„Jsme zpátky!“
„Už nás tu zase máte!“
Kdo to tak hlasitě vykřikuje? Hádejte!

 

Je jich pět a jsou chlupatí. Jejich jména? Richard, Kijivu, Shinda, Kamba a Moja. Jde o gorilí smečku a máte možnost je potkat v pražské zoologické zahradě.

Trochu jiná reality show Odhalení, která odstartovala v listopadu 2005, nepřinesla jen záběry ze života zvířat, ale také rozhovory s odborníky na gorily. 
 

Vítěze dvanácti melounů už známe. S nejvíce procenty hlasů (28,3 %) vyhrál samec Richard. A melouny byly jeho. Škoda, že se nemohlo hlasovat pro Moju. Určitě bych jí svůj hlas poslala!

Soutěž skončila a gorily už byly k vidění opět jen v pražské zoologické zahradě. Od 9. února se však rozhodlo a opět jsou tu.

Odhalení zaznamenalo mezi posluchači i diváky takový úspěch, že se Český rozhlas Leonardo ve spolupráci s Českou televizí a pražskou ZOO rozhodl v projektu pokračovat. 

Každý čtvrtek máme možnost poslouchat povídání o gorilách na vlnách ČRo Leonardo. Televizní Týdeník Odhalení bude vysílán na ČT 1 každý čtvrtek v pořadu Dobré ráno v obvyklých časech, tedy v 6.40, zkrácenou verzi v 7.40 a dále v 8.40 hod.

Na několik otázek ohledně života goril jsem se zeptala Pavly Schauerové z ČRo Leonardo:
 

V čem podle Vás tkví úspěch goril. Máte pocit, že by stejný úspěch měly např. i žirafy?
Úspěch goril tkví především v rom, že jsou nám, lidem, velmi blízké. Sledovat život zvířat je zajímavé, ale sledovat život gorilí rodinky je zajímavější, protože v mnoha případech se chovají velmi podobě jako rodinka lidská. Žirafa podle mého názoru nebude člověku už tak blízká.  
 
Jak gorily snášejí zimu? Projevuje se na jejich chování?
Gorily jsou v zimě uvnitř pavilonu, který je vytopen a osvětlován. Jsou zde simulovány umělé podmínky, které napodobují jejich přirozené prostředí. Jejich nálada a chování by tedy zimou neměly být ovlivněny. 

Nepřirostla gorilí smečka už ČRo Leonardo k srdci?
Všem, kteří s nimi pracují, samozřejmě k srdci přirostla a stala se součástí jejich životů.   

Co vy a gorily? Zajímá vás život zvířat?
Jaké je to vaše nejoblíbenější? 

Máte ráda dokumenty o zvířatech?
Čí život byste chtěla poznat blíže? 

Otázka číslo šest: Jmenujte nejdelší most v Čechách.

Reklama