Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz vytváříte i vy! Najdete v něm nejen souhrn základních informací o plemeni, ale i osobní zkušenost. O chodákoví Blackovi nám napsal čtenář Tomáš...

Země původu: Česká republika
Použití: Pracovní plemeno
Klasifikace podle FCI:
Doposud neuznané plemeno FCI. Jeho garantem je ČeskoMoravská kynologická unie (ČMKU). Po jeho mezinárodním uznání.

  • Chodský pesSkupina 1. psi ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí, kromě švýcarských salašnických psů
  • S pracovní zkouškou
  • Standard ČMKU: Chodský pes (klikni)

Velikost (měřeno od kohoutku přes lokty k zemi):
Toleruje se maximální možná odchylka +/ - 2 cm.

  • Psi: 52 až 55 cm
  • Fenky: 49 až 52 cm

Hmotnost: optimální v rozmezí 18 až 25 kg
Průměrně se dožívá: 12 let
Chovatelský klub: Klub přátel chodského psa (klikni)

Historie plemene...

Původ tohoto plemene je historický. Spisovatel Jindř. Šimon Baar popisoval ve svých dílech opěvujících Chodsko (v letech 1923-1924) psy z oblasti Šumavy, které nazýval „chodské“. Tito typově vyrovnaní a velmi houževnatí psi měli za úkol střežit zemské stezky, bránit majetek svých pánů, pomáhali při pasení. S historií Chodska je spjato mnoho písemností i ilustrací. Již J. A. Gabriel ve své písemnosti o Chodsku z r. 1864 psal o tamním lidu s přezdívkou „Psohlavci“ z důvodu, že měli na svém praporci jako znamení věrného strážce domu - siluetu hlavy typického ovčáckého psa s delší srstí na krku. Existenci dlouhosrstých ovčáckých psů, věrných pomocníků a strážců chodů, popisoval také spisovatel A. Jirásek ve svém románu „Psohlavci“ doplněno ilustracemi od Mikoláše Alše.

Není možné samozřejmě tvrdit, že výše uvedené dokladuje původ současného Chodského psa. Pouze je historicky podložena existence formy ovčáckého psa ustáleného typu v místních podmínkách na území Čech.

Vzhled psa a důležité proporce...

Chodský pes

Středné velký pes ovčáckého typu s obdélníkovým rámcem těla. Má dlouhou srst s bohatou podsadou, která ho činí otužilým a odolným vůči povětrnostním vlivům. Vyniká harmonickou stavbou těla. Všechny tělesné partie jsou sladěny tak, že jako celek působí kompaktně a ladně. Charakteristické pro plemeno je postavení a nesení krátkých uší, elegantní linie dlouhé šíje a krku a dále bohatost dlouhé srsti. Jeho pohyb je lehký a volný. Vyznačuje se temperamentní povahou bez známek nervozity. Je přítulný ke členům rodiny, zejména k dětem. Vůči cizím osobám je zdrženlivý, avšak při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý a útočný. Je výborným hlídacím, ochranným a doprovodným psem, který je schopen náročného výcviku. Je obdařen vynikajícím nosem, čichové práce zvládá s lehkostí a temperamentem. Díky ideální střední velikosti a dobré ovladatelnosti lze chodského psa využít ve slepeckém výcviku. Navíc pro výborné čichové schopnosti muže být s úspěchem nasazen při záchranářských akcích a při vyhledávání osob v lavinách. Projevuje rovněž vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu.

Důležité proporce
Ideální parametry dvouletého jedince:

  • Index formátu: délka trupu tvoří 110% výšky v kohoutku
  • Index výšky. hloubka hrudníku tvoří 49% výšky v kohoutku
  • Index typu hlavy. délka nosní partie tvoří 46% délky hlavy

Povaha chodského psa...

Temperamentní pes rychlých, ne však překotných reakcí. Lehce učenlivý, pozorný, dobře ovladatelný, poddajný. Je skromný, nenáročný a houževnatý. Jeho přítulnost k malým dětem je obdivuhodná a činí z něho příjemného společníka rodiny. Je nebojácný, pevných nervu a mimořádně ostražitý. Má výborné čichové schopnosti.

Jak o něj pečovat?

Chodský pes je na péči velice nenáročný. Potřebuje pravidelný pohyb, a protože jde o pracovní plemeno, nedělá mu problém pobyt v kotci. Díky huňaté srsti snáší výborně jakékoli počasí. Srst je třeba občas pročesávat, aby se v ní netvořily nevzhledné cucky.

blackaSlovo čtenáře Tomáše - pánečka choďáka Blacka

Naším miláčkem je CHODSKÝ PES, jmenuje se Black.

Lehce cvičitelný, ovladatelný a poslušný. Mazel velmi oddaný své rodině. Rozměry „tak akorát“ - dá se zvednout i v náručí (cca 25 kg) a vejde se dobře do auta. Aktivní (pěší výlety, voda, běžky..). Dobře prospívá venku, nevadí mu sníh ani déšť. Snášenlivý. Kynologický výcvik i válení na kanapi - vše miluje.

Choďáka doporučuji přednostně k domku s výběhem, pro sportovně založené chovatele. Miluje dostatek pohybu a užije si s dětmi, se kterými rád řádí. Zvládá výcvik a perlí ve psích sportech (agility, dogdancing, frisbee, treky...). A sluší děvčatům. :-)

black

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama