Chlad může na pokožce vyvolat různé obtíže od pouhého prochladnutí až po omrzliny (viz níže), velmi vzácně i s trvalými následky. Chlad způsobuje zúžení kožních cév, tím dochází ke zpomalení průtoku krve a nedokrvení kůže. Nejnáchylnější jsou koncové části těla – prsty, uši, nos a brada.
Závažnost obtíží závisí nejen na teplotě okolního prostředí, ale také na délce působení chladu. Silný vítr a vlhko působení chladu umocňují. Záleží i na věku, individuální odolnosti a celkových onemocněních.
U novorozenců není ještě dostatečně vyvinuta schopnost tzv. termoregulace – schopnost reagovat na změny teploty prostředí, proto je před chladem chraňte dostatečným oblečením a správnou okolní teplotou. U nedonošených dětí je ohrožení ještě větší, proto jsou po porodu umisťovány do inkubátorů se stabilní teplotou.
Oblečení
Teplota a délka pobytu venku
Příliš silný mráz by mohl miminku uškodit. S novorozencem nechoďte ven, pokud je teplota pod -5 °C, se starším kojencem, je-li teplota pod -10 °C. Délku pobytu venku v chladném počasí přizpůsobte věku dítěte.
Ochrana pokožky před poškozením
Pokožka má v zimě kvůli povětrnostním vlivům velký sklon k přesušenosti a popraskání. Používejte proto ochranné krémy speciálně určené pro zimní období, které zesilují bariérovou funkci kůže. Mezi tyto krémy patří např. krém proti chladu a větru značky JOHNSON´S® Baby SOOTHING NATURALS™, který má trojí účinek: chrání pokožku před vysoušením, předchází podráždění a zklidňuje pokožku při případném zarudnutí.
OZNOBENINY
Účinkem mírných, dlouho trvajících nebo opakovaných teplot (nad 0 °C) na okrajových, zejména nekrytých částech těla (nos, uši, ruce, nohy) může u některých lidí docházet ke vzniku oznobenin. Jde o difusní modročervené až fialové zbarvení s mírným otokem kůže, někdy s hrbolky. Postihuje lidi pracující na mrazivém vzduchu. Zvláště snadno lidi špatně živené, chudokrevné, děti, mládež v pubertě, lidi s celkovými chorobami (tuberkulóza, poruchy výměny látek, poruchy prokrvení atd.) a alkoholiky, vesměs lidi s méně odolnými kožními cévami. Ke vzniku přispívá těsný oděv a obuv. Oznobeniny obvykle trvají několik let, pravidelně se zhoršují při nízkých teplotách.
Prevencí vzniku oznobenin je volné a teplé oblečení. Při prvním ošetření je vhodné postižená místa zahřát nejprve ve vlažné, pak teprve v teplé (ne horké) vodě.
OMRZLINY
Vznikají působením velmi nízkých teplot na kůži a podkoží. Místa náchylná k tvorbě omrzlin jsou především prsty, nos a uši. Rozeznáváme tři stupně: první jevící se po přechodném zblednutí kůže jako modročervené zbarvení a otok, které jsou provázené svěděním, pálením až bolestí (obrna žilního oběhu krevního). Při druhém stupni se přidruží tvorba puchýřů naplněných zpočátku serosní tekutinou, později krví, a při třetím stupni dochází k odumření kůže a vytvoření příškvaru z odumřelé tkáně. Z puchýřů druhého stupně vznikají často vředy hojící se jizvou. Omrzliny třetího stupně jsou nejzávažnější, mohou zasáhnout i hlubší tkáně pod kůží a vést ke ztrátě celých končetin.
Při léčení omrzlin se nesmějí omrzlé části rychle oteplit. První pomoc při omrzlinách je přikrytí všech omrzlin částí oděvu, podání teplých nápojů a přenesení do teplé místnosti. Nedoporučuje se tření kůže sněhem ani rychlé zahřátí horkými obklady – poškození se totiž může prohloubit. Nejlepší je postupné oteplování kůže, např. připravit koupel ve vodě teplé od 30 °C postupně až do 40 °C. Léčba komplikací patří do rukou lékaře!
Článek byl vytvořen ve spolupráci s dermatoložkou MUDr. Ivou Obstovou
Nový komentář
Komentáře
Možná se po tom krému podívám. Sama trpím na rudnutím pokožky. Asi mám chladovou alergii nebo tu OZNOBENINU
. Nevím, kdo to slovo vymyslel ale připadá mi legrační. Něco jako ozdobenina - svým způsobem to zdobí tělo. Ale nehezky, co není žádoucí.