Podle předpovědi meteorologů potrvají mrazy ještě nejméně 14 dní. Právě toto chladné počasí však vytváří ideální podmínky pro šíření viru chřipky. Nejvyšší počet nakažených bývá od prosince do konce ledna. Chřipková epidemie už postihla státy západní Evropy a nezadržitelně se blíží i k nám.

Chřipkou jsou nejvíc ohroženi starší pětašedesáti let a lidé náchylní k chronickým onemocněním. Především u seniorů by mohla mít chřipka dramatičtější průběh. Vyššímu riziku nákazy jsou vystaveni i lidé, kteří často čelí silnějšímu stresu. Víte, jak zabránit chřipce, nachlazení i dalším zimním neduhům? Poradíme vám.

Zabraňte šíření nákazy
Myjte si často ruce, abyste snížili možnost zachycení „bacilů“. V zimě zvlhčujte vzduch v bytě zvlhčovačem, nebo postačí mokrý ručník položit na topení, aby neměl virus chřipky vhodné podmínky k šíření. Nekuřte, protože kuřáci jsou k nákaze dvakrát náchylnější. Nevystavujte se zbytečně riziku nákazy (tzn. omezit pohyb v místech, kde se shromažďuje mnoho lidí).

Posilujte imunitu
Máte-li dobrou imunitu, máte napůl vyhráno. Obranyschopnost organismu můžete posilovat probiotiky, potravinovými doplňky a vitamíny. Vyplatí se také dostatečný spánek, omezení alkoholu a dodržování pitného režimu. Nepřepínejte se a pokuste se co nejvíce vyhýbat stresovým situacím.

Dobrým spojencem imunitního systému v boji proti virózám je česnek. K posílení imunity vám postačí dva stroužky česneku denně (např. s chlebem). Silná česneková polévka má stejné účinky, navíc však prohřeje krk, čímž zmírní případně bolesti a škrábání v krku a také zpomalí rozšiřování viru. Imunitu posiluje i čaj z čínské bylinky kozinec. Doporučuje se pít ho celý měsíc.

Vzpomeňte si také na reflexní terapii. Pro posílení imunity masírujte i několikrát denně bod C a bod brzlíku. (Podrobnosti zde)

Očkujte se
Přes snahy lékařů a lékárníků se spousta lidí k vakcíně staví nedůvěřivě. Bohužel je pravdou, že nikoho před chřipkou spolehlivě neochrání. Chřipku může dostat i ten, kdo se proti ní nechal očkovat. Účinnost očkovacích látek je totiž zhruba 80 procent. Ale každoročně se jejich účinnost zvyšuje. Očkování se totiž každý rok zdokonaluje a upravuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

Nejvhodnějším obdobím pro včasné očkování je konec října a začátek listopadu, abyste byla proti viru chřipky imunní ještě před nástupem hlavní sezony. I teď to ale má smysl. Protilátky se vytvoří zhruba za 10 až 14 dní po aplikaci očkovací vakcíny. Vakcíny můžete zakoupit v lékárnách, aplikovat je ale musí váš lékař. Cena jedné vakcíny se pohybuje od 150 do 250 korun.

Když už to přijde
Pokud vás nějaký bacil přece jen skolil, nezbývá nic jiného než ho zase vyhnat. Klasickou léčbu můžete doplnit ještě několika babskými radami, o kterých si můžete přečíst zde. Velkým pomocníkem vám mohou být i bylinky.

V Evropě se proti chřipce běžně užívá černý bez. Obsahuje látky, které virus zneškodňují a zabraňují jeho návratu. Blahodárně ovlivňuje činnost dýchacích cest. Pro bezový květ jsou charakteristické jeho protizánětlivé účinky. Při chřipce a nachlazení se užívá též jako potopudný prostředek. U dětí a seniorů působí také silně močopudně. Užívá se formou nálevu nebo bezového sirupu.

Pokud se i vás dotkne chřipková epidemie, bude dobrým spojencem šalvěj lékařská. Má velmi silné antiseptické účinky, a proto je vhodnou doplňující léčbou při angínách nebo infekčních zánětech, kdy se užívá ve formě čaje i jako kloktadlo. Uvolňuje křeče, působí protivirově, a proto je vhodná i při chřipce. Zamezuje nadměrnému pocení.

Silnou zbraní je lípa malolistá. Lipový květ je při chřipce a nachlazení velmi žádaný. Je jednou z bylinek, u níž byl léčebný účinek při těchto onemocněních doložen i vědeckými výzkumy. Nálev působí potopudně a odstraňuje z těla toxiny. Používá se při zánětech horních cest dýchacích, pomáhá snižovat horečku a zlepšuje trávení. Má také močopudný účinek. Nálev lze použít také i jako kloktadlo.

O dalších bylinkách, které můžete v zimě potřebovat, si přečtěte zde.

Jak jste na tom s imunitou? Býváte v zimě nemocná, nebo se vám bacily vyhýbají?