Chaty a chalupy jsou teď opuštěné, dvorky a zahrady u obytných domů jsou v temnu už od časného večera. Vědět tedy, jak zabránit, nebo alespoň ztížit zlodějům loupení, není od věci.

Lampy a osvětlení
Spoléhat na pouliční osvětlení je naivní už proto, že lampa nemusí vždy svítit. Ideálním řešením jsou tedy lampy se zabudovaným pohybovým senzorem, který rozsvítí vždy, když v blízkosti zaznamená pohyb. Posvítí nám tak při otevírání branky nebo dveří a zároveň může upozornit na to, že je tam ještě někdo další, někdo, kdo tam nemá co dělat. Navíc případný zloděj neví, jestli světlo připoutalo pozornost náhle právě k němu či nikoliv.

Osvětlení u vstupu na pozemek a před vstupem do domu je vhodné doplnit ještě osvětlením vstupu do garáže, dílny nebo zadního vchodu do domu. Nešetřete, všechny vstupy jsou pro zloděje lákavé.

Oplocení
Plot kolem domu může mít jistě jenom estetickou funkci, může vymezovat pozemek, ale může být i odrazujícím prvkem. Z policejních zkušeností vyplývá, že je lepší mít plot průhledný. Možná byste této skutečnosti nevěnovali takovou pozornost, ale věřte zkušeným. I průhledný plot, který stejně jako každý jiný nebo jako každé jiné místo na pozemku, je možné doplnit o elektronická čidla, která signalizují, že je právě někdo přelezl nebo se k tomu chystá.

Dveře
Statistiky říkají, že osmačtyřicet procent zlodějů vchází dveřmi. Odborníci rozdělují dveře na bezpečnostní a ty ostatní. Bezpečnost obyčejných dveří je možné dodatečně zvyšovat pomocí přídavných zámků, vícebodového zamykání, závorami, nebo jejich oplechováním. Ovšem jednoznačně základním bezpečnostním prvkem jsou u všech typů dveří jejich zárubně. Provedení a kvalita zárubní omezuje nebo naopak otevírá pole působnosti zloděje.
Duté plechové zárubně může útočník snadno rozpáčit, a tím tedy zrušit funkci jednobodového, byť bezpečnostního zámku. Zloděj si už pak poradí docela snadno, jednoduše odtlačí do strany plech zárubně v místě, kde do ní zapadá zámek. A zloděj má dveře dokořán. Může bez problémů vstoupit.

Ovšem ani kvalitní bezpečnostní zárubně instalované neodborně nebo ledabyle nemohou splnit svůj účel. V takovém případě je totiž možné je vyrazit i s dveřmi.
Pokud jsou kvalitní zárubně osazeny bytelnými dveřmi, vyplatí se použít ještě vícebodové zamykání. U dvoukřídlých dveří je rozhodně dobré zajistit je příčnou závorou.
Dveře by měly být osazeny odpovídající zámkem. Jeho vložka nesmí přes kování přesahovat o více než tři milimetry.

Okna
Druhým nejčastějším místem, kterým zloději nejčastěji vcházejí do bytu nebo do domu, jsou okna. Ta sice mají otevírací systém jen z vnitřní strany, ale je daleko jednodušší než u dveří, jdou tedy jednoduše vypáčit a navíc je lze snadno rozbít.

Nejsnadnější pro bezpečnost je opatřit je bezpečnostní fólií, která má kromě zvýšení odolnosti skleněné výplně také příznivé tepelně izolační účinky. Pomůckou proti vypáčení okna může být příčná závora nebo teleskopická tyč. Okna je také možné vybavit nejrůznějšími dodatečnými západkami, které suplují vícebodové zamykání u dveří. Případně je možné koupit okenní kliky s patentním zámkem.

Další možností, jak zabránit zlodějům přijít oknem, jsou mříže. Tady dáme především pozor jednak na jejich dostatečně pevné zabudování, a jednak na estetiku, přece jenom chráníte domov, a ne celu ve věznici.

Balkon
I balkon je cesta, to vědí jak zloději, tak majitelé bytů, zejména panelákových. Ochrana tu spočívá především v zamykání balkonových dveří i oken. Krom toho je možné balkon také zamřížovat, opět s tím, že budeme dbát nejen na bezpečnost, ale také na estetiku. Ve vyšší patrech je možné instalovat jen mříže, které přečnívají po stranách balkonu, můžeme tak zabránit zloději postupovat z jednoho balkonu na druhý.

Myslíte si, že máte dobře zabezpečený dům nebo byt? Radila jste se o tom s odborníky, nebo jste jednala podle svého uvážení? 


A právě do tohoto článku se nám schoval soutěžní obrázek. Nezapomeňte správně odpovědět!

 

Reklama