Podle předpovědi meteorologů potrvají mrazy ještě nejméně 14 dní. Právě toto chladné počasí však vytváří ideální podmínky pro šíření viru chřipky. Nejvyšší počet nakažených bývá od prosince do konce ledna. Chřipková epidemie už postihla státy v západní Evropy a nezadržitelně se blíží i k nám.

 

Podle prognóz hygieniků bude letos více nemocných než v minulých ročnících. Statistiky z již postižených zemí jim dávají za pravdu. „Pravidelně v době epidemie onemocní od 1,2 do 2 milionů. Přikláněl bych se k tomu, že letos by to mohla být spíše ta vyšší hodnota, tedy kolem dvou milionů lidí," uvedl pro zpravodajský server iDNES.cz hlavní hygienik Michael Vít.

 

Chřipkou jsou nejvíc ohroženi starší pětašedesáti let a lidé náchylní k chronickým onemocněním. Především u seniorů by mohla mít chřipka dramatičtější průběh. Vyššímu riziku nákazy jsou vystaveni i lidé, kteří často čelí silnějšímu stresu.

 

Nejlepším řešením, jak chřipce předejít, je očkování, které vám poskytne ochranu na jeden rok. Jenže nejvhodnější doba pro aplikaci vakcíny je říjen a listopad. I teď to však má cenu. Kromě vakcinace máte ještě několik možností jak (nejen) s chřipkovým onemocněním zatočit. Několik tipů si můžete na Ženě-in přečíst již zítra.