špagety s chřestem

Ještě pořád můžete v obchodě i na trhu sehnat čerstvý bílý i zelený chřest. Kupte si ten náš, český. Jeho lahodná a šťavnatá chuť je vyhlášená i v zahraničí, a když jednou ochutnáte, poznáte proč. Dnes si s ním uvaříme velice snadné těstoviny, které jsou za pár minut na stole.

Ať vaříte polévku, pečete koláč nebo používáte chřest jako přílohu, jedno je jasné. Chřestu sluší krátká tepelná úprava. Především jeho křehké hlavičky se velice snadno rozvaří a jejich chuť pak není taková, jaká má být. Proto při vaření používáme vysoký hrnec. Chřest do něj dáme „nastojato“ a použijeme pouze tolik osolené vody, aby hlavičky byly nad hladinou a vařily se pouze v páře.

Hlavně zelený chřest je nejlepší, když ještě lehce křupe. A to v dnešním snadném receptu určitě bude. Protože kousky chřestu se jen lehce opečou na pánvi, spolu se sušenými rajčaty a cibulkou.

špagety s chřestem

Suroviny - 4 porce

  • 400 g špaget
  • 1 svazek zeleného chřestu
  • asi 120 g sušených rajčat v oleji
  • 1 velká cibule
  • sůl a pepř
  • parmezán na posypání

Postup

Cibuli nakrájejte nadrobno. Na pánev nalijte maličko oleje ze sklenice s rajčaty, na kterém osmahnete cibulku. Stačí asi tři minutky a poté přidejte rajčata, nakrájená na kousky a chřest - nakrájený také na špalíčky o velikosti asi 4 cm. Hlavičky si zatím nechejte stranou.

Opékejte dalších 5 minut a přidejte i hlavičky chřestu. Opékejte další asi dvě minutky. Tak, aby hlavičky zůstaly křupavé. Stále míchejte, chutě se propojí a suroviny příjemně orestují.

Mezitím, co si na pánvi hrajeme s chřestem a rajčaty, uvaříme v osolené vodě špagety doměkka. Scedíme je a necháme si stranou asi hrnek vody, ve které se vařily.

Scezené špagety vraťte do hrnce a přidejte k nim směs z pánve. Promíchejte a zalijte asi půl hrnkem vody. Míchejte. Díky vodě budou špagety krémové a ne suché. Pokud bude potřeba, přidejte ještě trochu vody.

Ihned servírujte na talíř a posypte nastrouhaným parmezánem.

Dobrou chuť přeje Elly.

Čtěte také

Reklama