sin.jpg
Foto: Shutterstock

Co je vlastně chrápání?
Chrápání je definováno jako zvuk vibrací, které pochází z dýchacího ústrojí některých osob nebo zvířat během spánku. Charakteristický a mnohdy velmi hlasitý zvuk chrápání má svůj původ ve vibracích měkkých částí horních dýchacích cest. Ve spánku povoluje přirozená tenze svalů měkkého patra, které se díky svému uvolnění snadněji rozkmitá. Vdechovaný a vydechovaný vzduch může také narážet na nějakou překážku, kterou následně rozechvěje – například rozšířenou tkáň nosohltanu nebo zvětšenou nosní mandli.

Chrápání ovšem není jen problémem, který může vyústit v oddělené ložnice či nutnost pořídit si na dovolené jednolůžkový pokoj. Vzhledem k tomu, že se s ním potýká stále větší procento populace, začali mu lékaři věnovat větší pozornost ve svých výzkumech. Bylo zjištěno, že chrápání je ve velké většině případů prvním stupněm spánkové poruchy, která může vést k vážným sociálním a zdravotním problémům. Důsledky chrápání jsou velmi nepříjemné. Dotyčný může pociťovat celodenní ospalost a tendenci upadat do mikrospánku, bolesti hlavy, podrážděnost a nevysvětlitelnou nervozitu.

Co zvyšuje pravděpodobnost chrápání?

 • Alkohol – Konzumace alkoholických nápojů má kromě jiných účinků také za následek povolení svalů.
 • Nadváha – Pokud začneme přibírat na váze, tuk se začne usazovat také v okolí krku.
 • Kouření - Cigaretový kouř posouvá hleny směrem nahoru a tím činí kuřáka víc náchylného kupříkladu k nemocem horních cest dýchacích.
 • Extrémní fyzická námaha – Po dlouhodobé fyzické námaze zpravidla během spánku dochází k ještě většímu povolení svalů. Pokud tedy celý den tvrdě fyzicky pracujete, pravděpodobnost, že budete chrápat je vyšší.
 • Nachlazení nebo onemocnění dýchacích cest
 • Spaní na zádech

Jak si pomoci?
Prvním krokem k léčbě musí být odhalení příčiny chrápání. Zkuste pozorovat, kdy chrápete a zda to souvisí například s nadměrnou konzumací alkoholu, přejídáním nebo zda se chrápání objevuje bez ohledu na jakékoliv vnější faktory. Pokud se vám žádnou pravidelnost nepodaří vysledovat, svěřte se s problémem svému obvodnímu lékaři.

Nejradikálnějším řešením chrápání je pak v závislosti na příčině chirurgická operace nosu nebo krku. Pokud je problémem nosní neprůchodnost, provádějí se operace septa nosního (septoplastika). Pokud se jedná o problém se zvětšenými mandlemi, je možné buď odstranění, nebo provedení radiofrekvenční termoterapie mandlí, což je ambulantní výkon při lokální anestézii a trvá cca 5 min. Pokud je problém v měkkém patře, provádí se korekce buď klasickým chirurgickým způsobem, nebo v posledních 20 letech i laserem.
 
Alternativní rady, které můžete vyzkoušet 

 • Bylinky – Naše babičky doporučovaly na chrápání především mátu nebo dobromysl. Uvařte si těsně před spaním lahodný bylinkový čaj. Případně je na trhu k dostání spoustu sprejů a kapek, které jsou na bázi bylinek a olejů.
 • Nespat na zádech – Pokud si před spaním lehnete na bok, poskytnete tak více prostoru vašim dýchacím cestám.
 • Zvlhčovač vzduchu – Zbaví vás nepříjemného sucha v ústech a celkově podpoří lepší dýchání během spánku. Ovšem pozor, není potřeba utrácet za drahé přístroje. V zimním období vám dobře poslouží namočené prostěradlo hozené přes topení. Pomoci může i pravidelná návštěva sauny.
 • Hodinky proti chrápání – Zní to sice jako námět zábavné sci-fi komedie v oblastním divadle, avšak tento vynález je však realitou. Jde o hodinky, které cítí vibrace způsobující chrápání a vyšlou bezbolestný impulz do mozku.
 • Zpěv – Jakkoliv to může znít zvláštně, zpěv pomáhá ke spánku bez chrápání. Posiluje totiž hrtanové svaly a ty pak následně snižují sílu vibrací.

Čtěte také: 

Zdroj: National Library of medicine, Web Moje zdraví, Vyspi seLékarnaČeská průmyslová zdravotní pojišťovna

Reklama