Podzim je časem úklidu zahrady, ale nic se nemá přehánět. Trocha „nepořádku“ poskytne úkryt mnoha užitečným živočichům. Třeba krásným slunéčkům (nejen) sedmitečným.

Beruška

Příroda i naše zahrada se pomalu chystá k odpočinku a stejně tak i většina živočichů. Možná si ani neuvědomujeme, že mnozí z těch nenápadných „tvorečků“ jsou našimi velkými pomocníky, kteří odvedli pěkný kus práce. Za to bychom se jim mohli trochu revanšovat a připravit jim vhodné podmínky pro přezimování.

beruškaNebude vás to stát skoro žádnou práci, naopak. Většina z nich (ježci, ještěrky, ropuchy, slepýši, užovky, čmeláci) vám bude vděčná za „zapomenutou“ hromádku listí, kamení, zetlelého dříví, nebo třeba ztrouchnivělý kmen. Takový solitér porostlý břečťanem může být zajímavým prvkem v zahradě, a báječným útočištěm pro užitečné brouky. Třeba slunéčka, která jsou nejpilnějším likvidátorem mšic. Když dovolíte, zaměřím se právě na ně, protože si zaslouží naši pozornost a ochranu.

Nemáte zahradu a chcete beruškám pomoct? Můžete jim vyrobit domeček

Třeba v podobě ploché dřevěné krabičky s otvorem na spodní hraně, kterou vystelete mechem, či jemným senem a umístíte na klidném místě pod stromem třeba někde v parku, nebo na kraji lesa.

domecek

domecek

Rada na závěr: Nemusíte domeček vyrábět, stačí, když v trafice požádáte o dřevěnou krabičku od doutníků a otvor jednoduše vyříznete. Tak jsem to udělala já a „výroba“ domečku pro berušky mi zabrala asi tak půl hodiny. To stojí za pokus, co říkáte?

Najdete-li berušku v bytě, odneste ji raději ven. V teple by brzy vyčerpala zásoby, „probudila“ by se, a bez potravy uhynula. Venku si najde vhodné útočiště, kde se uloží k zimnímu spánku.

  • Co jste možná (ne)věděli o beruškách:

Samička klade vajíčka na listy napadené mšicemi, kterými se vylíhlé larvy živí. Vykrmené larvy se zakuklí a promění v dospělou berušku, která v lovu mšic pokračuje. Rozmnožuje se až druhým rokem a proto potřebuje přezimovat. Bez toho by se jejich životní cyklus přerušil. Teď už víte, proč je tak důležité jejich zimní útočiště.   

beruška

Ve světě žije několik tisíc druhů slunéček

beruškaU nás je nejznámější slunéčko sedmitečné, ale určitě jste se setkali i s beruškami, které se liší velikostí, počtem teček i barvou krovek. Můžou být červené s černými tečkami, žluté s černými tečkami, ale i černé s červenými tečkami.

Všechna slunéčka jsou stejně užitečná, ale na jeden druh bychom si měli dát pozor. Jde o slunéčko východní, které se u nás poslední dobou rychle množí a vytlačuje domácí druhy berušek. Poznáme ho podle toho, že je o něco větší a jeho černé skvrny jsou nepravidelného tvaru. Ale pozor klame tělem. Může však být i bez teček nebo černé s různým počtem červených skvrn.

Už jste se s ním někdy setkali?

Čtěte také:

Reklama