Nezanedbatelný problém představuje klíště, a to nejen pro člověka samotného, ale také pro jeho psího přítele. I čtyřnohé členy domácnosti je totiž potřeba před boreliózou a dalšími nákazami chránit.

Častý omyl chovatelů – klíště přeci pak stačí jen vytáhnout

Klíště si mnoho lidí spojuje s procházkou v lese či letním piknikem v trávě u řeky. Klíště ale může číhat kdykoliv a kdekoliv, třeba v pražském parku. Navíc realita je taková, že tento parazit může být hrozbou již při teplotách okolo pěti stupňů. Na ochranu psích mazlíčků by pejskaři neměli zapomínat, neboť například zmíněná borelióza by pro ně mohla mít velmi vážné následky. Veterináři se bohužel setkávají i s chovateli, kteří považují ochranu domácích mazlíčků před klíšťaty za zbytečnou. Říkají si, že když se klíště objeví, tak ho prostě vytáhnou. Neuvědomují si ale, jak velké je v takovém případě riziko přenosu infekce. A to jak na zvířata, tak samozřejmě i na lidi. Ideální je tedy úplně zabránit tomu, aby se klíště přisálo. Lidé se mohou chránit vhodným oblečením a repelentními přípravky. Pro ochranu psů a koček je na trhu široká nabídka různých antiparazitárních přípravků, ve kterých nemusí být snadné se zorientovat a vybrat si ten pravý.

Vybíráte pro mazlíčka antiparazitikum? Důležitá je účinná ochrana před parazity a minimální zátěž pro organismus zvířete, radí veterinářka

Přípravky mají různé formy, různou dobu ochranného působení a také různé účinné látky, které se šíří po těle psa nebo kočky různým způsobem. „Obecně lze říci, že přípravky, které se aplikují na povrch těla, tedy obojky, spreje a spot-ony neboli pipety, většinou zůstávají pouze v srsti, kožním mazu či kůži, do zbytku těla pronikají pouze minimálně, a tudíž představují menší zátěž pro organismus.
V případě tablet prochází účinné substance přes játra, než se konečně dostávají do cílového orgánu, kterým je opět kůže,“ vysvětluje fungování různých typů antiparazitárních přípravků veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.
5abca814469ffobrazek.jpg

Nepřisaje se, nenakazí!

Lymská borelióza ale není zdaleka jedinou nemocí, kterou klíšťata přenáší. Mezi další patří také klíšťová encefalitida, ehrlichióza, anaplazmóza či babezióza. Léčba domácích mazlíčků bývá nejen zdlouhavá, ale také drahá. K přenosu nebezpečných onemocnění od klíštěte může dojít okamžitě nebo do několika hodin po přisátí – a to jak u lidí, tak i domácích zvířat. Jakmile chovatel zabrání p řisátí klíštěte, zabrání tak případnému přenosu některého z výše uvedených nebezpečných onemocnění. Jak upozorňuje veterinární parazitoložka MVDr. Červená, chovatelé by tedy měli při výběru vhodného antiparazitika posoudit i to, jakým způsobem funguje: „Přípravky se liší také v tom, zda jsou klíšťata usmrcena při pouhém kontaktu s ošetřeným zvířetem, nebo zda se klíště musí přisát, aby bylo zabito. Samozřejmě, pokud se klíště musí přisát, existuje zde stále riziko přenosu onemocnění. Ideální je tedy přípravek s repelentním účinkem, který klíště ochromí a zabije již při pouhém kontaktu se srstí a nedochází tak k přisátí.“ Kromě klíšťat jsou hojně rozšířenými a nebezpečnými parazity také blechy a komáři. Komáři nejsou nebezpeční pro svá svědivá štípnutí, ale především pro nemoci, které podobně jako klíšťata šíří. Mezi nebezpečná onemocnění přenášená komáry patří dirofilarióza (srdeční a podkožní červivost) a leishmanióza.

Mezi chovateli bodují speciální antiparazitární obojky. Některé nabízí i repelentní efekt

5abca842124ccobrazek.jpgPodle aktuálního průzkumu společnosti GfK[1] je nejvyužívanějším způsobem ochrany psů před klíšťaty a blechami speciální antiparazitární obojek. Podle průzkumu[2] ho volí až 45 % chovatelů psů. Jedním z hojně používaných produktů zastoupených na českém trhu je antiparazitární obojek Foresto pro psy a kočky. Jeho nesporným benefitem je až osmiměsíční ochrana. Další výhodou je také repelentní efekt, který způsobí, že parazité, kteří se dostanou do styku s ošetřeným zvířetem, zahynou bez toho, že 5abca86366671obrazek.jpgby se museli zahryznout do jeho kůže. Zamezí se tak možnému přenosu choroby z parazita na zvíře. Kromě ochrany před parazity zajistí obojky Foresto i další protekci. I letos je k obojkům jako dárek nabízeno speciální světýlko, které se připevní na běžný obojek. Díky němu bude pes chráněný nejen před parazity v přírodě, ale například i před nepozornými řidiči.

Až měsíc klidu od klíšťat, blech, komárů a dalších parazitů

Druhým nejoblíbenějším prostředkem mezi pejskaři je pipeta s roztokem ochranné dávky. Pro chovatele, kteří preferují místo obojku jiný způsob aplikace antiparazitika je k dispozici například pipeta Advantix, která je určena pouze pro psy (pro kočky je toxická). Advantix zajišťuje účinnou ochranu před klíšťaty, blechami, komáry a dalšími parazity po dobu jednoho měsíce. Pak je nutné jeho aplikaci pravidelně opakovat každý měsíc. Tato pipeta vykazuje kromě antiparazitárního účinku také důležitý repelentní účinek proti klíšťatům, komárům i flebotomům.
„Abychom si ušetřili starosti s vyndáváním klíštěte a obavy, zda nedošlo k přenosu nějaké nemoci, je opravdu na místě investovat do správné ochrany, která příliš nezatěžuje organismus našeho zvířecího miláčka, minimalizuje riziko přenosu onemocnění a působí dostatečně dlouhou dobu. Díky tomu zůstane zdraví našeho psa nebo kočky efektivně ochráněno a my si budeme moci bez starostí užívat odpočinek v přírodě,“ radí chovatelům veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

S blechami je celoroční potíž. Navíc od nich hrozí i napadení tasemnicí

Dalším z řady nebezpečných parazitů psů i koček je blecha. Blechy kladou svá vajíčka do zvířecí srsti, ta pak ve většině případů vypadnou a dostávají se tak do okolí zvířete. Celkově se jen 5 % těchto parazitů vyskytuje v kožichu zvířete, zbylých 95 % blech žije ve zvířecích pelíšcích, na kobercích či v sedačkách v obýváku. Blechy mohou přenášet různá virová i bakteriální onemocnění a většina zvířat také trpí alergií na bleší kousnutí, která se projevuje intenzivní svědivostí. Krom těchto nepříjemností je blecha také mezihostitelem dalšího parazita – tasemnice. Zvíře ochrání před tasemnicemi i dalšími vnitřními parazity (měchovci, tenkohlavci nebo škrkavky) pravidelné odčervování.

Odčervovací tableta alespoň čtyřikrát ročně by měla být samozřejmostí

Průzkum GfK[3] z roku 2016 poukázal na to, že si 69 % chovatelů myslí, že odčervuje domácího mazlíčka správně, tedy dostatečně často. Realita je však jiná. Celých 41 % majitelů odčervuje pouze dvakrát ročně, což je naprosto nedostatečné. Jen 20 % majitelů mazlíčků odčervuje správně, tedy čtyřikrát za rok. Řada Drontal je určena pro léčbu parazitárních infekcí vyvolaných oblými
a plochými červy, které mohou trápit každého psa i kočku. Pro štěňata je určena Drontal JUNIOR perorální suspenze, která se aplikuje dle daného schématu. Pro dospělé psy jsou v nabídce chutné odčervovací tablety Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety a pro velká plemena psů Drontal PLUS Flavour 35 kg. Tyto dva přípravky řady Drontal navíc pomáhají při potlačení infekcí vyvolaných prvoky Giardia. Dospělé zvíře je potřeba odčervovat pravidelně alespoň jednou za 3 měsíce. Koťatům a dospělým kočkám je možné podávat speciálně tvarované oválné Drontal tablety, které zvíře účinně zbaví tasemnic, škrkavek i měchovců.
 
Další zajímavé informace o možnostech prevence psů a koček před parazity najdete na: animalhealth.bayer.cz a na YouTube kanále Bayer pro zdravé mazlíčky.

Na video se můžete podívat ZDE


 
Foresto 1,25 g + 0,56 g obojek pro kočky a psy ? 8 kg a Foresto 4,50 g + 2,03 g obojek pro psy > 8 kg jsou veterinární léčivé přípravky.
Délka obojku 38 nebo 70 cm. Smrtící a repelentní účinek (zabraňuje sání) proti klíšťatům po dobu 8 měsíců. Léčba a prevence zablešení 7–8 měsíců.
Advantix spot-on roztok pro psy do 4 kg, od 4 do 10 kg, od 10 do 25 kg a nad 25 kg je veterinární léčivý přípravek. Nepoužívejte u koček.
Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety je veterinární léčivý přípravek určený pro psy.
Působí proti nejčastějším vnitřním parazitům u psů – pro léčbu infekcí vyvolaných oblými a plochými červy a prvoky Giardia.
Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety, Drontal JUNIOR perorální suspenze, Drontal tablety a Drontal PLUS flavour 35 kg jsou veterinární léčivé přípravky. Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci.
 
[1] Podle průzkumu agentury GfK Antiparazitika – průzkum mezi majiteli mazlíčků 12/2017, N=400.
[2] Podle průzkumu agentury GfK Antiparazitika – průzkum mezi majiteli mazlíčků 12/2017, NDog = 240
[3] Podle průzkumu agentury GfK Antiparazitika – průzkum mezi majiteli mazlíčků 12/2016, N=445.