chodské koláče

Ahoj čtenářky a čtenáři,

zajímalo by mě, zda také rádi experimentujete v kuchyni. Hlavně, co se týče receptů. Posílám recept na chodské koláče, které ani chodskými nebyly.

Dělníci mi odešli v sobotu před polednem - v záchvatu radosti jsem se vrhla do pečení. Dostala jsem chuť na něco kynutého. Objevila jsem v lednici droždí, ještě nestihlo projít. Zaradovala jsem se a k ruce vzala kámošku kuchařku. Padni komu padni, otevřela jsem na stránce s chodskými koláči. A už to jelo.

Suroviny

125 g polohrubé mouky - hahá, 125 pro 3 mlsaly? To by mi nezbyly ani drobky ke kafíčku. Takže 300. Sypu, sypu polohrubé je sotva 200 g, takže dosypu do 300 g hrubou moukou.

1 žloutek - dělám z dvojité dávky, to znamená dva žloutky. Vejce jsou drahé, musí stačit jedno celé. Bílky vyhazovat nebudu.

20 g droždí, 2x 20 to je 40, takže jedno celé.

80 g hery - kdo se s tím má vážit? Díky bohu na heře jsou nakreslené takové ty čárky po 50 g. Takže jsem uřízla rovnou 100 g.

Špetka soli, trochu mléka na kvásek

1/2 balíčku vanilkového cukru - ať hledám jak hledám, tak vanilkáč prostě není k nalezení. Čím to nahradit, aby koláčky měly aroma? Vypadla na mě sklenice medu a plná. To je jistě znamení. Takže pěkně navrstvená polívková lžíce medu nahradila vanilkový cukr.

Postup

Nejdříve se zadělá kvásek, postupně se přidává mouka, rozpuštěná hera a ostatní suroviny.

Dá se do tepla vykynout, pěkně pomalu. Jenže čas byl o víkendu můj největší nepřítel. Vzpomněla jsem si na prababičku z dědovy strany. Měla 6 synů a říkala o nich, že byly jak kobylky, a kdyby nechala těsto kynout pomaloučku, tak by do trouby dávala prázdný pekáč. Naučila mě fígl. Dát těsto do horké vody tak na půl hoďky maximálně. Napustila jsem si dřez vodou a dala těsto do teplé vody vykynout. Nakynulo nádherně.

Z vykynutého těsta se vytvoří placka, potře se povidly a mákem, zdobí mandlemi a rozinkami.

Tůdle. Povidla nikdo nemá u nás rád a mák taky nemám.

V pátek jsem si dělala pomazánku z půlky tvarohu. A co s tou druhou načatou půlkou? A navíc jsem objevila další vaničku tvarohu těsně před uplynutím trvanlivosti. Nesnáším vyhazování jídla. Smíchala jsem oba tvarohy, trochu osladila. Potřela tím koláčky, a protože jsem neměla ani mandle a ani rozinky, dala jsem doprostřed koláčků meruňky z kompotu.

Koláčky byly fajn. Jen se po nich zaprášilo. Ty poslední byly nejmeruňkovatější. Dávala jsem meruňky po dvou, aby nezbyly. Přece ty meruňky nevyhodím. A o ty poslední byla největší bitka.

Vladka 006

Reklama