Chrápání je jednoduše vysvětlitelný problém. Dochází k němu tehdy, naráží-li vzduch v dýchacích cestách na nějakou překážku. Nejčastěji jde například o snížené měkké patro nebo rozšířenou tkáň v nosohltanu. Kvůli této omezené průchodnosti dochází k většímu tlaku v krku, vzduch proudí rychleji a překážka se rozechvěje. Právě tahle vibrace pak vydává onen známý zvuk, tedy chrápání. Tím hlasitější, čím je průchod dýchacími cestami užší.

Foto: Shutterstock

Chrápání, které lze ovlivnit

Alkohol a cigarety
Pokud si dotyčný hlavně večer, před spaním rád přihne, alkohol způsobí uvolnění centrálního nervového systému a s ním i krčních svalů. Ty pak vyvíjejí tlak na dýchací trubici, čímž ji zužují, takže vzduch nemůže volně proudit tak, jak by měl. Podobný účinek mají také léky na zklidnění.
Kouř z cigaret zase podráždí měkké tkáně v dýchacích cestách, takže otečou. Tím se opět zmenší prostor pro průchod vzduchu. Když se k tomu ještě připočte vyšší náchylnost kuřáků k suchu v hrdle a ke krčním zánětům, může být na potíže s chrápáním zaděláno.

Nachlazení a alergie
Také rýma a s ní spojený otok sliznic brání bezproblémovému průchodu vzduchu. A je jedno, zda ji způsobilo nachlazení, alergie či astma.

Suchý vzduch
Vysychání sliznic, a tedy jejich dráždění může způsobovat také suchý vzduch v místnosti. Ideální vlhkost v domě se pohybuje mezi 50 až 60 %.

Nadváha či obezita
Pokud se vám v oblasti krku uložilo více tukové tkáně, než je záhodno, může zmenšovat prostor pro dýchací trubici a bránit tak plnohodnotnému průchodu vzduchu. Často postačí shodit pár kilogramů.

Spánek na zádech
Při této poloze může takzvaně zapadat jazyk, čímž dochází k omezení průchodu vzduchu dýchacími cestami.

Chrápání, které (tak snadno) neovlivníme

Stárnutí
S věkem nám ubývá kmenových buněk, které mají na starosti údržbu a obnovu svalů. Ty pak ochabují. K jejich uvolnění dochází i na krku, kde opět brání průchodnosti vzduchu.

Organické změny
Problém v dýchacích cestách může způsobovat jinak zakřivená nosní přepážka, špatně vyvinutá čelist, problém s nosními mandlí, změny v oblasti vstupu do hrtanu, nosní polypy a podobně. To všechno může zužovat prostor pro dýchání. Naštěstí leccos z toho mohou lékaři vyřešit. Proto je vhodné navštívit oddělení ORL.

Syndrom spánkové apnoe
Není to klasické chrápání, ale mnoho lidí ho za ně bohužel zaměňuje. Jenže tady už jde do tuhého. Apnoe nebo také apnoická pauza je skutečně závažný stav, kdy se tělu nedostává kyslík, protože se dýchací cesty na čas zcela uzavřou. To trvá několik desítek vteřin, ale třeba i celou jednu minutu. Příčinou mohou být anatomické změny v dýchacích cestách, problém v centrálním nervovém systému, nebo kombinace obojího.

Jakmile dojde k zástavě dechu, orgánům chybí kyslík a mozek bije na poplach. Uvolní do krve stresové hormony, takže se rozbuší srdce, zvýší se krevní tlak a dotyčný rychle zalapá po dechu. To se může opakovat třeba i desetkrát za hodinu. Pak není divu, že je člověk po probuzení unavený a vyčerpaný. Zároveň u něho existuje i vyšší pravděpodobnost vzniku dalších závažných onemocnění, jako je onemocnění srdce a cév, vysoký krevní tlak, infarkt, mrtvice nebo cukrovka.

Foto: Shutterstock

Na jaké příznaky doprovázející chrápání dát pozor?

  • Časté probouzení
  • Přerušované dýchání ve spánku, čehož si může všimnout jen jiná osoba
  • Náhlé probouzení spojené s dušností
  • Probouzení doprovázené suchými ústy a bolestí v krku
  • Ranní bolesti hlavy
  • Velká ospalost během dne
  • Problémy s pozorností, podrážděnost

Jestli je spánková apnoe i váš problém, to prozradí vyšetření ve spánkovém centru či spánkové laboratoři. Tam také navrhnou vhodné řešení.

Čtěte také:

Reklama