Čtyři muži a až tři ženy z deseti ve spánku chrápou. A tak miliony partnerů, ale často i sousedů prožívají noci s přerušovaným spánkem. Krajně nepříjemný zvuk je způsoben partiemi v nose a v krku, zejména prodlouženým měkkým patrem, které se při nádechu a výdechu chvěje. Svaly, které přes den udržují průchody vzduchu otevřené, v noci povolí. To způsobuje, že se cesty zúží, více vibrují - a člověk chrápe. 
  
Existuje mnoho faktorů, které mohou chrápání zhoršovat. Například alkohol nebo prášky na spaní ještě více uvolňují svaly. Nadváha způsobuje tlak na dýchací cesty. Nachlazení, alergie, polypy v nose, poškozený nebo zlomený nos – to vše může nos blokovat a nutit člověka dýchat ústy. Kuřáci jsou oproti nekuřákům dvakrát více náchylní k chrápání, protože jejich dýchací cesty jsou zanícené a zablokované. Banální, leč častou příčinou je také spaní na zádech.

Chrápání může způsobovat potíže v osobním, rodinném i sousedském životě. Žádnou výjimkou nejsou nářky ráno unaveného a nevyspalého partnera či partnerky, hrozby rozvodem i stížnosti sousedů.
Chrápající jedinec může trpět syndromem obstrukční spánkové apnoe (OSA), čili krátkodobou zástavou dýchání během spánku. V tomto stavu, kdy uvolněné svaly v krku blokují dýchací cesty, může docházet k zástavě dechu - až stokrát za noc. Tak je snížen přívod kyslíku. To může z krátkodobého hlediska způsobovat únavu během dne, podrážděnost a neklid. Člověk je také náchylnější k nehodám, například během řízení motorového vozidla. Z dlouhodobého hlediska to může způsobovat vysoký krevní tlak, srdeční záchvaty a mrtvici. Léčba zahrnuje používání ortodontického tělíska, které se vkládá mezi zuby, nebo také CPAP, čili léčbu pozitivním přetlakem. Jedná se o přístroj, který během spánku vytváří nepřetržitý tlak na dýchací cesty, a tak je udržuje dostatečně průchodné.

Další „léčebnou kúrou“ mohou být nosní proužky, které pevně drží na kůži a rozšiřují nosní dírky tak, aby se postiženému lépe dýchalo. Jsou obzvlášť oblíbené u některých sportovců. Dále může pomoci zařízení, které vrací sanici do správné polohy, nebo homeopatika v podobě nosních kapek a sprejů.

Jako jedna z možností k nápravě může posloužit také operační zákrok, kterým lékař odstraní nosní polypy, narovná zlomený nos nebo odstraní část prodlouženého měkkého patra. To zabrání povolení patra a jeho následným vibracím. Laserový zákrok může měkkou tkáň patra zpevnit a vibrace omezit. Somnoplastika používá radiofrekvenční technologii, která způsobí, že se prodloužená měkká tkáň patra „smrskne“. Jde o přijatelnější zákrok, než je velmi nepříjemné odstranění tkáně.
 
Zdroj: Plus Press

Reklama