Někdo má jen sošku Buddhy, jiný zapaluje tyčinky a další má celý byt zaplněný. Čím? Orientálními doplňky. V posledních letech jsou stále vyhledávanější. Napadlo by nás kdysi, že některé ženy u nás budou nosit sárí (a nejen doma), pány potkáte v pestrobarvených, často batikovaných tričkách, náramky na rukou, výrazné šperky či přívěsky, na návštěvě vám nabídnou vodní dýmku. A byt? Nejen vonné tyčinky. Těmi to u orientálního zboží začíná, pokračuje přes keramiku, textil, koberce, polštáře, přehozy, hudební nástroje, sošky, lampiony a končí u stylového nábytku.

 

Proč Orient? Souvisí to především s východní filozofií, která v posledních desetiletích stále více proniká do evropských zemí. Lidé se snaží těsněji seznámit s východním myšlením, napodobují zdejší styl života, a to se odráží jak v oblečení, tak způsobu zařizování bytu. Zpravidla to začíná u již zmíněných triček, ručně tepaných náramků a přívěsků, pak přichází na řadu keramika a různé exotické sošky a nakonec i kupujeme exotický nábytek. Ale to samozřejmě, jako každý koníček, něco stojí. Ve srovnání s některými druhy luxusního bytového zařízení a v neposlední řadě i se starožitnostmi to ale zase není tak moc. A vypadá to originálně!

Navíc zakoupit si takové zboží dnes není problém. Existuje řada firem, které se specializují na dovoz zboží z Nepálu, Indie, Indonésie nabo Thajska. Jen pozor na kvalitu! Ne vše laciné je také kvalitní. Pravda, u sošky nebo vázy nepoznáme, pokud, nejsme odborníci, zda je kvalitní, ale v něterých obchodech občas pozapomenou na paragon nebo na výrobku nenalezente podrobnější informace o reklamaci. Ale nebudu vás strašit. Podívejme se, co si dnes můžete pořídit, pokud chcete mít v bytě aspoň trochu toho Orientu.


Kdo si chce zpestřit byt pouze jednotlivým doplňkem, může si vybrat například z celé řady sošek zpodobňujících božstvo hinduistického panteonu či posvátná zvířata. Nejčastějším motivem je Buddha v nejrůznějších variantách - majestátní postava v jogínské pozici, většinou z bronzu a s pozlacenou hlavou nebo obézní odpočívající figurka s věčným blaženým úsměvem. Drauhá "varianat" je většinou z dřeva nebo měkkého kamene (např.mastku).Vedle klasických podobizen se v poslední době začíná objevovat tzv. Tribal Art, což jsou sošky, které se vyrábějí výhradně pro turisty a vyznačují se veselými, často až pitoreskními tvary. Kromě toho Indové tradičně kopírují africké plastiky. Ty se v původní vlasti vyráběly výhradně ze dřeva, indické napodobeniny však mohou být i z kovu.

A jsme u masek. Nejlépe vyniknou na stěně, ale viděla jsem už jednu i ve vitríně. Nejčastějším motivem je ochrana před zlými duchy "Bhairaby". Masky se k nám přivážejí především z Nepálu. Jsou různých velikostí, od 20 cm až po dvoumetrové výjevy. Pořizovací cena se přizpůsobuje velikosti, takže čím větší maska, tím víc peněz. A ty metrové, to už je pěkných pár desítek tisíc. Navíc se počítá i cena dřeva, které je v Nepaálu velmi vzácným materiálem.


Od masek k tankům. Nebojte, ne k těm armádním, ale tibetským. Jsou to ručně malované obrazy s 24 karátovým zlatem. Zobrazují výjevy z života Buddhy, zvířata, rostliny. Tyto malby se využívaly k výuce v klášterech, proto vyobrazení podléhají z tradice přísným zásadám. Tyto překrásné ozdoby jsou občas těžko k sehnání a jejich cena není malá.

K Orientu neodmyslitelně patří vodní dýmka. Typická indická je skleněná a menších rozměrů. Indové ale převzali ze zemí Středního Východu  i dýmky mosazné. Jsou velmi dekorativní, často tepané, barvené. Jsou větší, někdy i kolem 2 metrů a mohou z nich kouřit i 4 lidé najednou.

Ale i my hudbymilovní si přijdeme a své. Původní nástroje (samozřejmě jejich kopie) jako jsou sitár, flétna, bubínky nebo tibetské trouby (ty menší) jsou atraktivní ozdobou bytu.

Pořád jsme u "menších" doplňků, ale co takové ručně tkané pestrobarevné přehozy nebo koberce? Takový vyšívaný polštář také není k zahození a navíc se na něm velmi pohodlně sedí. Od nich už je blízko k nábytku - taburety, křesílka, židličky nebo stolky.... Na strop pověsíme lampion, na dveře korálkový závěs.

Pak už jen zapálit tyčinky, pustit si příslušnou hudbu (CD nebo kazety jsou v obchodech lehce sehnání), protože nepředpokládám, že všichni hned zvládnou hru na sitár a začneme relaxovat. A venku se můžou čerti ženit, my jsme v Orietnu a je nám to jedno. I když bydlíme třeba v paneláku.

Líbí se vám "orientální" byty"?
Máte doma nějaké zmíněné doplňky?
Jaké?
Kouříte vodní dýmku?
Jaké vůně tyčinek máte nejraději? PS: je mi jasné, kdo bude psát, že konopí :-)

Napište mi!