„Bylo mi čerstvých pětadvacet, když jsem nastoupila na gymnázium jako učitelka. Měla jsem obavy, jak puberťácké studenty zvládnu, a to jsem navíc hned na úvod dostala maturitní ročník,“ vzpomíná Bára na svoje začátky v učitelské profesi, kde také začal její milostný románek.

„Ještě během studia jsem hodně pařila a dost jsem chodila na koncerty a na party, čehož jsem se ani jako učitelka nehodlala vzdát. Vždyť přece nikde není psáno, že se učitelky nesmějí bavit, no ne? Navíc pětadvacet mi nikdo netipoval, většinou si všichni mysleli, že jsem jedna z maturantů,“ říká Bára.

Přestože měla strach, jak studenty zvládne, její obavy se ukázaly jako neopodstatněné. Maturanti si ji pro její veselou a vtipnou povahu rychle oblíbili, možná i proto, že ji částečně mohli brát jako sobě rovnou. Přesto k ní chovali přirozený respekt. „Stávalo se ale, že zkoušeli, kam až můžou zajít. Různými lechtivými vtípky, snahou opít mě na maturitním večírku, zvaním na různé party… Občas to ztěžoval i fakt, že jsme se sem tam na nějakém koncertě potkali, to pak bylo hodně veselo,“ usmívá se Bára. Neskrývá ani fakt, že jí někteří maturanti přišli velmi pohlední. Radima si ale všimla vlastně až po nějaké době. Ne, že by nebyl hezký, jen byl prostě ve stínu svých hlučných kamarádů.

sfcdyf

„Zaznamenala jsem, že když se baví se svými spolužáky, je ho všude plno. Jakmile ale komunikoval se mnou, byl úplně jiný, dospělejší. Nepředváděl se, mluvil rozumně, nedělal hloupé vtípky. Postupem času jsem si všimla, že mě nenápadně pozoruje,“  popisuje mladá učitelka. „Nejdřív jsem si z toho nedělala hlavu, vlastně mi to bylo i docela příjemné. A hlavně, pozornost mi věnovala většina studentů, nějak jsem se s tím naučila žít. Pár týdnů před maturitami jsem začala nacházet drobná překvapení. Na stole ve třídě se tu a tam objevila květina nebo nějaká sladkost. Ve schránce jsem občas našla úryvek z nějaké básně. Dlouho mě nenapadlo, jak se věci mají, až na maturitním plese vyšla pravda najevo. Radim mě požádal o tanec a během něj se přiznal, že se do mě zamiloval,“ popisuje Bára situaci.

V té době už ani jí o 8 let mladší student nebyl lhostejný, nechtěla se však do něčeho takového zaplétat, a přijít tak o svoji první práci. „Snažila jsem se mu vysvětlit, že takový vztah je nepřípustný, jaké by to mělo následky, co by na to řekli lidi, spolužáci, ostatní učitelé… Přitom už jsem sama věděla, že si lžu do vlastní kapsy. Bála jsem se, aby nějak nevyšiloval, nebo si nepokazil maturitu, ale naštěstí to vzal rozumně. Maturitu zvládl s vyznamenáním a k tématu jsme se vrátili až na pomaturitním večírku. Tam už jsem se s alkoholem tolik nežinýrovala, a tak to skončilo tajnou líbačkou kdesi v průchodu,“ směje se Bára.

Když u ní doma o dva dny později zazvonil zvonek a ona otevřela dveře, první, co viděla, byl obrovský pugét růží. Přinesl jí je Radim, který pro ni uspořádal romantický piknik. „A tím to všechno odstartovalo. Prvních pár týdnů jsme se jen nevinně líbali, ale každá schůzka byla romantika jak z kýčovitého filmu. Nedokázala jsem dlouho odolávat… A tak jsme spolu začali chodit se vším všudy. Na moje přání jsme ale náš vztah zpočátku tajili. Netrvalo však dlouho a Radim chtěl jít s pravdou ven. Už jsem se ani nebránila, byli jsme spolu několik měsíců, on dávno nebyl student našeho gymnázia, takže to každému mohlo být fuk. Moji rodiče to vzali v pohodě, jsou na moje rozmary zvyklí, Radimovi rodiče to dost rozdýchavali, ale už si asi taky zvykli. Horší to bylo s našimi přáteli. Já jsem se odjakživa kamarádila se staršími lidmi, takže Radim, kterého od mých přátel často dělilo deset a více let, mezi ně prostě nezapadl. Také ho nebavilo poslouchat neustálé narážky a vtípky. Když jsme se sešli s jeho spolužáky, divila jsem se, že naše dvojice nikoho nepřekvapila. Všimla jsem si ale významných klučičích pohledů a posunků…  Jen jsem to v té chvíli neřešila. Doma jsem se na to Radima zeptala, ale ten mě odbyl slovy, že jsem paranoidní.“

sdf

Bára tedy záležitost odsunula stranou, ale situace se opakovala pokaždé, když se se spolužáky sešli. Začala mít podezření, že jde o nějakou sázku. Možná se kluci vsadili, že ji jeden z nich dostane a pěkně s ní zatočí? Vždyť mít románek s mladou a hezkou učitelkou je děsná sranda a Radim by byl před kamarády za machra… Možné bylo všechno.

„Cítím, že od té doby z mé strany prostě náš vztah není co dřív. Radim se pořád docela snaží, ale ve mně semínko podezření zůstalo zaseto a držím si odstup. A také začínám myslet i na budoucnost, která je pro něj zatím v nedohlednu… Co když za pár let budu chtít děti, pořídíme si je a on zjistí, že chytil druhou mízu? Chci být ve třiceti rozvedená, sama s dítětem na krku? Tyhle otázky se mi pořád honí hlavou, ale zároveň to nedokážu skončit, protože Radima opravdu miluju. Tak prostě čekám, co přinese čas…“

Reklama