Kdo by ho neznal? Je totiž všude kam se podíváte. Řeč není o žádné mediální hvězdě, ale o zeleném pigmentu rostlin – chlorofylu. Ten je obsažený v zelených částech rostlin, v sinicích a některých řasách. Rostliny díky chlorofylu žijí a my lidé dýcháme. Odpradávna byly právě zelené rostlinné části využívány jako přírodní léčiva. Jedinečné vlastnosti chlorofylu nastartovaly řadu jeho vědeckých výzkumů již v první polovině 20. století. V roce 1913 objevil Švýcar Buergi, že toto zelené barvivo podporuje růst tkání. A odtud byl již jen krůček k využívání rostlinného pigmentu v lékařství, a dokonce i v kosmetice.

 

K čemu je nám dobrý?

Roku 1940 byl učiněn zajímavý objev, konzumace chlorofylu prý znásobuje schopnost těla produkovat krevní barvivo (hemoglobin), to má za následek zvyšování efektivity přenosu kyslíku. Důsledkem tohoto působení je lepší výkonnost. Zelené barvivo z rostlin dále podporuje celkovou regeneraci organismu a prý i krvetvorbu. Chlorofyl plní funkci antioxidantu, neboť je schopen rozkládat a neutralizovat volné radikály, napomáhá též při vylučování těžkých kovů z těla. Rostlinný pigment je skvělým zdrojem vitaminů A,B,C a minerálů - např. železa, vápníku, hořčíku a draslíku. Neméně pozitivní vlastností je, že vnitřní užívání má na organismus zásadotvorný vliv.

O tom, jak chlorofyl dokáže přispět k hojení nejrůznějších ran, byl publikován článek již v roce 1940 v chirurgickém časopise „Journal of Surgery". Studie provedená na 1200 pacientech tuto jeho vlastnost jednoznačně prokazovala. Látky obsažené v zeleném barvivu mimo jiné prokrvují postiženou tkáň, což způsobuje její zásobení některými pro proces hojení nezbytnými látkami a kyslíkem. V kombinaci s antibakteriálními účinky chlorofylu je pak důkladně podpořen celkový regenerační proces. Zajímavý pokus provedl v minulém století W. F. Bowers v jedné armádní nemocnici. Na otevřené a silně zapáchající zranění vojáků aplikoval chlorofyl. Činil tak však pouze u každého druhého pacienta. Do 48 hodin zápach z takto ošetřených ran skoro zázračně mizel. Rozhořčení pacienti, kterým nikdo rány zeleně neošetřil, se pak začali spontánně dožadovat téhož. V dnešní době poměrně zásadním kladem tohoto rostlinného léku je, že se na něj doposavad nevyskytly, a to ani při vysokých dávkách, alergické reakce.

 

soutěž - balzám
Chlorofyl v kolínské i v zubní pastě!

Zelené rostlinné barvivo se stalo v USA pro své deodorační účinky (lokální i celkové) na počátku 50. let minulého století doslova a do písmene módním hitem. V této době jej již obsahovalo kolem dvou set výrobků. Od kolínských, deodorantů, antiperspirantů, přes žvýkačky, pěny do koupele, šampony, zubní pasty až po papírové kapesníčky a toaletní papír. A jaký profit to přináší nám? V případě, že sníte nějakou aromatičtější pochutinu, jakou je třeba topinka s česnekem, lze se nepříjemného dechu zcela jednoduše zbavit pomocí důkladného rozžvýkaní např. petrželové natě.

 

Hrnec na plotně, zabiják chlorofylu

Asi to znáte, po zavaření pěkně zelených okurek se jejich barva postupně změní na olivově zelenou, to se náš starý známý chlorofyl přemění na feofytin. Na vině je především tepelné zpracovaní. Čím déle zeleninu na mírném ohni vaříme, tím větší jsou „chlorofylové“ ztráty. O něco lépe jsou z tohoto pohledu na tom zeleninová jídla připravená rychle a za vysokých teplot.  

 

Zdroje chlorofylu
Mezi nejběžnější zdroje patří zejména zelenolistá či zelená zelenina, to znamená: všechny druhy salátů, špenát, kapusta, zelí, brokolice, zelené papriky, petrželová nať, řapíkatý celer atd. Výbornou zásobárnou jsou planě rostoucí byliny, nejčastěji kuchařsky využívané jsou: kopřiva, pampeliška, medvědí česnek, řeřicha potoční a listy konopí. Jedním z nejkvalitnějších zdrojů jsou některé druhy mořských a sladkovodních řas, např. chlorela, mořský salát a různé druhy algae. Poněkud nákladným, ale poměrně zajímavým hitem posledních let je tzv. Mladý ječmen, ten kromě mnoha cenných látek obsahuje i velké množství chlorofylu.

Samozřejmě lze stále zakoupit i nejrůznější kosmetické a hygienické výrobky s obsahem tohoto zeleného barviva. V lékárnách je také již mnoho let v prodeji chlorofyl ve spreji k ošetření řady kožních problémů.

 

Zdroj: Hledá se zdravý člověk, MUDr, Igor Bukovský

          www.zelenepotraviny.cz, www.vitarian.cz