Nastupuje vaše dítě do školky? Dejte si pozor na infekce. Očkování proti žloutence typu A lze pro své dítě získat se slevou.

Havrix

Na co nezapomenout, než nastoupí do školky?

Pobyt v kolektivu má svá jistá specifika. Dítě se poprvé ocitá ve větší skupině, začíná více komunikovat se svými vrstevníky a tráví s nimi více času. Rodiče by měli myslet i na to, že se

v kolektivu mohou velmi snadno a rychle šířit infekční nemoci.

Mezi možná onemocnění dětí patří i žloutenka typu A

Vzpomínáte si na chřipkové prázdniny, nebo dětské neštovicové party? Pokud se v dětském kolektivu objeví nějaká infekční nemoc, obvykle se velmi rychle šíří. Do výčtu snadno přenosných nemocí patří také žloutenka typu A. Děti jsou totiž díky povinnému očkování chráněny jen proti žloutence typu B. V posledních letech v  České republice onemocní žloutenkou typu A nejčastěji děti do čtyř let věku, tedy v období, kdy nastupují do školky

a začleňují se do většího kolektivu dětí. Od dubna do konce června nebo do vyprodání zásob mohou rodiče výhodně zakoupit obě dávky vakcíny Havrix Junior proti žloutence typu A, které jsou při prodeji na úrovni výrobce zvýhodněny slevou 20 %. Na každé dávce tak lze ušetřit přibližně 200 Kč.

Havrix

Může se žloutenkou typu A nakazit i mé dítě?

Nakazit se mohou všichni vnímaví jedinci. Zjednodušeně: každý, kdo nemá vytvořené protilátky očkováním nebo prodělanou nemocí, může onemocnět. Ochranu v případě žloutenky typu A nezajistí vitamíny a mnohdy nestačí ani zvýšená a pečlivá hygiena. Až třetina pacientů totiž uvádí, že neví, kde se žloutenkou nakazili.

Virus žloutenky typu A patří mezi velmi odolné, při pokojové teplotě dokáže dlouho přežít v podstatě kdekoliv: na oblíbené hračce, v jídle či nápoji. Dítě přitom nemusí virus přímo pozřít, k jeho přenosu stačí, když si dítě strčí do úst prsty, ve kterých drželo virem kontaminovaný předmět. Uhlídat přenos žloutenky typu A není v silách rodiče ani personálu školky.

Účinnou prevencí je očkování

V ČR je k dispozici vakcína, která je vyvinuta speciálně pro děti od 1 do 15 let věku. Vakcína Havrix Junior se očkuje ve dvou dávkách s odstupem šesti až dvanácti měsíců od podání té první. Dítě je chráněno již za dva až tři týdny po podání první dávky. Druhou dávku, zakoupenou za zvýhodněnou cenu, lze do dalšího očkování uchovat v lednici, např. u svého pediatra. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu se očekává ochrana proti žloutence typu A po dobu nejméně 25 let.

Havrix

Nejčastěji onemocní děti do 4 let

V České republice žloutenka typu A postihuje dlouhodobě nejčastěji děti. Zatímco v době epidemie v roce 2008, bylo nejvíce pacientů mezi dospělými, poslední tři roky onemocněly nejčastěji děti do čtyř let.

Co by mělo vaše dítě zvládat před nástupem do školky

 1. Znát své jméno a příjmení.
 2. Umět si říci, co chce nebo potřebuje.
 3. Spolupracovat při oblékání a svlékání.
 4. Umět nazouvat a vyzouvat obuv.
 5. Vysmrkat se a používat kapesník.
 6. Držet lžíci a umět se najíst.
 7. Při jídle sedět u stolu.
 8. Umět pít z hrnečku a skleničky.
 9. Používat toaletu (pleny nejsou přípustné).
 10. Umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku.
 11. Umět si vyčistit zuby.
 12. Ujít kratší vzdálenosti během pobytu venku.

O konkrétních požadavcích na vaše dítě se poraďte přímo ve vaší mateřské škole.

Vakcína Havrix 720 Junior monodose je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací si, prosím, přečtěte příbalovou informaci. O očkování proti žloutence typu A se poraďte se svým pediatrem.                                                                                                 CZ/HAV72/0011b/12

Reklama