V poslední době se s různými výzkumy veřejného mínění doslova roztrhl pytel. Jejich snahou bývá zjistit snad všechno možné, od názoru lidu na politické strany, přes oblibu čokoládových tyčinek až po sex. Mně se dostal do ruky reprezentativní výzkum, který na zakázku pro společnosti Intel provedla renomovaná agentura GfK. Ten výzkum se týká internetu. V našich českých poměrech. Bylo dotázáno 1000 lidí z celé České republiky, celkem 486 mužů a 514 žen. Co se z průzkumu můžeme dozvědět?

Například, že 14% dotázaných by si klidně vzalo člověka, kterého poznali na netu, ale museli by ho nejdřív osobně poznat. Našli se i odvážlivci, kteří by do toho skočili rovnýma nohama, ale stejně jich tak moc nebylo (1%). Přece jenom jsme asi dost konzervativní národ, neboť plných 73% žen a 67,5% mužů odpovědělo, že seznámení po síti rozhodně neplánují. Musíme však přihlédnout k faktu, že výzkum zahrnoval lidi všech věkových kategorií, a je jasné, že starší lidé nejen tolik k internetu nepřijdou, ale ani ve velkém měřítku nepomýšlejí na svatbu (internetovou či neinternetovou).

Na otázku, zda by vydrželi měsíc o samotě, jen s počítačem a kreditní kartou, odpovědělo kladně jen 15,1% žen a 29,9% mužů, nesouhlas projevilo 68,3% žen a 53% mužů. Zdá se, že nám ženám se na rozdíl od mužů nechce tolik měnit pravou živou společnost za blikající obrazovku.

Děti a internet? Nejvíce dotázaných (46,8%) – názory žen a mužů se v tomto bodě téměř neliší – soudí, že by dětem mohl internet pomáhat s přípravou do školy a s domácími úkoly. Pak následuje korespondence s kamarády a příbuznými z daleka (37,6%) a potom teprve hry (30,5%). Holt, nejdřív škola, pak teprve zábava…míní rodiče.

Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že v blízké budoucnosti budou celé domácnosti fungovat propojeně s internetem, takže budou například všechny domácí spotřebiče, topení a alarm řízeny z jednoho jediného centra, našla se ve výzkumu i otázka, komu by lidé chtěli nahlédnout do lednice pomocí web camery. Na prvním místě se překvapivě umístil Miloš Zeman (17,2%) druhý byl Dominik Hašek (10,6%), třetí Karel Gott (9,6%), čtvrtá Lucie Bílá (8,1%) a pátá Tereza Maxová (4,9%). Kdyby ale pořadí určovaly jen ženy, bylo by následující: Zeman, Gott, Bílá, Maxová a teprve pak Hašek. Asi respondentky tolik nezajímá, co jí slavný Dominátor, jako to, jak to ta Lucka a Tereza dělají, že jsou pořád tak štíhlé… :-)