Janě je pětačtyřicet, má dva syny, z nichž mladšímu je sedm. Mezi její životní zásady patří i rozhodnutí "k lékaři se chodí až tehdy, kdy už skutečně není zbytí". A vztahuje to i na gynekologii, kde proto od narození dětí nebyla. Lékaři však tvrdí: je to zbytečný hazard.

Jana se hájí tím, že žije tak, jak právě lékaři doporučují, dostatečně se hýbá, jí zdravě, nekouří, pije jen občas (a červené víno), a podle ní proto není důvod, aby chodila na jakoukoli prevenci. Je zkrátka bytostně přesvědčená, že  preventivní programy ve skutečnosti lidem nepomáhají.

Přitom právě gynekologové provádějí třeba preventivní vyšetření děložního čípku, které umí včas odhalit hrozící rakovinu. A takových případů je u nás ročně zhruba 1 300, přičemž zhruba 450 žen této diagnóze podlehne. "Výskyt této nemoci je u nás dvakrát vyšší než je běžné v západní Evropě," vysvětluje Vladimír Dvořák z České gynekologicko-porodnické společnosti.

Důvod? Mimo jiné to, že ženy chodí k lékaři pozdě anebo vůbec. Nádor děložního čípku se totiž dá léčit, ale musí se na něj přijít včas, pokud možno ještě předtím, než se začne vůbec vyvíjet a kdy jsou na děložním čípku patrné pouze přednádorové změny. To ale přepokládá, že žena podstoupí toto vyšetření - cytologii - alespoň jednou ročně. "Bohužel, ke gynekologovi tu chodí pouze jedna polovina a podle některých odhadů dokonce pouze třetina žen," vyčíslil brněnský porodník Vít Unzeitig. Nejde samozřejmě jen o rakovinu děložního čípku, gynekolog  může odhalit i další problémy, například děložní myomy a podobně.

Rakovinu děložního čípku vyvolává lidský papilomavirus, odborníky někdy popisovaný pouze jako HPV, který navíc umí potrápit i jinak - vyvolává totiž u obou pohlaví nepříjemné genitální bradavice. Je pravda, že naprostá většina nákaz tímto virem, respektive některým z jeho zhruba 100 subtypů, zase sama odezní, ale nikdo nemůže předem vědět, zda bude zrovna on tím šťastným.

Situaci může výrazně změnit očkování proti rakovině děložního čípku, které by mělo začít  v polovině roku 2007. Je tu nicméně jedno velké pozor: ani ono nebude všemocné, chrání proti čtyřem typům viru, které dohromady způsobují 70 procent všech onemocnění rakovinou čípku. Jinými slovy, injekce, určená zatím zejména pro dívky a ženy mezi 15 a 24 lety věku, sníží riziko onemocnění o 70 procent. Časem se počítá s očkováním žen do 45 let a rovněž s očkováním mužů. Jim totiž kromě genitálních bradavic hrozí, že jim virus způsobí anální karcinom. Navíc čím méně lidí bude nositeli viru,  tím menší bude riziko přenosu.

Jak jste na tom vy? Chodíte ke gynekologovi? A jak často - pravidelně, anebo jen tehdy, když vás trápí nějaké akutní potíže nebo když potřebujete předpis třeba na hormonální antikoncepci?

 

     
Reklama