Staráte se o své zdraví, nebo to neřešíte? Chodíte na preventivní prohlídky? Myslíte si, že by zodpovědní měli mít bonusy a přednost v péči před těmi, co se evidentně a cíleně zabíjejí jídlem, kouřením, či alkoholem? To jsou otázky, které budeme dnes řešit.

K dnešnímu tématu mě inspirovaly dvě věci.

doktor

Rozhovor na radiožurnálu s odborníkem na transplantace. Když došlo na dotazy posluchačů, padla jedna velmi zajímavá, i když uznávám, kontroverzní otázka: Neměli by být zvýhodnění pacienti, kteří se o své zdraví starají, chodí na preventivní prohlídky, před těmi, kteří na sebe kašlou, kouří, přejídají se a vědomě si své zdraví ničí?

Na to lékař moudře odpověděl, že mezi pacienty nemůže dělat rozdíly. Přirovnal to k účastníkům nehody. Řidič, který svou riskantní jízdou způsobí havárii, má stejný nárok na kvalitní ošetření jako jeho „oběť“.

A tak je to i s operacemi, transplantace orgánů nevyjímaje.

Takže shrnuto a podtrženo, na lékařskou péči mají stejný nárok lidé, kteří si evidentně svého zdraví neváží, jako ti, kteří se o své zdraví starají, snaží se žít zdravě a dělají vše pro to, aby neonemocněli.

Debata v redakci

Téma jsme probrali i na redakční poradě. Na čem jsme se shodli my? Drsně řečeno: Kouříš, piješ, přežíráš se? Chceš nové srdce, játra, nebo plíce? Nejdřív zhubni, přestaň kouřit, abstinuj, a pak se jdi postavit do fronty a možná se dočkáš. Ať dřív dostanou šanci ti, kteří ke své nemoci přišli „nevinně“.

A teď jsme u druhé věci. Stále se brečí, že na zdravotnictví nejsou peníze, že se odkládají operace, zavírají nemocnice atd. A nebylo by řešením změnit systém zdravotní pojištění? Zavést jakousi formu bonusů lidem, kteří pravidelně podstupují preventivní prohlídky, a naopak zvednout pojistné rizikové skupině lidí, která je nepoučitelná a svým životním stylem si záměrně přibíjí hřebíky do rakve.  

Proč mají ti odpovědní doplácet na ty nezodpovědné? Jak to vidíte vy, milé ženy-in?

Jakým způsobem se staráte o své zdraví?

  • Snažíte se jíst zdravě? Sportujete, otužujete se? Nekouříte?
  • Nebo tomu necháváte volný průběh?
  • Běžíte hned k lékaři, jakmile vás „někde píchne“, nebo se „samoléčíte“?
  • Kolikrát do roka vás sklátí chřipka nebo angína?
  • Chodíte pravidelně na preventivní prohlídky? Na jaké? Jak často?
  • Víte, na jaké máte nárok? Využíváte toho?
  • Jak je na tom se zdravím vaše rodina? Pocházíte z rodu, který má „tuhý kořínek“?
  • Necháváte se očkovat proti chřipce?
  • Máte nějaké speciální pojištění?

Napište nám, podělte se s námi o své názory a třeba i rady.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy?

vitamíny

Za svůj příspěvek získáte balíček potravinových doplňků a vitamínů, který obsahuje: multivitaminy a minerály, tinktura na posílení imunity s antioxidanty, sladidlo stevia, kompletní přípravek pro ženy plánující těhotenství, ženy těhotné a kojící

Reklama