V obchodě je běžně k dostání a dost možná jste v něm vyrostli i vy. Chodítko dřív patřilo k běžné výbavě každého snaživého rodiče. Děti se v něm zabavily a tradovalo se, že za jeho pomoci zvládnou mnohem dřív chodit samostatně. Zkrátka báječný pomocník ve všech směrech. Jenže tyhle neoddiskutovatelné výhody převyšují argumenty pediatrů a fyzioterapeutů, jimž z odkládání dětí do chodítek běhá mráz po zádech.

6462156993a00obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Chůze je složitý proces, který začíná chozením podél nábytku, úkroky do stran a tak dále. Dítě se musí naučit pracovat s těžištěm a udržet rovnováhu. V této době se vyvíjí i nožní klenba. Pobyt v chodítku však způsobuje, že si dítě kvůli opoře vytvoří špatné pohybové vzorce pro chůzi, což může později způsobit komplikace, například v podobě bolestí zad,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka z pražské FYZIOkliniky, která poukazuje i na zbrzdění psychomotorického vývoje dítěte.

Studie, o níž informoval časopis amerických dětských lékařů Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics, totiž prokázala, že chodítka zpomalují motorický vývoj dítěte. Lékaři sledovali více než sto dětí, z nichž polovina trávila v chodítkách spoustu času. Ukázalo se, že děti z chodítek měly pomalejší mentální a fyzický vývoj než děti, které musely šlapat po svých. „V chodítku dítě nesedí, je v něm zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy. Jeho kyčle a páteř jsou tak v nesprávné poloze, dítě tím trpí a hrozí, že začne chodit po špičkách. V tomto případě by potom byly nezbytné rehabilitace, což je zbytečné, když se jinak zdravé dítě dokáže přirozeně naučit chodit i bez chodítka,“ říká fyzioterapeutka.

Proti chodítkům se vymezuje i maminka čtyř dětí a instruktorka pohybové výchovy a plavání, kojenců, batolat a dětí předškolního věku Vanda Schreierová. „Je velmi důležité, aby se zpevnil trup a páteř neměla tendenci vybočit. Tím, že dítě obchází nábytek kvadrupedální chůzí, právě zpevňuje trup. Pokud je dítě v chodítku, které umožňuje pouze pohyb dopředu (rovně), tak vyvíjí úplně jiné svaly a neposílí se tak, aby v pozdějším věku udrželo páteř rovně. V chodítku také dochází k velkému tlaku na kyčle, které ještě nejsou zcela dovyvinuté,“ popisuje a radí nechat dítěti prostor pro postupný přirozený rozvoj, pokud je zdravé.

Jednoznačné stanovisko k problematice dětských chodítek zaslala už v roce 2004 Ministerstvu zdravotnictví také Česká pediatrická společnost ČLS JEP. „Je dostatek informací a podkladů pro doporučení zrušit prodej stávajícího sortimentu dětských chodítek a vyslovit obecné doporučení, aby nebyly používány v péči o dítě v žádném věku (vyjma specifických indikací - nikoliv pro kojence a batolata),“ píší v dopise s tím, že hlavními důvody jsou nebezpečí smrtelných úrazů a závažných vývojových poruch.

Zdroj informací: Iva Bílková – FYZIOklinika, Vanda Schreierová – Vaničkování, Effects of baby walkers on motor and mental development in human infantsČeská pediatrická společnost ČLS JEP

Čtěte také: