Barvení vlasů není ve vlasové kosmetice až taková novinka, jak by se mohlo zdát. Ovšem až současnost nám nabízí nové možnosti syntetických barev, výrazných barevných odstínů a také možnosti změnit barvu vlasů až o několik odstínů. Barvení vlasů se proto v kadeřnické terminologii řadí mezi tzv. „chemické“ úpravy vlasů. Samozřejmě se tím myslí dlouhodobá změna barvy vlasů (permanentní nebo demi-permanentní). Jednorázové barvicí a tónovací gely, přelivy a tužidla totiž „pouze“ nalepí na povrch vlasu barevné pigmenty a na vlasech tak vydrží maximálně do prvního umytí, resp. vykartáčování vlasů.

 

Barvení vlasů má sice trvalejší efekt, umožňuje i zesvětlení vlasů až o několik odstínů (někdy se provádí dokonce ve dvou krocích, nejprve zesvětlení, pak uložení nové barvy – někdy se tak dělají např. melíry). Avšak tato metoda už představuje poměrně značný zásah do struktury vlasů.

 

A nese s sebou i další rizika! Opomíjené testování pokožky na citlivost, nesprávná technika barvení a dobarvování odrostů, používání příliš silných oxidačních činidel či příliš dlouhá vyvíjecí doba barvy mohou způsobit i zásadní poškození vlasů a vlasové pokožky.

 

Pro mytí a ošetřování barvených vlasů se nejčastěji doporučují velmi šetrné (neagresivní) šampony s účinnými složkami pro obnovu narušené struktury, hydrataci a zvýšený lesk. A samozřejmě i účinné balzámy a masky.

 

Ovšem ani obnovený ochranný mikrofilm nedokáže dostatečně ochránit vlasy před účinky UV záření. Je to mimo jiné dáno i stále se zvyšujícími dávkami UV záření, prachu a agresivních látek v atmosféře. Ty pak dokáží skutečně nebezpečně poničit nejen povrch předmětů, ale i lidské pokožky nebo vlasů. A tady přicházejí ke slovu UV filtry, které účinně chrání vlasy proti UV záření a tím i proti blednutí barvy, změně odstínu, ztrátě lesku a elasticity.

 

Ideálními „nosiči“ UV filtrů jsou stylingové přípravky (tužidla, laky, gely), které v jediném kroku vytvoří na vlasech tenký film, který obsahuje nejen polymery pro tvarování či fixaci účesu, ale i další účinné látky, které uzavírají svrchní vrstvu vlasu a zacelí případná poškození, a samozřejmě také UV filtry. Ty jsou díky tomu rovnoměrně distribuovány po celé délce vlasů, a aktivně a dlouhodobě tak chrání vlasy před účinky UV záření.

 

Náš stylingový tip: Nová stylingová kolekce Lybar COLOR TREND – se silně tužícím účinkem a moderními polymery pro dlouhodobou a pružnou fixaci tvaru účesu. Lak, a nově také tužidlo Lybar COLOR TREND, obsahují aktivní UV filtry pro ochranu barvy vlasů a také vitaminový komplex pro výživu a perfektní kondici barvených vlasů. Tužidlo Lybar COLOR TREND obsahuje navíc i účinný výtažek z mořských řas, který zvyšuje pevnost, elasticitu a lesk vlasů. 

 

Co možná nevíte o UV záření:

Sluneční záření je hlavní součástí zevního prostředí člověka a ovlivňuje přímo i nepřímo většinu živých forem na Zemi. Pro život člověka je sluneční záření naprosto nezbytné, avšak dlouhodobé působení může působit na lidský organismus i nepříznivě (předčasné stárnutí pokožky, karcinomy kůže, poškození očí atd.)

 

Sluneční záření je vlastně elektromagnetické vlnění, složené ze souboru vln plynule se měnících frekvencí. Sluneční záření, které dopadá na zemský povrch, se skládá přibližně z 5 % ultrafialového záření, 50 % viditelného záření a z 45 % infračerveného záření.

 

  • Viditelné světlo (cca 400-780 nm) naše lidské oko jej vnímá jako barevné spektrum (od fialové přes modrou, zelenou, žlutou, oranžovou až k červené).
  • Infračervené záření (vlnová délka zhruba 780-106 nm) vnímá člověk převážně povrchem těla ve formě působení tepla.
  • Ultrafialové záření je vlastně sluneční záření s vlnovou délkou menší než 400 nm.

 

Po dopadu záření na pokožku/vlasy část záření odrazí a část prochází do struktury pokožky/vlasu. Fotony, které pronikly do struktury pokožky/vlasu aktivují celou řadu dalších složitých procesů (fotochemických a fototermických). Mezi ně patří například změna pigmentace, vznik zánětu, narušení buněčných membrán, peroxidace lipidů či vznik nebezpečných volných radikálů a další.

 

UV filtry poskytují dočasnou ochranu kůže/vlasů (event. i jiných povrchů) před nadměrným působením UV záření. Používají se většinou různé  kombinace UV filtrů, pro nižší stupeň ochrany se používají jen filtry pro UVB oblast, pro vyšší hodnoty je nutná kombinace filtrů pro UVB a UVA oblast, event. UVC.

 

 

 

Zdravý lidský vlas má na povrchu přirozený ochranný mikrofilm, který jej chrání před vysoušením, ztrátou elasticity, barvy a lesku. Jenže tento ochranný mikrofilm je trvale narušován i běžnou péčí o vlasy, častým mytím, tvarováním vlasů teplem, ale především chemickými procedurami, jako je trvalá nebo barvení vlasů. Narušená struktura vlasu pak hůře odolává negativním vlivům okolí, barva bledne, ztrácí se hloubka odstínu, vlas je bez lesku, vysychá, snadno se láme a hůře se upravuje do účesu.

 

 

Barvené vlasy, především však vlasy silně zesvětlované, opakovaně barvené a melírované proto vyžadují zvýšenou péči. Základním požadavkem bývá zachování nové barvy vlasů, hloubky odstínu a lesku po maximální dobu. K tomu je nutné obnovit poškozenou strukturu vlasů, zacelit svrchní ochranný film, a udržet tak hydrataci a elasticitu vlasů, zlepšit jejich upravitelnost do účesu.