naked

Protože holení intimních míst a intimní hygiena patří na našich stránkách mezi nejčtenější, položili jsme několik otázek našemu spolupracujícímu odborníkovi. Zajímalo nás, co si o tomto tématu myslí, jaké má zkušenosti. Na naše otázky z těchto oblastí odpovídal gynekolog Pavel Müller.

Považujete holení ženských intimních partií za hygieničtější, nebo naopak hrozí snazší zanesení infekce?
Holení patrně pochází z Arábie, kde klade teplé prostředí mnohem větší nároky na udržení čistoty, takže je rozhodně hygieničtější. Chlupy jsou v podstatě takový lapač či kartáč, ve kterém se drží špína. Zajímavé na tom je, že kolem genitálu a v podpaží máme specifické žlázky, které vydávají charakteristický pach přitahující druhé pohlaví. Toto již dávno objevily firmy vyrábějící parfémy. Stejný „zápach“ se často přidává do parfémů. Takže se vlastně vyholíme, umyjeme a pak se natřeme tímtéž, jen v zušlechtěné podobě.

Jsou Češky spíše čistotné pacientky, nebo o hygienu nedbají?
Vnímání hygieny u lidí je velmi individuální, což občas cítíte, i když nechcete. Jsou ženy, které mají výtok, a přitom jim připadá, že je všechno v pořádku. Druhým extrémem byla pacientka, která si stěžovala na pálení při sexu a obávala se infekce. Přitom si dvakrát denně vyplachovala pochvu a při menstruaci dokonce čtyřikrát denně. Úplně si zničila sliznici a přirozené prostředí pochvy - byla to pochva „invalida“. Dalo hodně práce ji přesvědčit, aby se přestala mýt, ale nakonec povolila a pochva se naštěstí sama vzpamatovala. Jestli jsou české ženy čistotnější, než je jakýsi evropský standard, nedokážu porovnat. Většina žen, než navštíví gynekologa, absolvuje většinou hygienický proces, který může být důkladnější, než je její běžná norma.

Je bezpečné chodit plavat při menstruaci?
Krev je obecně ideální prostředí pro pěstování mikroorganismů, navíc když menstruujete, je pochva otevřenou cestou až k vnitřním orgánům, takže je větší riziko průniku infekce. Ale jít si zaplavat s tamponem není nic nehygienického.

Jaké máte zkušenosti s menstruačními kalíšky?
Já žádné. Ani žádná z mých pacientek. Jenom jsem o nich četl a neviděl jsem žádné statistiky. Ale úplně spolehlivé mi nepřipadají - představte si, že tu krev vyléváte někde na záchodcích a tam ten kalíšek taky vyplachujete - není tam žádná desinfekce a do pochvy tak můžou proniknout bakterie. Navíc tlak cizího tělesa na poševní sliznici taky není nejzdravější. Ale jak říkám, nečetl jsem žádné odborné studie ani nemám žádnou pacientku, která by je používala. Třeba jsou v některých situacích vhodné, pokud nejsou používány často a dlouhodobě.

Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Müller ze soukromé ambulance Plagyn, Nádražní 30/19, Praha 5-Smíchov www.plagyn.cz