Rtuť na teploměrech šplhá stále níž a níž. Podzim už o sobě dává vědět a první chladné dny mohou přinést i první chřipku či nachlazení. Chřipka a běžné nachlazení jsou snadno zaměnitelné. Občas bývá obtížné určit, s čím se zrovna potýkáte. V obou případech jde o onemocnění dýchacích cest a obojí je stejně nepříjemné.

Co je chřipka a co nachlazení?
Nachlazení se vyvíjí postupně, začíná to nevinným kýchnutím a za pár dní už můžete ležet v posteli. Chřipka ale udeří náhle, může vás položit do postele během několika hodin.

Příznaky nachlazení: Nachlazení se projevuje nejprve pocitem únavy, kýcháním, kašláním a mírnou rýmou. Nemusíte mít horečku, častěji přijde „jen“ zvýšená teplotu o jeden či dva stupně nad svůj normál. Charakteristické jsou bolesti svalů a hlavy, škrábání v krku, ucpaný nos, bolesti v krku, chrapot. Tyto příznaky obvykle po týdnu odezní. Máte-li silnější imunitní systém, nachlazení vás potrápí sotva pár dní. Většinou se neobjeví žádné další komplikace.

Příznaky chřipky: Průběh chřipky bývá o něco těžší. Nemoc se projeví horečkou, těžkou únavou, bolestmi hlavy a svalů, zimnicí, škrábáním v krku, pálením očí a suchým kašlem. Může způsobit také těžký zánět průdušek i zápal plic. Chřipka může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů.

Kdy vyhledat lékaře?
Máte-li teplotu nad 38 °C tři dny nebo stoupne-li nad 39 °C a výše, navštivte lékaře. Při bolesti v krku a teplotě nad 38 °C trvající déle než 24 hodin by mohlo jít také o streptokokovou angínu. Změní-li se hlenový sekret v zelený, žlutý nebo nahnědlý, bývá to známka bakteriální infekce ve vedlejších nosních dutinách nebo na plicích. Máte-li bolesti na prsou a dušnost, můžete mít zánět plic, zvláště trvá-li horečka.

Co za tím stojí?
Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se uchytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Odpovědí imunitního systému je zaplavení postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí.  Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem pokusů organismu odvrátit infekci.

Chřipka i nachlazení jsou častější v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vysušuje nosní sliznici, a vytváří tak dokonalou základnu k množení virů a následnému onemocnění chřipky nebo nachlazení. Přestože se chřipka šíří především v zimních měsících, chladné počasí samo o sobě chřipku nezpůsobí. Může za to chřipkový virus, který je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu.

Léčba
Při chřipce a nachlazení se doporučuje dodržovat klidový režim, vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy, která by mohla ještě více snížit obranyschopnost organismu. V žádném případě se nedoporučuje pokoušet se tyto příznaky laicky řečeno „přechodit“. Dochází tak zbytečně k recidivám.

 

Při nachlazení vám k léčbě postačí nosní kapky a volně dostupné léky. (Analgetika a antipyretika jako například: Valetol, Paralen, Panadol, Acylpyrin, Modafen). Stejně dobře se osvědčily takzvané „hot drink“ (ale třeba takový Coldrex má v sobě stejnou účinnou látku jako Paralen, je však desetkrát dražší). Instantní nápoj obsahuje látky, které účinně odstraňují příznaky nachlazení, nikoli chřipky. Zmíněné léky se úspěšně užívají i k léčbě příznaků chřipky. Nicméně při chřipce je lepší řídit se pokyny lékaře. Vyvarujte se, pokud možno, užívání antibiotik.

 

Nezbytný je také dostatečný přísun tekutin a vitaminů pocházejících z ovoce a zeleniny. Pomoci vám mohou také bylinky. Několik kapek eukalyptového oleje do horké vody k inhalaci je výtečným prostředkem k splasknutí sliznic. Řebříčkový a mátový čaj pomáhá zmírňovat příznaky chřipky. Účinný bývá i nálev ze zázvorového kořene. Odstraňovat toxiny pomáhají čaje z řebříčku a lipového květu. Dopřejte si také česnečku nebo topinky se silnou vrstvou česneku, to je totiž přírodní antibiotikum. Nálev z bezinkového květu působí protizánětlivě a posiluje činnost dýchacího ústrojí. Účinnost těchto bylinek je dokonce prokázána vědeckou studií.

Velmi často se doporučují vyšší dávky vitaminu C, echinacea či další přírodní prostředky. Jejich účinek však nebyl nikdy prokázán seriózními vědeckými studiemi a tudíž lze předpokládat, že případnou úlevu po užívání těchto přípravků lze připsat na vrub placebo efektu.

Prevence
Naučte se odpočívat, vyhýbejte se stresovým situacím a dbejte na správný příjem vitamínů a minerálů. Jen tak bude vaše imunita fungovat, jak má. Myjte si často ruce, abyste snížili možnost zachycení „bacilů“. V zimě zvlhčujte vzduch v bytě zvlhčovačem, aby neměl virus chřipky vhodné podmínky k šíření. Nekuřte, protože kuřáci jsou k nákaze dvakrát náchylnější.

Pomoci může i očkování proti chřipce. Chřipková sezona vrcholí sice až v prosinci a lednu, ale vytvoření imunity trvá šest až osm týdnů, proto je právě teď nejvhodnější období, kdy se nechat očkovat. Každý rok se objevují jiné kmeny viru chřipky, takže je nutné každoroční očkování.

Babské rady


Při léčbě rýmy vám babička možná říkala, že máte smrkat do tekoucí vody, aby se rýma nemohla šířit dál. To se ale dá řešit i používáním papírových kapesníků, které ihned vyhodíte do koše. Když rýma teprve začíná, doporučuje se zahnat ji horkým vzduchem, například inhalací nebo saunou. Horká koupel na ruce a nohy roztáhne cévy na končetinách, a tím odkrví překrvené nosní sliznice a uvolní ucpaný nos. Při rýmě a nachlazení si chraňte dutiny a mějte čelo v teple, noste čelenku nebo čepici.

Při kašli si pomažete hrudník sádlem nebo mastí přímo pro tento účel vyrobenou, která je k dostání v lékárně. Pijte cibulový čaj s medem (cibuli nakrájenou na kolečka přelijte horkou vodou a oslaďte medem).

Na bolest v krku pomůže Priessnitzův obklad: mokrý a studený ručník nebo kapesník převažte suchým ručníkem nebo šálou (mezi obě vrstvy lze přidat i igelit). Dvakrát denně půl lžičky soli rozpusťte ve dvou deci vlažné vody a tento roztok kloktejte. Teplý čaj s citronem a medem pomáhá zvlhčovat krk.

Při vysoké teplotě byste se neměla potit pod peřinou, ale spíše se ochlazujte. Zkuste studené zábaly nebo alespoň desetiminutovou sprchu v chladné vodě a pak zase skočte pod peřinu. Postup můžete kdykoliv opakovat, otázkou je, zda se vám vůbec bude chtít. Účinné jsou také octové ponožky – ponožky namočené v octu mírně zředěném vodou natáhněte na nohy, překryjte igelitem a pak suchým ručníkem.

Hodně pijte, nejlépe vlažné čaje oslazené medem, například z černého bezu, jitrocele, lipového květu, máty peprné. Čaje je vhodné střídat a prokládat minerálkami, protože tělo ztrácí při nemoci nejen vodu, ale i ionty. Čaj z třezalky se nesnese s některými léky, a proto opatrně.
 

Také vám možná při léčbě chřipky doporučil horký kuřecí vývar nebo grog. Škrábání v krku nebo kašel zmírní jakákoli horká tekutina, nemusí to být nutně polévka. Grogu či panáku slivovice se raději vyhněte. Při nemoci to není nejlepší řešení, obzvlášť v případě, že užíváte léky.

Trpíte na chřipky? Co se vám proti chřipce a nachlazení osvědčilo?

Reklama