5ce53a8ed0385obrazek.png
Bowling je sportem pro všechny

Bowling je jedním z nejrozšířenějších sportů na naší planetě. Téměř každý z nás vyzkoušel záludnosti bowlingové koule i vytrvalost kuželek. Hra, kterou má hodně lidí spojenou se zábavou, je však regulérním sportem, snažícím se dokonce o vstup do rodiny sportů olympijských. Je to sport, ve kterém existují profesionální soutěže, nejznámější v USA pod hlavičkou PBA (Professional Bowlers Association), sport, který má svá Mistrovství Evropy a Mistrovství světa, sport, ve kterém se bojuje o Světový pohár. Je to sport, ve kterém se hrají ligové zápasy, sport, který má širokou jak juniorskou, tak seniorskou členskou základnu. Je to sport, ve kterém je zapotřebí zapojit jak tělo, tak mysl. Sport, ve kterém můžete hrát individuálně, ale také týmově. Sport, který malé i velké hráče učí fair play, zodpovědnosti, cílevědomosti, soustředění, předvídavosti, ale i logickému myšlení.

Dráhu je třeba namazat
Vždyť jen mazání a topografie dráhy jsou obrovskou alchymií. Při sportovním bowlingu se totiž na dráhu nanáší tenká vrstva minerálního oleje, který také chrání dráhu před poškozením a také před vysokou teplotou, která vzniká při rotaci koule po dráze. Olej se nanáší před hrou pomocí speciálního mazacího stroje. Mazání na dráze má zásadní vliv i na samotnou hru – především v případě tzv. reaktivního „sportovního“ hraní, kdy se hozená koule před porážením kuželek zatočí. Existuje mnoho mazacích modelů, které se liší délkou mazání na dráze, vzorem i množstvím naneseného oleje. Různé typy mazání pak mění podmínky na dráze. Proto hráči sportovního bowlingu s sebou vozí i 8 koulí na jediný turnaj, kdy každá z nich má jinou funkci, což rekreačnímu hráči přijde naprosto zbytečné. Přitom výběr koulí na určité typy mazání je stěžejní.
blobid0.png

Co je cílem bowlingu?
Cíl a sen každého hráče je dosáhnout Perfect Game, tedy náhozu 300 bodů, to znamená 12 po sobě jdoucích „striků“, přičemž „strike“ samozřejmě znamená shození všech kuželek jedním hodem. V České republice zaštiťuje sportovní bowling Česká bowlingová asociace, člen Evropské bowlingové federace (ETBF) a celosvětové zastřešující federace World Bowling. Soutěže a mistrovství jsou pořádána pro všechny věkové kategorie. Česká republika vysílá pravidelně své reprezentanty na Mistrovství Evropy a světa, a to i v kategoriích juniorských a seniorských.

V posledních letech získala Česká republika právě v juniorské kategorii 3 cenné kovy. Na Mistrovství Evropy v roce 2017 získala bronz Anna Petáková v soutěži jednotlivců, v roce 2018 tým dívek získal medaile stříbrné a na letošním Mistrovství Evropy juniorů 2019 vybojoval v konkurenci více než sta hráčů z 27 států bronz náš mladý reprezentant Lukáš Jelínek.

Inspirujte se na videu

Více informací najdete na stránkách www.czechbowling.cz

A co vy? Hrajete bowling?

Napište nám pod článek a dva z vás odměníme cestovním polštářkem Celsio Mini z paměťové pěny.

Reklama