spirulina.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Chlorella

Za sytě zelenou barvu chlorelly je zodpovědné barvivo chlorofyl, kterého má tato řasa nejvíce ze všech doposud známých rostlin. A je to právě také toto barvivo, které stojí za většinou pozitivních účinků chlorelly. Mimo to je chlorella bohatá také na železo, kterého obsahuje více než špenát nebo játra, dále obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a také růstový faktor CGF. Nechybí jí ani beta-karoten či vitamíny a minerály.

Spirulina

Spirulina se řadí k potravinám s největším obsahem proteinu (jeho podíl dosahuje 70 %). Kromě toho má obsah všech známých vitamínů B, beta-karotenu, všech esenciálních aminokyselin (+ kyseliny gama-linolenové) a některých minerálů. Stejně jako chlorella obsahuje chlorofyl, pouze ale v 10x menším množství. Mimo chlorofylu obsahuje ještě barvivo fykocyanin, které jí dodává tmavě modré zbarvení.

Jak chlorella, tak spirulina obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou podle výzkumů důležité pro správný růst buněk a funkci mozku. Dále je příjem těchto tuků spojován s nižším rizikem srdečních i dalších onemocnění, jak dokládá studie.

Obě se také vyznačují obsahem antioxidantů, což jsou sloučeniny, které interagují s volnými radikály v těle a neutralizují je, aby zabránily poškození buněk a tkání.

Také mohou být přínosem pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Přesný mechanismus zatím není zcela známý, nicméně studie ukázala, že spirulina může pomoci zvýšit citlivost na inzulín jak u zvířat, tak u lidí.

Rozdíly

Ačkoli obě obsahují vysoké množství živin, vyznačuje se chlorella vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin, vitamínu A, riboflavinu, železa, hořčíku a zinku. Zdá se, že spirulina zase obsahuje vyšší množství proteinu, některé studie ale naznačují, že je podíl proteinu u obou srovnatelný.

Stejně jako u většiny doplňků stravy je nejlepší nejprve se poradit s lékařem. Doplňky na bázi chlorelly a spirulina totiž mohou interagovat s určitými léky, jako jsou léky na ředění krve. Chlorella a spirulina nemusí být vhodné ani pro lidi s autoimunitními onemocněními.

Zdroj info: healthlinethehealthyenergydoplnvitamin, studie1, studie2, studie3, studie4, studie5, studie6

Reklama