Snad v každé obci, městečku a dnes dokonce i v Praze se 30. dubna zapálí hranice. Pálení čarodějnic je tradice, která sahá hluboko do historie. O tom psát nechci, lépe to už udělaly redaktorky přede mnou, čtěte například ZDE. Já bych čarodějnice pojala poněkud prozaičtěji a světštěji spíš jako společenskou událost.

witch

Pro nás děti to byla událost významná, a to z několika důvodů. Nikdo nás nestrašil klekánicemi a nehonil brzy spát. Mohly jsme řádit, lítat a ječet, aniž bychom byly peskovány. Ve společnosti dospělých jsme vždycky zaslechly něco zajímavého, co bylo jinak našim uším zapovězeno. Kdo s kým, kde a co z toho bylo. Však to znáte. Zkrátka čarodějnice byla noc opravdu magická.

Začínala za soumraku lampionovým průvodem. Všechny děti svítily papírovými pestrobarevnými svítilnami jako svatojánci, lemovaly „procesí“ dospělých a všichni svorně mířili k připravené hranici na kopečku nad vsí. Vždycky to byla úhledně narovnaná pyramida, žádné harampádí, nedej bože pneumatiky v ní nehořely. Jen čisté voňavé dřevo.

Sešla se tam celá vesnice, dospělí si poklábosili, děti se vyřádily, jiskry létaly po temně modrém nebi jako hvězdy. No, byla to krása. Když hranice dohořívala a nesálal z ní už takový žár, opekli jsme si buřtíky a šli pomalu domů.

Nocí se trousily zamilované páry, a my děti jsme se těšily, že jednou se také budeme takhle vodit a šeptat si do ouška vtipné věci. Proč jinak by se ty holky tak chichotaly? Záviděly jsme jim. Také už jsme chtěly být dospělé a krásné jako třeba dlouhovlasá Ina a její Jenda, který hrál tak úžasně na akordeon, že jí všechny holky včetně nás malých strašně záviděly.

  • Chodíte pálit čarodějnice?
  • Udržuje se tato tradice u vás? Líbí se vám to?
  • Půjdete dnes?
  • Vzpomínáte na pálení čarodějnic, když jste byla malá? Jak jste se na čarodějnice dívala dříve a jak teď?
  • Máte nějakou příhodu?
  • Chodíte oblečená v kostýmu čarodějnice? Chodí v maskách vaše děti?
  • Máte nějakou fotku z čarodějnického reje?
  • Co pro vás tento obřad znamená?

Napište nám, pošlete fotku, příhodu, nebo alespoň názor na téma Čarodějnice na e-mail

redakce@zena-in.cz

Co můžete získat za příspěvek?

Když už je ta magická noc, tentokrát budeme štědří a odměníme rovnou dvě autorky příspěvků unikátním dárkem. Krémem proti vráskám s hadím jedem. SerpensDerm

Víte, že mu propadly i hollywoodské hvězdy? Vyměnily botox za krémy s hadím jedem! Nyní tuto novinku můžete vyzkoušet i vy.

krém

Reklama