Mozek řídí náš pohyb i chování, ovládá emoce, vzpomínky nebo zrak. A až do vysokého věku dokáže vytvářet nové mozkové buňky. Pokud je tato schopnost narušena, hovoříme o demenci. Jejím nejrozšířenějším typem je Alzheimerova nemoc, na kterou ještě stále neexistuje účinný lék. Prostřednictvím farmak lze pouze zmírnit postup nemoci, pokud se odhalí v raném stadiu. Nechat se otestovat na případné poruchy paměti je nyní možné i v lékárně, a to během několika minut.
5e663baf1d4a2obrazek.png

Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, při němž mozkové buňky postupně ubývají a ztrácejí svoji funkci. Pacientovi se zhoršuje paměť, objevuje se typická dezorientace v čase a prostoru, zhoršuje se i schopnost vyjadřování. Časem není postižený schopen vykonávat běžné denní aktivity a stává se zcela odkázaným na pomoc druhých.1,2 Rozvoj této nemoci probíhá obvykle i několik let. Přestože se Alzheimerova nemoc nejčastěji objevuje ve vyšším věku, netýká se pouze seniorů – každý desátý postižený je mladší 65 let, někdy se může nemoc objevit dokonce mnohem dřív a postihnout i třicátníka.

I vzhledem ke stárnoucí populaci počet případů Alzheimerovy nemoci neustále roste a předpokládá se, že do 30 let se celkové množství nemocných v Evropě dokonce zdvojnásobí. V České republice se odhaduje nárůst ze současných asi 166 tisíc nemocných na 280 tisíc v roce 2050.

Včasná diagnostika pomůže zmírnit postup nemoci
Příčiny vzniku Alzheimerovy nemoci nejsou doposud známy a neexistuje ani účinná léčba. Pacienti mohou pouze užívat léky na zmírnění příznaků.5 Podobně jako u řady jiných nemocí i v případě Alzheimerovy nemoci je důležitá včasná diagnostika, díky níž lze nemoc podchytit v raném stadiu, a zmírnit tak její progres.
Podle prof. MUDr. Aleše Bartoše, Ph.D., vedoucího lékaře z Centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci, je nejdůležitějším bodem v léčbě právě včasné zachycení onemocnění: „Je třeba si uvědomit, že tato zákeřná nemoc se může týkat každého z nás, ať přímo, či nepřímo přes příbuzné nebo přátele. Včasné odhalení nemoci je přitom velice důležité pro další vývoj pacienta. Čím dříve o ní víme, tím lépe dokážeme zpomalit rozvoj nemoci.“ Snadné a rychlé vyšetření, které lékařům pomůže odhalit nemoc včas, dnes umožňuje inovativní test paměti. Vyvinul jej Národní ústav duševního zdraví v Klecanech a trvá jen několik minut.

Testování paměti v lékárnách
Česká republika je aktuálně jediná země Evropské unie, v níž lze tento test provést i v lékárnách. Lékárníci jsou pro testování speciálně proškoleni v rámci grantových kurzů České lékárnické komory. Testování je velmi jednoduché, probíhá v nerušené oddělené místnosti lékárny a výsledky jsou dostupné ihned. Pokud lékárník v testu rozpozná případnou poruchu kognitivních funkcí, vypracuje zprávu a doporučí testovanému, aby vyhledal lékaře pro stanovení diagnózy.

BENU lékárny pomohou v diagnostice
5e663c0e5702eobrazek.png

Testování paměti nabízí svým zákazníkům také síť lékáren BENU, a to ve 46 pobočkách po celé České republice. Kromě toho poskytují tři lékárny sítě BENU speciální konzultace ve svých Alzheimer konzultačních centrech v Praze a Ostravě. „V roce 2019 jsme v Praze v rámci našich konzultací otestovali 459 pacientů a čtvrtině (26 %) z nich jsme doporučili návštěvu lékaře k dalšímu testování,“ říká PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU a dodává: „Testování paměti trvá 50 minut a není nijak náročné ani invazivní, proto se není čeho obávat. Vše probíhá v soukromí, mimo ruch lékárny, ve speciální oddělené místnosti. Certifikovaný lékárník s pacientem postupně projde tři části testu paměti, poté interpretuje jejich výsledky a sepíše zprávu pro lékaře.“
Konzultace v těchto centrech je účastníkům zákaznického programu BENU PLUS poskytována zdarma, ostatní za ni zaplatí 350 Kč. Zájemci si mohou přesný čas návštěvy rezervovat telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím online formuláře. Na webových stránkách BENU je rovněž k dispozici Dotazník změněných schopností seniora, jež mohou lidé orientačně vyplnit v případě, že mají podezření na zhoršení kognitivních funkcí. Jedná se o rychlou a jednoduchou pomůcku, která může předcházet případnému objednání se na samotné testování v lékárně.

5e663b9dd4f18obrazek.png

Reklama