Voda, práce a migrace. Tato tři hlavní programová témata byla vybrána jako symboly jak sdílených identit Rijeky, tak současné Evropy.
obrazek.png
Slavnostní zahájení proběhne v chorvatském národním divadle Ivan pl. Zajc, kde kromě úvodních projevů chorvatských i evropských státníků nebudou chybět ani hudební a divadelní představení. Poté se oslavy přesunou do samotného srdce Rijeky, jejího přístavu, kde vystoupí více než stovka účinkujících.

Podrobný program oslav naleznete na RIJEKA2020.EU

Třetí největší město Chorvatska je známé svou bohémskou atmosférou. Mísí se zde historie se současným uměním, a každoročně se tu koná také velké množství festivalů.

Leží v regionu Kvarner a i díky své dostupnosti ze střední Evropy je velmi populární i mezi českými turisty. Kromě oslav spojených s prestižním titulem, najdete v Rijece i mnoho zajímavých turistických míst. Pojďte se s námi na některá z nich podívat.

Prozkoumejte rušné město
5e34009981d6aobrazek.png

Rozhodnete-li se vyrazit do rušného středu metropole, určitě nezapomeňte navštívit hlavní ulici zvanou Korzo, která se vine centrem města. Je ideálním místem pro návštěvu kaváren, restaurací, obchodů a butiků. Tato živá městská třída je pěší zónou, nebudete se tu tedy proplétat mezi desítkami aut. Díky uspořádání budov do bloků, Korzo poskytuje také úžasný výhled na Jadran.

Pro každého, kdo chce ochutnat místní pochoutky, bude nutností navštívit rijecký tradiční městský trh.

Za zmínku stojí též hodinová věž ze 17. století. Ta ještě před zemětřesením sloužila jako původní brána do města a byla tak dominantou na hlavním tahu do Rijeky. Dalším tipem je tzv. „šikmá věž“, jejíž stáří sahá až do středověku a od svislé osy je nakloněná cca o 40 cm.

Navštivte úžasná muzea
5e3400a19becfobrazek.png

Rijeka je domovem i mnoha zajímavých muzeí, nejen pro ty, co se chtějí dozvědět více o kultuře a historii města, ale jsou vhodná i pro rodiny s dětmi. Malé počítačové muzeum Peek & Poke, nacházející se v centru, nashromáždilo přes tisíc exponátů ilustrujících historii výpočetní techniky – od nejstarších kalkulaček po herní konzole a jedinečné kopie počítačů. Některé z exponátů lze dokonce osobně vyzkoušet.

Stejně tak stojí za návštěvu přírodovědecké muzeum, které je věnované podmořskému světu v Jaderském moři. S muzeem sousedí i botanická zahrada s více než 2 000 původními druhy rostlin.

Podívejte se na unikátní místa
5e3400aa5420eobrazek.png

Díky úžasnému panoramatu Kvarnerského zálivu je pevnost na kopci Trsat, tyčící se nad městem, jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí. První opevnění zde byla postavena již ve starověku, poté byl hrad po silném zemětřesení znovu přestaven až v 19. století a dnes je otevřený pro návštěvníky.
5e3400b9cfff0obrazek.png

Mezi důležitá kulturní místa, které byste neměli minout, patří Chorvatské národní divadlo Ivan Zajc. Stavba divadelní budovy začala v 80. letech 20. století. Na výzdobě malby na jeho stropu se podílel i Gustaw Klimt, později nejvýznamnější představitel secese. Dnes se zde konají divadelní, operní a baletní představení.

Více na RIJEKA2020.EU

Reklama