Přeji příjemný pátek a při Vámi položené otázce se mi nevybavilo pouze město ve ,kterém žiji,ale města a vesnice,kde jsem se narodila ,bydlela a které musely ustoupit těžbě uhlí.

Narodila jsem se ve starém Mostě,kde jsem prožila i mládí.Dětství jsem však prožila v domech pro zaměstnance,které stály u ervěnické elektrárny.Do školy jsem nastoupila v malebném městečku Ervěnice,které jako první v roce 1960 muselo ustoupit těžbě uhlí. Musela jsem přejít do školy v Komořanech u Mostu.Proto pro mne znamenají hodně právě tyto zaniklé města a obce Most, Ervěnice,Komořany,Nové Sedlo,Kundratice,Dřínov, Albrechtice,Třebušice,Hořany ,Holešice a další.S těmito místy se my vybavují lidé, kteří tam žili a které jsem znala.Moji spolužáci, kamarádi, první lásky. V roce 1980 odstavili ervěnickou elektrárnu a byly zbořeny i domy, kde jsem prožila dětství.

Když jsem se provdala,dostal manžel od svého zaměstnavatele byt v Jirkově.Bydleli jsme v místě,kterému se říká na Osadě.Bylo tam moc hezky ,hodně zeleně a klid.Ale bohužel i o těchto domech bylo rozhodnuto a byly zbourány,dnes tam stojí Domov důchodců.

Nás přestěhovali v roce 1983 na nové sídliště do Chomutova,kde žiji dodnes.I když já se nemám kam vracet,tak v Chomutově se mi líbí a za ta léta jej považuji za svůj domov.Město roste do krásy a máme návštěvníkům co ukázat.Je zde Kamencové jezero a krásný zoopark vybudovaný Přemyslem Rabasem,historické náměstí a blizko Krušné hory. Milé ženy - in ,když budete mít cestu do severních Čech dovolím si vás pozvat , dnes již i do mého města.

Každý rok se v Jirkově na Červeném Hrádku koná sraz občanů Zaniklých měst a obcí.Přijíždějí lidé z ciziny i ze všech koutů naší republiky,ale bohužel ti nejstarší pamětníci již nejsou mezi námi.Naše děti vše znají již jen z vyprávění. Dadma

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Jaké je místo vašeho bydliště? Jak jste se tam dostala? Jak dlouho tam žijete? Líbí se vám? Co byste ve své obci změnila a co se vám naopak líbí? Jaký máte ke svému městu či vesnici vztah?

Své příběhy, postřehy a zamyšlení posílejte už teď na e-mailovou adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu zítřka zveřejňovat a autorku toho nejzajímavějšího samozřejmě odměníme.

Reklama