Nachlazení, nebo chřipka? „Ačkoliv tyto pojmy často pacientovi splývají v jedno, rozdíl je obrovský,“ říká MUDr. MUDr. Ethel Ludvíková z pražské kliniky Medicina Centrum a dodává: „liší se razancí obtíží, délkou nemoci a zejména závažností případných komplikací.“
NACHLAZENÍ
Paní doktorko, můžete nám objasnit, co je tedy nachlazení a jaké jsou první příznaky?
Nachlazení je snadno šiřitelná infekce horních cest dýchacích a způsobuje ho nejčastěji rinovirus. Tradiční teorie vychází z toho, že nachlazení je způsobeno dlouhým pobytem v chladném počasí, například v dešti či zimě. To také vysvětluje obecný původ názvu nemoci. Role prochladnutí těla jakožto rizikového faktoru při nákaze nachlazením je kontroverzní.
A ty první projevy?
První a typické projevy nachlazení jsou únava, pocit chladu, kýchání a bolest hlavy. Pak také rýma, která je intenzivní a vodnatá. V krku pociťujeme pálení, později nastupuje kašel. Pocity nachlazení ustupují obvykle 3. až 5. den od začátku prvních příznaků.
Jak často postihuje v průměru nachlazení dospělého člověka?
Dospělý člověk takto onemocní průměrně dvakrát až třikrát ročně, bez závislosti na ročním období nebo počasí.
Existuje cílená prevence proti nachlazení? Třeba očkování?
Cílená prevence v podobě očkování neexistuje. Nachlazení obvykle zvládne pacient samoléčbou, tedy léky tlumícími rýmu, bolest v krku, horečku. Lékaře je potřeba pouze v případě komplikací.
Přečtěte si také: |
---|
CHŘIPKA
Nachlazení jsme probraly, nyní se dostáváme k chřipce. Co znamená definice chřipky?
Chřipka je také virové onemocnění, ovšem mnohem závažnějšího charakteru. Způsobuje ho virus chřipky, který se v období epidemie dokáže měnit, to znamená, že mutuje.
V jakém období se nejčastěji vyskytuje?
Doznívá ještě nyní, pro Českou republiku je typické chřipkové období od ledna do konce března.
Jak rozeznáme, že jde o pravou chřipku a ne o nachlazení?
Pravá chřipka se hlásí vysokou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, svalů, kloubů a celkovou slabostí, která nemocného vysloveně upoutá na lůžko. Horečku dostane i ten, kdo si myslí, že „na horečku netrpí“. Tím se chřipka zpravidla liší od běžného nachlazení, které se projevuje daleko mírněji a ze kterého se nemocný rychle uzdraví. Později se může přidat také ještě pálení v krku a kašel.
Na chřipku se může i umřít…
Bohužel ano, týká se to zejména starších lidí nebo jedinců s oslabenou imunitou, například dlouhodobě upoutaných na lůžko. Chřipka je devastující onemocnění s vysokou frekvencí komplikací a ročně v České republice onemocní 1,5–2 miliony lidí. Následně pak zemře pak 2–3 000 lidí. Před chřipkou chrání cílené očkování, které se každoročně obnovuje v podzimních měsících.
Pokud nejsme očkovaní, jak chřipku léčit?
Léčba je zpočátku zaměřená na tlumení nepříjemných pocitů, zejména tlumení horečky a mírnění bolestí. Pokud se stav komplikuje, je nutný zásah lékaře.
Jak se chřipka a potažmo i nachlazení přenáší?
Jak „nachlazení“, tak chřipka se přenáší kapénkovou infekcí, tedy přímým kontaktem s nemocným člověkem.
A jak dlouhá je inkubační doba?
Inkubační doba je velmi krátká – 12 hodin až tři dny.
ANGÍNA
A dostáváme se ke třetí nemoci. K angíně. Jde taky o virózu?
Ne, angína není viróza, ale specifické bakteriální onemocnění. Tzv. tonsilární angina je bakteriální onemocnění krčních mandlí (tonsil), kterou způsobují nejčastěji bakterie ze skupiny streptokoků, nebo stafylokoků.
Příznaky jsou ona nepříjemná bolest v krku
Ano, pacient se obvykle budí s velmi silnou bolestí v krku, „nepolkne ani vodu“. Na krčních mandlích se objeví bělavé hnisavé skvrny. Často se přidruží i horečka 38 °C, zduří se krční lymfatické uzliny. Součástí angíny jsou také příznaky jako únava, malátnost, bolesti svalů, kloubů a hlavy.
Je angína přenosná? A jak ji nejlépe léčit?
Angína se může získat kontaktem s nemocným, ovšem je také možné pomnožení bakterie přítomné v krčních mandlích člověka při oslabení různého jiného původu, jako jiné probíhající nemoci, stresu, fyzické či psychické zátěži. Pomoc je jediná – cílená léčba antibiotiky.
Spousta lidí, zejména dětí, trpí na angíny opakovaně. Co s tím?
Časté opakování angín je nutno konzultovat s lékařem. Praktický lékař umí pomocí výtěrů přesně zjistit typ bakterie a cíleně pacienta léčit. Někdy se musí přistoupit i k operativnímu odstranění krčních mandlí, jakožto rezervoáru infekce.
Na otázky odpovídala praktická lékařka MUDr. Ethel Ludvíková,
www.medicina - centrum.cz
Nový komentář
Komentáře
Nejdůležitější je jako prevence všem nemocem posilovat imunitu, kor teď na podzim kdy nemocí lítají jedna přes druhou. My používáme kozí kolostrum.
Všechno jsou to prevíti. Nesnáším nemoce. Tudíž trvám na tom, aby doma všichni zdravě jedli, sportovali a posilovali imunitu (u nás Preventanem, mám s ním dobrou zkušenost).
Já jsem taky pastilky herbalmed vyzkoušela a díky něm jsem opět ve své kůži. Bylinky jsou bylinky a já jsem ráda, že tak pomáhají.
Na nachlazení doporučuji vyzkoušet herbalmed pastilky
Tak nikdo nemuze slyšet a vědět všechno :) Všek není všem dnům konec na to si skočit do lékárny a ten lymphomyosot si koupit :)
Taky koukám kolik lidí to zná a kolik to užívá a já o tom doted neslyšela ty jo, jsem asi něco zaspala :))
Jo, tak kdo něco takovýho dělal už někdy, tak má určitě ozkoušenou nějakou svojí kúru neboo kombinaci, kerá mu zaíbrá :)) Lymphomyosotovou kůru koukám využívá hodně lidí :)
Zajímavý článek, tak rozeznat co na nhás vlezlo je občas nelehký úkol, nejlepší je nebýt nemocný vůbec:) Takže je určitě dobré posilovat imunitu a poku na to máte už svůj ozkoušený způsob/prostředek tak není co řešit :)) jako třeba ten lymphomyosot jak tu o něm píšete.
Je důležité si zrovna ted dávat pozor na nemoci a posilovat imunitu. Teploty létají nahoru dolů a spousta lidí to podcení a pak se ani nenadějou a už leží v posteli.
To máš teda pravdu lymphomyosot je suprový homeopatikum a hezky pročistí organismus a posílí imuntiku, takže vás nic neskolí :)
Tak když už jste to tddy nakouskly... Není nad jarní detox a restart organismu :) změna jídelníčku, pohyb venku a lymphomyosot to skvěle doplňuje, cítím se pak vždycky daleko zdravější a svěžější... :)
To jsem ráda že ste to tu zmínily. Já mám s lymphomyosotem jen ty nejlepší zkušenostia doporučuju to vždycky všem ve svém okolí, asi už sem s tím občas otravná :)))
Jano to máš pravdu na detox a imunitu je to také super, já používám většinou tak měsíc na jaře, abych se očistila a posílila po zimě...
Já lymphomyosot znám v souvislosti s detoxikací těla a posílením imunity.
to je pravda, já sem dceři taky pmohla tímto přípravkem od dlouhosáhlých problému s mandlemi...
nevím v jakém stádiu mandle jsou, ale když náš Pavlík (6) mšl zvětšené mandle a hrozila operace doporučil nám jeden z doktorů právě ten LYMPHOMYOSOT a mandle se během pár týdnú o dost změnšili...tak zkus a uvidíš
jestli jsi ještě nezkoušela lymphomyosot, tak ho zkus. mě s mandlemi dost pomohl, tak by mohl i tobě :)
já mám problém s mandlemi. mám chornický zánět a doktoři mi pořád dávají ěnjaké léky, které nezabírají... už nevím co mám dělat jako
My jsme ve školce taky velmi často bojovali, sotva přestala kašlat, měla rýmu atd pořád dokola. Tento sirup nám doporučil náš pan doktor, malá ho začala brát současně s antibiotiky na podporu imunity. vůbec se nebránila, moc jí chutnal a zabral a za to ho doporučuju
Malá po nástupu do školky bývala často nachlazená a nakonec měla i chřipku. Imunitu potom už téměř žádnou, známá, která preferuje přírodní cestu léčby mi doporučila sirup StopBacil, který je velmi vhodný svým složením pro děti. Už se vše vrátilo do normálu a i teď když některé děti mají chřipku se úspěšně držíme.