Zatímco v uplynulých letech byla chřipka spíše okrajovým tématem, letos okupuje titulní stránky novin i televizní zprávy. Pojmy jen létají - běžná chřipka, ptačí chřipka, epidemie, pandemie, očkování, léky.

Jak se v tom vyznat?

Je skutečně na místě panika?

Ze všeho nejdříve je dobré říci, že pro obyčejného člověka je situace v zásadě stejná jako v minulých letech. Aktuálně, v nejbližších týdnech a měsících, mu hrozí běžná chřipka, proti níž se může chránit stejně jako dosud.

Aby to bylo úplně jasné, odpovězme si na tři základní otázky:

1. Jak se liší ptačí chřipka od běžné?

Obě dvě nemoci způsobuje chřipkový virus, avšak v poněkud odlišných podobách. Běžnou chřipku vyvolává virus, který se sice také mezi jednotlivými roky mění, ale málo, takže lidé jsou proti němu do jisté míry odolní. Navíc jím vyvolané onemocnění mívá spíše lehký průběh. Právě proti této chřipce existuje běžně dostupná, momentálně však nedostatková vakcína.

Ptačí chřipku vyvolá zcela jiný typ viru, který se zatím šíří zejména mezi ptáky a jen velmi vzácně se přenáší na člověka. Navíc pouze v případě, že jsou lidé s těmito ptáky v těsném kontaktu, například jako chovatelé drůbeže v jihovýchodní Asii, kde je běžné, že lidé i zvířata žijí pod jednou střechou.

Touto nemocí zatím onemocnělo zhruba sto lidí a asi polovina jich zemřela. Zásadní je přitom fakt, že se virus ptačí chřipky nepřenáší z člověka na člověka.

2. Která z obou chřipek letos hrozí?

S blížící se zimou stoupá riziko toho, že dostanete běžnou chřipku, která tu řádí každoročně, a v České republice se jí během jedné zimy postupně nakazí až dva miliony lidí. "A až dva tisíce lidí na její komplikace zemřou," připomněl hlavní republikový hygienik Michael Vít.

Zkrátka, chřipka není vždy jen banální chorobou, nicméně pro zdravé lidi neznamená velké riziko. Nebezpečná bývá pro jedince zdravotně oslabené, kteří proto udělají dobře, nechají-li se proti ní očkovat. Lze očekávat, že epidemie běžné chřipky vypukne tak jako každý rok zhruba kolem Vánoc.

Naproti tomu, riziko, že byste se nakazili ptačí chřipkou, je minimální a ve zdejších krajích v podstatě stejné jako před rokem či před dvěma.

Je nicméně pravdou, že vědci se obávají, aby virus ptačí chřipky nezmutoval tak, že by se i mezi lidmi šířil snadno a mohl by vyvolat velikou celosvětovou epidemii neboli pandemii. To, že se pandemie objeví, vědci předpokládají již několik let - ani ne tak proto, že přibývá případů ptačí chřipky, ale proto, že již dlouho se žádná pandemie neobjevila, ačkoli v minulém století byly tři (1918-1919 - takzvaná španělská chřipka, 1957, 1968). Právě proto se nyní tolik zkoumá, zda jsou ptáci tímto virem nakaženi - vědci doufají, že díky sledování sníží riziko nebezpečných změn viru.

3. Co mohu udělat, aby se mi chřipka vyhnula?

Proti běžné chřipce se můžete bránit očkováním. Bohužel, letos je ho kvůli obavám z ptačí chřipky nedostatek, nicméně během listopadu by se měly objevit nové dodávky. V zásadě by se měli nechat očkovat zejména zdravotně oslabení lidé a všichni starší 65 let, protože pro ně může mít běžná chřipka nebezpečné důsledky.

Letos však hlavní hygienik Vít zdůraznil, že očkování proti běžné chřipce má význam i jako jistá prevence proti chřipce ptačí. Ne snad, že by na ni vakcína zabírala, ale čím méně nemocných běžnou chřipkou, tím nížší riziko, že se potká běžný chřipkový virus s ptačím a zmutují do nebezpečné podoby.

Navíc vyšší poptávka po běžné vakcíně donutí výrobce rozšířit výrobní kapacity, které by pak mohli využít při výrobě vakcíny pandemické - tu lze totiž vyrobit až v momentě, kdy je známa podoba viru, který by případnou pandemii způsobil.

Pokud se vám letos chřipka nevyhne - ani očkování není stoprocentní - můžete chřipku léčit klasicky, tedy léky na bolest a horečku, případně můžete sáhnout po antiviroticích, léky určenými přímo na léčení chřipky. Bohužel i ta jsou letos nedostatkovým zbožím.

Prevenci i léčbě napomáhá dostatek vitaminu C, odpočinek, lehká strava, posilování imunity. V době chřipkové epidemie je velmi důležité, aby nemocní lidé zůstávali doma a nepřecházeli svou chorobu - přechozená chřipka může postihnout i další orgány a oslabuje imunitu, navíc hrozí, že zbytečně nakazíte další lidi.

Pozor, mnoho lidí hovoří o chřipce i v případě jiných viróz, které přitom s tou chřipkovou nemají nic společného.

Poznáte běžnou chřipku od běžné virózy?

Chřipka - příznaky nastupují velmi rychle, během několika hodin. Objevuje se bolest hlavy, kloubů a svalů, vysoká horečka, zimnice, suchý dráždivý kašel. Vše může trvat pět až sedm dní, může se přidat rýma, v horším případě zápal plic. Únava může trvat další dva až tři týdny. Viróza - příznaky nastupují pozvolna, člověk se dva až tři dny necítí ve své kůži, pak se objevuje rýma, zvýšená teplota, někdy bolest hlavy. Příznaky nejsou nikdy tak silné jako u chřipky a za pár dní většinou pomíjejí.

Reklama