• Mírné virové infekce (obecně nachlazení)

5e68cb8a444adobrazek.png
Tyto infekce postihují sliznice horních cest dýchacích. Nejběžnější příčinou nachlazení je nákaza rhinovirem, který stojí za 30 až 80 % všech případů. Za nachlazením však mohou stát i jiné viry a infekci často způsobuje více než jeden přítomný virus. S různými typy nachlazení je spojováno více než dvě stě různých virů. Mírné virové infekce mohou být doprovázeny zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem, pálením v hrdle, někdy i pobolíváním hlavy, kloubů, svalů, malátností. Nachlazení je ob­vykle lehce probíhající onemocnění. Někdy dochází ke komplika­cím – rozšíření infekce například do vedlejších dutin nosních nebo u dětí do středního ucha.

  • Chřipka (influenza)

Je nakažlivé virové onemocnění, které způsobuje Myxovirus influenzae typu A, B a C. Posti­huje převážně dýchací cesty a dráždivý kašel je jeden z hlavních příznaků. Často převládají výrazné celkové příznaky: horečka, bolesti svalů, kloubů, hlavy. První příznaky se objeví již krátce po nakažení (často za několik hodin, výjimečně až za 3 dny). Viry těžce poškozují sliznici dýchacích cest, a tím usnadňují průnik bakterií i do dolní části dýchacího ústrojí a dochází k rozvoji akutní bron­chitidy nebo i zápalu plic.

  • Akutní bronchitida

Zánětlivé onemocnění průdušek, často nasedající na infekce horních cest dýchacích. Projevuje se dráždi­vým kašlem, který přechází ve vlhký kašel, mírně zvýšenou teplotou, bolestí v krku a chrapotem. Původci nemoci jsou většinou viry, někdy i bakterie. I chřipkové viry mohou vést k akutní bronchitidě.
5e68cb9ddac8fobrazek.png

  • Zápal plic

Je zánětlivé onemocnění plic, nejčastěji bakteriálního původu, projevující se kašlem s hnisavým hlenem, dýchacími po­tížemi, bolestí na prsou, teplotou a schváceností. Původci one­mocnění jsou nejčastěji bakterie, ale může být způsobena i viry a dalšími mikroorganismy.

  • COVID-19

Virové onemocnění způsobené typem koronaviru SARS-CoV-2. O koronavirech je známo, že běžně cirkulují mezi zvířaty a některé mohou způsobovat onemocnění též u lidí. Onemocnění COVID -19 se přenáší mezi lidmi formou „kapénkové infekce“. Nemoc se projevuje nejčastěji horečkou, kašlem, obtížným dýcháním, bolestmi svalů a únavou.

Abychom mohli zvolit správný lék, je důležité vědět, co nemoc způsobuje.

Asi 90 procent infekcí dýchacích cest je způsobeno viry. Virové infekce se neléčí antibiotiky – ta na viry neúčinkují.

Zatímco u bakteriální infekce se uplatňují antibiotika, u virové infekce je léčba zaměřena na zmírnění příznaků nemoci. Při běž­ných, nekomplikovaných infekcích si často vystačíme se samoléč­bou. Vedle režimových opatření (klid na lůžku, dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu…) mohou pomoci volně prodejné léky. V po­sledních letech stoupá zájem o léky na bázi rostlinných extraktů, které díky obsahu přírodních antimikrobiálních látek ulevují od příznaků nemoci a mohou přispět k rychlejšímu uzdravení. S výbě­rem vhodného léku Vám poradí Váš lékař nebo lékárník.

Znáte výtažek z jihoafrické pelargonie? Již celá staletí Jihoafričané využívají její účinky proti virům i bakteriím k rychlejší úlevě od různých onemocnění. V lékárnách můžete výtažek z pelargonie za­koupit ve formě rostlinného léčivého přípravku pod názvem Kaloba®.

Znáte Engystol?

Engystol je lék, který je doporučen jak pro prevenci virových onemocnění, tak i k léčbě virových onemocnění – ke zmírnění příznaků virových infekcí. Jeho výhodou je, že jej mohou užívat i děti již od 1. dne věku. Obsahuje pouze přírodní složky.

  • Prevence je důležitá!

Hlavní prevencí je posilování obranyschopnosti organismu celkově zdravou životosprávou, vyhýbání se místům s vysokou koncentrací lidí a dodržování základních zásad hygieny. Důležité je správné fungování nosní sliznice, která je nedílnou součástí imunitního systému. Jen zdravá a dostatečně hydratovaná nosní sliznice dobře plní svou obrannou funkci. Je totiž pokryta tenkou vrstvou hlenu a řasinkami, které se neustále pohybují. Tím posouvají hlen, na kterém se viry a bakterie zachytávají. Jenže je-li sliznice vysušená, je pohyb řasinek omezený, a tím i snížena obranná funkce. Navíc se na ní mohou tvořit miniaturní prasklinky, díky kterým infekce snadno proniká do organismu. Nosní sliznici lze podporovat pravidelnými oplachy solnými roztoky (např. Vincentka, mořská voda, nosní sprej Euphorbium). Pozor je třeba dávat na usilovné smrkání, které může vytvořením podtlaku přispět k rozšíření infekce např. do vedlejších nosních dutin. U dětí, které ještě neumí smrkat, je třeba obzvlášť hustý hlen z nosu odsávat speciálními odsávačkami nebo aplikovat lék Sinupret, který pomůže, aby rýma vytekla.

*Kaloba perorální kapky, Kaloba 20 mg/7,5 ml sirup a Kaloba 20 mg tablety jsou léky k vnitřnímu užití. Účinná látka: Pelargonii sidoidis extractum. Před použitím si pozorně přečtěte příbalový leták.

Sinupret®, Sinupret® forte a Sinupret® akut jsou léky k vnitřnímu užití. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták.

Engystol je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu použití. Obdržíte v lékárně bez receptu. Před použitím si přečtěte pozorně příbalový leták.

EUPHORBIUM COMPOSITUM HEEL® je homeopatický lék určený k aplikaci do nosních otvoru. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Reklama