Příroda je mocná čarodějka a i když budete svým růžím věnovat maximální péči, může se stát, že se přeci jenom nějaký škůdce nebo choroba objeví. Stačí mírná zima, kdy mrazy nezlikvidují zárodky chorob a škůdců nebo počasí ideální pro jejich přemnožení a nastává okamžik, kdy je nezbytné proti nim zasáhnout.

Choroby růží

 • Černá skvrnitost listů – bezesporu nejčastější choroba. Poznáme ji podle tmavých skvrn různé velikosti, na okrajích jsou paprsčité. Bývají nejvíce na spodních listech. Skvrny se zvětšují a postupně splývají, listy žloutnou a předčasně opadávají. Rostlina slábne, méně kvete a může v zimě snáze namrznout.

Prevence: preventivním opatřením je pěstování odolnějších odrůd a správné stanoviště. Důležité je také zalévání tak, abychom nepokropili listy.

Ochrana: choroba „přezimovává“ na spadaných listech a v pupenech. Jedním z opatření je odstranění spadaných listů. Druhým pak aplikace fungicidů v době, kdy se projeví první příznaky. Nejčastěji to bývá v květnu.

 • Padlí růže – tuto houbovou chorobu mnozí zahrádkáři velmi dobře znají i na jiných rostlinách. Projevuje se šedým povlakem na obou stranách listů i na květech a letorostech. Kromě toho, že rostliny nejsou vzhledné, jsou opět oslabovány a hrozí jim zmrznutí.

Prevence: vyrovnaná výživa, nepřehnojovat dusíkem. Padlí se šíří hlavně při výkyvech počasí, kdy je hodně srážek, tedy vysoká vlhkost a teploty i v noci. V případě takového počasí můžeme aplikovat i preventivní postřik, aniž by se projevily příznaky choroby.

Ochrana: při projevu příznaků padlí růže provádíme postřik fungicidy, jakými jsou například Discus, Ortiva nebo Saprol.

 • Rzivost růže – jedná se o závažnou chorobu, která napadá pouze růže. Je velmi dobře rozeznatelná díky výtrusům, které se objevují na letorostech, později i na listech. Zjara jsou výtrusy oranžové, v létě jsou žluté a na podzim pak zčernají. V letním stadiu se z výtrusů šíří žlutý prášek. Rzivost způsobuje předčasný opad listů a deformaci výhonů.

Prevence: nehnojit pouze dusíkem. Pokud jsou rostliny ve vlhkém prostředí s minimálním přístupem vzduchu, zvyšujeme pravděpodobnost výskytu rzivosti. Proto jsou důležitými preventivními opatřeními výběr správného stanoviště a také prosvětlovací řez.

Ochrana: brzy na jaře zkontrolujeme stav rostlin a odstraníme části, kde jsou oranžové výtrusy. Provedeme postřik fungicidy proti rzivosti, osvědčené jsou například Baycor 25 WP nebo Talent.


Škůdci růží, jak se jich efektivně zbavit?

insectNapadli vaše růže škůdci? Pak se jich rychle zbavte!  Stačí mírná zima, kdy mrazy nezlikvidují zárodky chorob a škůdců nebo počasí ideální pro jejich přemnožení a nastává okamžik, kdy je nezbytné proti nim zasáhnout.

O jaké škůdce by se mohlo jednat?

 • Mšice – nejběžnější škůdce růží. Jedná se o savý hmyz, který škodí sáním zejména na mladých výhonech, poupatech a listech. Kromě sání poškozují rostliny také lepkavou látkou, kterou produkují. Ta narušuje povrch rostlin a otevírá dveře například houbovým chorobám a virům.

Ochrana: pokud se na rostlině vyskytují ve velmi malém množství, stačí je odstranit mechanicky (ručně, proudem vody, deštěm nebo jemným kartáčkem). Při menším výskytu můžeme také rostliny omýt mýdlovým roztokem.

Z postřiků jsou vhodné ty, které jsou určené k ochraně proto savému hmyzu. Například Mospilan 20 SP, Decis 15EWnebo Primor 50WG.

 • Pilatka – pilatek je několik druhů a podle druhu poškozují určité části rostlin. Napadení pilatkou drobnou poznáme podle podélně stočených lístků do trubiček. Ostatní pilatky poškozují listy nebo výhony. Napadení se projevuje tzv. žírem, tedy vykousanými listy nebo okousanými výhony, který způsobují housenky.

Ochrana: proti pilatce drobné je možné chránit rostlinu pouze odstraněním napadených částí. Proti ostatním je účinný postřik chemickými přípravky. Například Decis Mega, Fast M nebo Agrion Delta.

Tip odborníka:

„Při aplikaci postřiků musíme dbát bezpečnostních opatření. Kromě dodržování pokynů v příbalovém letáku je důležitá také ochrana každého zahradníka. Proto používáme ochranné brýle a rukavice a při jakémkoliv kontaktu s pokožkou ji okamžitě důkladně umyjeme. Postřiky jsou chemikálie, které sice rostlinám neublíží, ale lidem při neopatrném zacházení ublížit mohou,“ radí Alena Pobudová z hobbymarketu OBI Praha Štěrboholy.


Otázky a odpovědi k chorobám a škůdcům:

1.     rose Kam s odstraněnými napadenými částmi rostlin?

Napadené části rostlin rozhodně nedáváme na kompost. Zárodky chorob a škůdců v něm mohou přežít a rozšířit se po celé zahradě. Nejvhodnějším způsobem likvidace je vyhození do popelnice, nikoliv však do bioodpadu.

2.      Jak se správně aplikuje postřik?

Aby byl postřik co nejúčinnější, musíme ho aplikovat opravdu na celou rostlinu. Tedy i na spodní části rostlin včetně spodní strany listů.

3.      Je také jako u hnojení důležité, ve kterou denní dobu rostliny postříkáme?

Ano, i v případě postřiků proti škůdcům je důležité, aby rostlina nebyla vystavena přímému slunci. Postřiky jsou kapalné a kapičky se na přímém slunci chovají jako čočka, takže by mohlo dojít k popálení rostlin. Po provedení postřiku by nemělo alespoň čtyři hodiny pršet. Účinná látka musí ulpět na povrchu rostlin. Déšť nebo silná letní rosa ho mohou smýt.

4.      Pokud se mi nějaký přípravek osvědčí, mohu ho používat každý rok?

Na trhu je široká škála ochranných přípravků na každou specifickou chorobu nebo škůdce. Abychom předešli rezistenci (odolnosti) škůdce nebo choroby na konkrétní přípravek, je vhodnější používat různé typy.

Doporučená výbavička úspěšného pěstitele růží

 • Nůžky – kvalitní a hlavně ostré nůžky jsou pro pěstování růží nezbytné. Na řez bychom měli mít zahradnické nůžky, které jsou určeny pro střih silnějších výhonů. Vhodné jsou například ty, kterými můžeme stříhat i menší větve keřů. Pro odstřihávání odkvetlých květů jsou vhodné nůžky na květiny (můžeme použít i ty na silnější výhony).
 • Pilka – během let budeme potřebovat také ruční pilku na odstranění starých dřevitých výhonů.
 • Rukavice – nejen že rukavice uplatníme při všech pracích na zahradě. Při péči o růže je oceníme obzvláště, protože růže mají trny.
 • ·Motyka – je dobrým pomocníkem při odplevelování. Důležité je také občasné prokypření povrchu půdy, pokud nemáme na záhonech mulčovací kůru.
 • Sázecí lopatka – pro výsadbu menších sazenic je nezbytným pomocníkem
 • Rýč – pokud sázíme vzrostlejší sazenice, potřebujeme vyhloubit větší výsadbovou jamku. Na tu už nám lopatka nestačí. Kromě sázení je rýč nezbytným nářadím a v zahradě má široké využití, takže investice do nákupu se rozhodně vyplatí.
 • Ruční postřikovač – ten budeme potřebovat hned dvakrát a to pro aplikaci ochranných postřiků a doplňkového hnojení. Nesmíme však používat jednu nádobu na obojí.
 • Konstrukce pro popínavé růže – jestliže se rozhodneme pro popínavé růže, musíme jim pořídit opěrnou konstrukci. Podle umístění rostlin volíme buď konstrukce, které se připevní na stěnu nebo samostatně stojící. Na trhu je obrovská škála konstrukcí z různých materiálů (dřevěné, kovové…) ať už čistě funkčních nebo dekorativních.

Tip odborníka:

„Nůžky na pravidelné ošetřování růží musí být dokonale ostré. Řez nesmí být roztřepený. Rána se pak v místě řezu špatně hojí a je vstupní branou pro choroby. Proto je na silnější větve, které nůžkami snadno neodstřihneme, také vhodná pilka,“ doporučuje Alena Pobudová z hobbymarketu OBI Praha Štěrboholy.

Čtěte také:

Reklama