Novorozenecká a kojenecká pokožka je velmi citlivá zejména v plenkové oblasti, a proto vyžaduje speciální péči. Je třeba miminko přebalovat co nejčastěji, aby jeho pokožka nebyla dlouho ve vlhku či v kontaktu se stolicí. Vlhká a macerovaná pokožka pod plenkami je snadno náchylná k mechanickému poškození při pohybech dítěte. Přirozený ochranný kožní film narušujeme i častým koupáním a mytím dítěte za použití velkého množství mycích prostředků. Když se rizikové faktory spojí, snadno potom vznikají opruzeniny.

Opruzeniny patří k nejčastějším obtížím kojeneckého věku. Začínají jako lehce zarudlá místa, která jsou velmi citlivá a miminko dráždí a pálí. Vznikají především na zadečku, v kožních záhybech a na vnitřní straně stehen. Pokud se jejich ošetření zanedbá, mohou se vytvořit mokvající skvrny, kterými proniká do těla infekce. Proto opruzeniny rozhodně nepodceňujte a raději jim předcházejte. Přinášíme Vám několik důležitých rad pro péči o zadeček:

Dbejte na výběr plenek
Miminku dávejte jen ty plenky, které odpovídají jeho věku a velikosti, dokonale mu sedí, netlačí ho ani mu samovolně nesjíždějí. Je rozumné investovat do kvalitních značkových plenek, na kterých je označeno, že nejsou chlorované. Plenka by měla mezi nožičkami tvořit dostatek místa pro absorpci moče a stolice. Při výběru plenek upřednostňujte ty, které mají efekt suchého povrchu a odvádějí vlhkost od pokožky dovnitř plenky.

Dodržujte správnou techniku přebalování
Přebalujte dítě co nejčastěji, obzvlášť v novorozeneckém věku, kdy dítě močí a má stolici velmi často. Nespoléhejte se příliš na izolační vlastnosti jednorázových plen – i ony mají svou kapacitu a dítě v nich celý den suché nezůstane. Dítě se sklonem k ublinkávání přebalujte raději před krmením.

1. Očištění pokožky
Pokožku nejprve důkladně očistíme od moče nebo zbytků stolice, a to nejlépe kvalitními vlhčenými textilními ubrousky, případně vodou a dětským mýdlem. Při omytí zadečku pouze vodou, bez použití mýdla, se z pokožky účinně neodstraní tuky ze stolice, které mohou podporovat množení bakterií. Na počtu ubrousků nešetřete, při čištění jich použijte několik pro důkladné očištění. Pokožku otírejte jemně, zbytečně ji netřete. Dávejte přednost ubrouskům, které jsou k pokožce jemné, jako například vlhčené textilní ubrousky gentle cleansing od značky JOHNSON´S® Baby. Při čištění genitálu u holčiček otírejte pokožku vždy směrem zepředu dozadu, aby se choroboplodné zárodky nedostaly do pochvy. U chlapečků nezapomeňte očistit kromě konečníku a genitálu také všechny kožní záhyby pod plenkami – nejen třísla, ale i kůži pod šourkem a penisem.

2. Ošetření pokožky ochranným krémem
Nezapomínejte před zabalením miminka do plenky pokožku vždy ošetřit speciálním krémem proti opruzeninám, který podpoří bariérovou funkci pokožky. Pravidelná aplikace ochranného krému na celou rizikovou oblast, je vhodná při každé výměně plenky. Krém nanášejte v tenké vrstvě, která se zcela vstřebá do pokožky. Při výběru kosmetických přípravků pro plenkovou oblast hleďte zejména na ochranné schopnosti jednotlivých výrobků. Látky obsažené v těchto přípravcích musí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňovat volné dýchání pokožky a zároveň působit protizánětlivě. Vhodné jsou například krémy s oxidem zinečnatým, vitaminem E, dexpanthenolem a dalšími účinnými protizánětlivými látkami. Doporučujeme také volit krémy s konzistencí, která umožní rychlé a snadné rozetření krému (např. krém proti opruzeninám JOHNSON´S® Baby SOOTHING NATURALS™), minimalizujete tak mechanické podráždění pokožky.

Proč je tak důležité předcházet opruzeninám?
Opruzeniny jsou pro kojence velmi bolestivé a často mu znemožňují nerušený spánek a odpočinek. Hlavní nebezpečí je však v tom, že podrážděnou a zarudlou pokožku snadno osídlí bakterie a kvasinky, které komplikují průběh zánětlivé reakce. To je již závažnější problém, kde k ošetření nestačí běžné kosmetické produkty a lékař musí předepsat prostředky zaměřené na léčbu kvasinek nebo mikrobů. Léčba potom často bývá dlouhodobá.

Doporučení na závěr
Co nejčastěji miminko rozbalujte a nechte jeho pokožku větrat – miminko si svobodného pohybu velice rádo užívá: radostně kope nožičkami, protahuje si ručičky, a pokud mu zrovna nic jiného nechybí, blaženě si brouká a tváří se nadmíru spokojeně.

Reklama