O Kaplického Národní knihovně toho bylo napsáno už dost. Je to velmi ožehavé téma posledních několika měsíců a už stokrát bylo probráno, jak moc hezká či šeredná stavba to bude. Dokonce to vypadá, že zatrhnout tenhle výplod fantazie může už jen soud, protože architekti, kteří neuspěli v soutěži na návrh nové knihovny, protestují proti vítěznému Janu Kaplickému. No uvidíme, jak tahle šaráda nakonec skončí.

 

Ovšem fakt je jeden. Kaplický je známý tím, že rád navrhuje věci, které se podobají ztopořenému penisu. I jeho návrh knihovny je tomu velmi podobný. Když si představíte, že by se přes ohromný stojící úd přehodilo prostěradlo, vypadalo by to naprosto stejně jako jeho zelené dílo.

 

To ale není jediná asociace, která mě k této budoucí stavbě napadá. Když jsem totiž poprvé viděla obrázky Kaplického veledíla v novinách, nemohla jsem se ubránit pocitu, že to je nějaký mimozemský chrchel, který na Letnou vyplivlo nějaké UFO. Jak moc by to však zlepšilo či zhoršilo vzhled Letné vedle Ministerstva vnitra je snad ještě diskutabilnější než to, jak velké by ono UFO muselo být.

 

A pokud začneme uvažovat o mimozemské civilizaci, docela by mě zajímalo, zda Kaplický není velký fanda Star Warsu. Jeho knihovna totiž může být taky značně podobná známé postavičce z této hvězdné ságy, a to Jabba Huttovi. Podle obrázku to můžete posoudit i vy samy.

 

Ale nejčastější označení v ostatních novinách bývá „chobotnička“. Je pravda, že tomu je to také hodně podobné. Náznaky chapadýlek to má. Podivnou vystouplou kopuli, která by se dala považovat za tělo chobotnice, taky, a jak je vidět, i zbarvení je podobné skutečné chobotnici. Proč se však spokojovat s menším zlem? Architekt k tomu měl přidělat ještě něco, co by se podobalo křídlům, a mohli bychom to vydávat za naši národní Cthulhu.

 

Co připomíná návrh Národní knihovny vám? Jste její odpůrce, nebo tomuto projektu fandíte? Jaký návrh by se vám více líbil a považovala byste ho za vhodnější? Nezapomeňte se vyjádřit i v naší anketě ;)

Reklama