dlouhá je inkubační doba?
Inkubační doba je velmi krátká – 12 hodin až tři dny.

ANGÍNA

A dostáváme se ke třetí nemoci. K angíně. Jde taky o virózu?
Ne, angína není viróza, ale specifické bakteriální onemocnění. Tzv. tonsilární angina je bakteriální onemocnění krčních mandlí (tonsil), kterou způsobují nejčastěji bakterie ze skupiny streptokoků, nebo stafylokoků.

Příznaky jsou ona nepříjemná bolest v krku
Ano, pacient se obvykle budí s velmi silnou bolestí v krku, „nepolkne ani vodu“.  Na krčních mandlích se objeví bělavé hnisavé skvrny. Často se přidruží i horečka 38 °C, zduří se krční lymfatické uzliny. Součástí angíny jsou také příznaky jako únava, malátnost, bolesti svalů, kloubů a hlavy.

Je angína přenosná? A jak ji nejlépe léčit?
Angína se může získat kontaktem s nemocným, ovšem je také možné pomnožení bakterie přítomné v krčních mandlích člověka při oslabení různého jiného původu, jako jiné probíhající nemoci, stresu, fyzické či psychické zátěži. Pomoc je jediná – cílená léčba antibiotiky.

Spousta lidí, zejména dětí, trpí na angíny opakovaně. Co s tím? 
Časté opakování angín je nutno konzultovat s lékařem. Praktický lékař umí pomocí výtěrů přesně zjistit typ bakterie a cíleně pacienta léčit. Někdy se musí přistoupit i k operativnímu odstranění krčních mandlí, jakožto rezervoáru infekce.

Na otázky odpovídala praktická lékařka MUDr. Ethel Ludvíková,
www.medicina - centrum.cz

Reklama