Chlad může na pokožce vyvolat různé obtíže od pouhého prochladnutí až po omrzliny (viz níže), velmi vzácně i s trvalými následky. Chlad způsobuje zúžení kožních cév, tím dochází ke zpomalení průtoku krve a nedokrvení kůže. Nejnáchylnější jsou koncové části těla – prsty, uši, nos a brada.

Závažnost obtíží závisí nejen na teplotě okolního prostředí, ale také na délce působení chladu. Silný vítr a vlhko působení chladu umocňují. Záleží i na věku, individuální odolnosti a celkových onemocněních.

 

U novorozenců není ještě dostatečně vyvinuta schopnost tzv. termoregulace – schopnost reagovat na změny teploty prostředí, proto je před chladem chraňte dostatečným oblečením a správnou okolní teplotou. U nedonošených dětí je ohrožení ještě větší, proto jsou po porodu umisťovány do inkubátorů se stabilní teplotou.

 

Oblečení

Oblékejte své děťátko přiměřeně podle svého oblečení (2 vrstvy maminka = 2 vrstvy děťátko) a to tak, aby nebylo podchlazené. Nejlepší jsou přírodní materiály jako bavlna a vlna. Oblečení by mělo být dostatečně volné, umožňující dostatek pohybu. Zakončení by neměla škrtit (pozor na gumičky). Vhodnější je více tenčích vrstev než jeden silný svetr. Nezapomínejte na čepici a rukavice!

 

Teplota a délka pobytu venku

Příliš silný mráz by mohl miminku uškodit. S novorozencem nechoďte ven, pokud je teplota pod -5 °C, se starším kojencem, je-li teplota pod -10 °C. Délku pobytu venku v chladném počasí přizpůsobte věku dítěte.

 

Ochrana pokožky před poškozením

Pokožka má v zimě kvůli povětrnostním vlivům velký sklon k přesušenosti a popraskání. Používejte proto ochranné krémy speciálně určené pro zimní období, které zesilují bariérovou funkci kůže. Mezi tyto krémy patří např. krém proti chladu a větru značky JOHNSON´S® Baby SOOTHING NATURALS™, který má trojí účinek: chrání pokožku před vysoušením, předchází podráždění a zklidňuje pokožku při případném zarudnutí. 

 

OZNOBENINY

Účinkem mírných, dlouho trvajících nebo opakovaných teplot (nad 0 °C) na okrajových, zejména nekrytých částech těla (nos, uši, ruce, nohy) může u některých lidí docházet ke vzniku oznobenin. Jde o difusní modročervené až fialové zbarvení s mírným otokem kůže, někdy s hrbolky. Postihuje lidi pracující na mrazivém vzduchu. Zvláště snadno lidi špatně živené, chudokrevné, děti, mládež v pubertě, lidi s celkovými chorobami (tuberkulóza, poruchy výměny látek, poruchy prokrvení atd.) a alkoholiky, vesměs lidi s méně odolnými kožními cévami. Ke vzniku přispívá těsný oděv a obuv. Oznobeniny obvykle trvají několik let, pravidelně se zhoršují při nízkých teplotách.

Prevencí vzniku oznobenin je volné a teplé oblečení. Při prvním ošetření je vhodné postižená místa zahřát nejprve ve vlažné, pak teprve v teplé (ne horké) vodě.

 

OMRZLINY

Vznikají působením velmi nízkých teplot na kůži a podkoží. Místa náchylná k tvorbě omrzlin jsou především prsty, nos a uši. Rozeznáváme tři stupně: první jevící se po přechodném zblednutí kůže jako modročervené zbarvení a otok, které jsou provázené svěděním, pálením až bolestí (obrna žilního oběhu krevního). Při druhém stupni se přidruží tvorba puchýřů naplněných zpočátku serosní tekutinou, později krví, a při třetím stupni dochází k odumření kůže a vytvoření příškvaru z odumřelé tkáně. Z puchýřů druhého stupně vznikají často vředy hojící se jizvou. Omrzliny třetího stupně jsou nejzávažnější, mohou zasáhnout i hlubší tkáně pod kůží a vést ke ztrátě celých končetin.

 

Při léčení omrzlin se nesmějí omrzlé části rychle oteplit. První pomoc při omrzlinách je přikrytí všech omrzlin částí oděvu, podání teplých nápojů a přenesení do teplé místnosti. Nedoporučuje se tření kůže sněhem ani rychlé zahřátí horkými obklady – poškození se totiž může prohloubit. Nejlepší je postupné oteplování kůže, např. připravit koupel ve vodě teplé od 30 °C postupně až do 40 °C. Léčba komplikací patří do rukou lékaře!


Článek byl vytvořen ve spolupráci s dermatoložkou MUDr. Ivou Obstovou

 

http://www.peceodite.cz/prirodni-kosmetika-johnson-s-baby-soothing-naturals.html#ochrana_pred_chladem

Reklama