Janě je pětačtyřicet, má dva syny, z nichž mladšímu je sedm. Mezi její životní zásady patří i rozhodnutí "k lékaři se chodí až tehdy, kdy už skutečně není zbytí". A vztahuje to i na gynekologii, kde proto od narození dětí nebyla. Lékaři však tvrdí: je to zbytečný hazard.
Jana se hájí tím, že žije tak, jak právě lékaři doporučují, dostatečně se hýbá, jí zdravě, nekouří, pije jen občas (a červené víno), a podle ní proto není důvod, aby chodila na jakoukoli prevenci. Je zkrátka bytostně přesvědčená, že preventivní programy ve skutečnosti lidem nepomáhají.
Přitom právě gynekologové provádějí třeba preventivní vyšetření děložního čípku, které umí včas odhalit hrozící rakovinu. A takových případů je u nás ročně zhruba 1 300, přičemž zhruba 450 žen této diagnóze podlehne. "Výskyt této nemoci je u nás dvakrát vyšší než je běžné v západní Evropě," vysvětluje Vladimír Dvořák z České gynekologicko-porodnické společnosti.
Důvod? Mimo jiné to, že ženy chodí k lékaři pozdě anebo vůbec. Nádor děložního čípku se totiž dá léčit, ale musí se na něj přijít včas, pokud možno ještě předtím, než se začne vůbec vyvíjet a kdy jsou na děložním čípku patrné pouze přednádorové změny. To ale přepokládá, že žena podstoupí toto vyšetření - cytologii - alespoň jednou ročně. "Bohužel, ke gynekologovi tu chodí pouze jedna polovina a podle některých odhadů dokonce pouze třetina žen," vyčíslil brněnský porodník Vít Unzeitig. Nejde samozřejmě jen o rakovinu děložního čípku, gynekolog může odhalit i další problémy, například děložní myomy a podobně.
Rakovinu děložního čípku vyvolává lidský papilomavirus, odborníky někdy popisovaný pouze jako HPV, který navíc umí potrápit i jinak - vyvolává totiž u obou pohlaví nepříjemné genitální bradavice. Je pravda, že naprostá většina nákaz tímto virem, respektive některým z jeho zhruba 100 subtypů, zase sama odezní, ale nikdo nemůže předem vědět, zda bude zrovna on tím šťastným.
Situaci může výrazně změnit očkování proti rakovině děložního čípku, které by mělo začít v polovině roku 2007. Je tu nicméně jedno velké pozor: ani ono nebude všemocné, chrání proti čtyřem typům viru, které dohromady způsobují 70 procent všech onemocnění rakovinou čípku. Jinými slovy, injekce, určená zatím zejména pro dívky a ženy mezi 15 a 24 lety věku, sníží riziko onemocnění o 70 procent. Časem se počítá s očkováním žen do 45 let a rovněž s očkováním mužů. Jim totiž kromě genitálních bradavic hrozí, že jim virus způsobí anální karcinom. Navíc čím méně lidí bude nositeli viru, tím menší bude riziko přenosu.
Jak jste na tom vy? Chodíte ke gynekologovi? A jak často - pravidelně, anebo jen tehdy, když vás trápí nějaké akutní potíže nebo když potřebujete předpis třeba na hormonální antikoncepci?
Nový komentář
Komentáře
Ke gynekologovi chodím pravidelně jednou ročně na prevenci, jejíž součástí je cytologické vyšetření, pak se tam několikrát ročně stavuji pro antikoncepci. Mám v blahé paměti, že před zavedením poplatků mě pan doktor zval na prevenci 2x do roka. Kdeže ty časy jsou
Vzpomněla jsem si na svůj nejhorší zážitek z gynekologické prohlídky. Ležela jsem asi ve dvaceti ve špitále na gyndě se zánětem. Při jedné prohlídce si Mudr k sobě povolal bez předchozího upozornění asi pět mediků, co se srotili kolem mne ležící již v pohotovostní poloze na vyšetřovacím lůžku, v té chvíli zralé na infarkt, protože mladíci nebyli o moc starší než já a zatímco lékař zaváděl zrcadla a zasvěceně hovořil o mém vnitřním stavu, jeden z nich mi lehce oddálil křečovitě napnutou nožku, aby si mohl ležérně opřít loket o mé kolínko a posléze si podepřít tou rukou i hlavu Nezažít to,neuvěřím Lékař ani já jsme nikterak nereagovali, asi jsem byla klinicky mrtvá, takže fronta u zrcadel a odborný výklad mně nějak splývají No někde se to študáci naučit musí, ale větší ponížení jsem fakt nezažila. Ležela jsem tam jak maso na krámě, o kterém se dohadují zda je ještě čerstvé nebo už zelená Dneska bych takové tele nebyla a asi je vyřvala do bezvědomí všechny
kikinátorka: A teď si představ, že můj doktor na mě má klidně dvacet minut i víc, dělal primáře (než si otevřel soukromou ordinaci) a neplatím tam ani korunu
Suzanne: Muzes mi prosim poradit, kde jsi takovouto uzasnou gynekolozku v Praze nasla? Uz jsem zmenila 3 (z toho posledni misto aby mi pomohla me cpala hormony, ktery mi rozhazely cely imunitni system , jaterni testy, takze jsem ted na tom jeste hur...), proto ted hledam a hledam a uz se docela bojim k nekomu jit.... ). Diky za pomoc
Na gynekologii chodim pravidelne jednou za rok (vzdy mi udela preventivni stěry-no neni to nic prijemneho, ale moje zdravi mi za to stoji!). Jinak gynekologii navstevuji kdyz potrebuji napsat recepis na antibaby :). No a k zubarce (kterou bytostne nesnasim) chodim 2x za rok. Jelikoz: "prevence je zákon, nikoliv výsada!"
Vivian: Pacient by mohl mít právo na prostředníka, který by tlumočil jeho přání, když je sám polomrtvý strachy. Takovou neporodní dulu
Když jsem se přestěhova do Prahy, vůbec jsem neměla problém sehnat gyndu Navštívila jsem Gyncentrum na Praze 4, ale zdálo se mi to takové neosobní. A sestry na recepci takové...nesympatické. Tak jsem hledala někoho lepšího. A našla jsem. Ordinace jako pokoj, s doktorkou si pokecám, info dostávám i po telefonu, pro recept stačí zajít.
opět, zas a znova for everybody:
http://www.capz.cz/dokumenty/kodexy/kodex4.htm
povinně naučit nazpaměť
Meander: já věřím tomu, že někdy ani sebelepší prevence nepomůže, ale je škoda na ni nechodit s tím, že to stejně nemá smysl, protože většinou to ptávě smysl má
Nejlepší hláška máho gynekologa: To vás přeci nemůže bolet!
Nyotaimori 122: Nojo, ale není to smutné? Umřít a nevědet na co?
...vypadlo mi JSEM...
Vivian: Že hodila do placu svoje přesvědčení (které nikomu do hlavy netlačím), že někomu holt ani sebelepší prevence nepomůže a že někdy je lepší nechat věci plnout a užít si poslední dny života, než se pouštět do předem prohrané bitvy.
Meander: a za co jsi dostala čočku? Já to naprosto chápu.
Nyotaimori: když tam nechodíš, tak ti nikdo nic nediagnostikuje, to se neboj
Nyotaimori: I přes časté prohlídky moje kamarádka rakovinou onemocněla, absolvovala dvojí chemošku a naprosto zlikvidovaná zemřela. Ale o tom jsem tu už jednou rozepisovala a jedna z místích mi dala takovou čočku, že se nebudu opakovat, páč to nemám zapotřebí.
Vivian: To souvisí Mám k těm prohlídkám takový odpor, že je radši absolvuju čtyřikrát ročně než xkrát denně s rakovinou.
Lorain: není to tak, že se "musí", jen se to doporučuje. Nutit tě nikdo nemůže, lékařská péče je v tomto směru nepovinná Ale já si teda absolutně nedovedu představit, že bych nechodila na gynekologii Lékaře sice srdečně nesnáším, ale jistota je jistota a nikdo nežije tak zdravě, aby se mu tam nemohlo začít něco líhnout Když se to najde včas, může být i rakovina 'banalitkou'. Když se to najde pozdě, obvykle už buď nemá smysl to nějak řešit, nebo následuje velmi drahá a velmi nepříjemná léčba, u níž vám ovšem nikdo nezaručí, že přežijete Bojíte se víc prohlídky nebo rakoviny?
Manx: pokud bereš hormony, doporučuje se 2x ročně . 1x do roka to stačí jedině těm, které jsou úplně zdravé a nic neberou. Já jsem zdravá, ale holt beru antiko
Nyo: sorry za indisktérní dotaz, ale kde to dělají a za kolik ? že byhc začala šetřit...
také dávám přednost gynekoložce před chlapem, ale na druhou stranu - musí mít lékař rakovinu, aby mohl dělat onkologa????